Podle radní Hany Třeštíkové (Praha sobě) by se plán Prahy 1 dal zarazit tím, že magistrát nepropůjčí Praze 1 čapadlo, kvůli kterému má být dřevina pokácena. Dnes zasypaný tunel k Vltavě pod silnicí je totiž v majetku hlavního města a podle ní nemá městská část povolení s majetkem nakládat.

O povolení provádět s čapadlem stavební práce bude v pondělí jednat rada hlavního města. Praha sobě si pro záchranu stromu vyjednala podporu koaličních partnerů. Zatím se pro něj staví pět radních z jedenáctičlenné rady.

Zatím strom chránil holub

„Podporu už vyjádřila radní Hana Kordová Marvanová (STAN) a naději na získání posledního potřebného hlasu dává, že ve čtvrteční debatě zástupce vyslaný pirátským klubem místo pana primátora, pražský zastupitel Martin Arden slíbil, že Piráti budou také pro,“ uvádí Praha sobě. Podle hnutí je pondělní hlasování pražských radních jediná a poslední možnost, jak se může magistrát o záchranu stoletého zdravého stromu účinně zasadit.

Strom před motorovými pilami chránilo hnízdo holuba hřivnáče, kvůli tomu jeho poražení dočasně zakázala inspekce životního prostředí. Vedení Prahy 1 se na místo vypravilo, hnízdo ale nenašlo. Petici za záchranu stromu podepsalo téměř 4,5 tisíce lidí. Mezi signatáři jsou nejrůznější instituce v okolí, například Činohra Národního divadla, AMU nebo Divadlo Na Zábradlí.

Stavební práce již probíhají

Sedmnáct metrů vysoký javor stříbrný čítá obvod kmenu 3,8 metru. „Takových stromů v centru města mnoho nemáme. Dvojnásob smutné by ale bylo nechat ho padnout kvůli projektu, který se možná ani nebude dát realizovat. Taktikou Prahy 1 je bohužel ze všeho nejdříve kácet, až potom řešit další razítka,“ uvedl Jan Čižinský (Praha sobě).

Není totiž podle něj jasné, jak se k navrhovaným stavbám u řeky staví Povodí Vltavy. Každopádně v jeho okolí stavební práce již probíhají, bagry již obnažily část travního porostu v okolí stromu.

Na posledním zastupitelstvu Prahy 1 starosta Petr Hejma (STAN) i jeho radní pro dopravu Richard Bureš (ODS) potvrdili, že stále stojí za původním projektem, který byl schválen již v roce 2017. Podle nich se plácek vydláždí, stromy pokácejí a v místě, kde stojí javor, vznikne průchod k řece na náplavku. „Pražané si musí vybrat, jestli obětujeme strom, který je ve fázi dožití, nebo zrealizujeme projekt, který má prospěch. Stromu je mi líto, ale obratem se tam objeví dva nové vzrostlé stromy,“ uvedl Hejma.