To se ale nelíbilo některým místním lidem i opozičním politikům z Prahy 1. Proti kácení vznikla petice a o osudu stromu jednal magistrát. Radnice ale nyní otočila. Dřevina bude dendrologicky ošetřena a zabezpečena. Městská část zde vysadí další strom, díky němuž by mělo být místo zelenější, přibudou také vodní prvek a lavičky.

Historické čapadlo bude v této fázi zčásti odkryto a zpřístupněno směrem od řeky, lidé k němu budou moci chodit od procházkového mola od čapadla Hollar. Zároveň chce Praha 1 jeho provizorní zpřístupnění po schodech z nábřeží tak, jak je tomu nedaleko u stejnojmenné galerie.

Celé čapadlo u Anenského trojúhelníku bude zpřístupněno až po dožití javoru, který ve svém postavení brání jeho plánovanému odkrytí.

„Děkujeme občanům za jejich připomínky a návrhy k plánované revitalizaci Anenského trojúhelníku a jsme přesvědčeni, že se nám i při zachování javoru podaří vytvořit lokalitu, kam budeme rádi chodit na procházky a trávit volný čas,“ prohlásil Hejma.

O stromu se vedlo mnoho jednání

Osud stromu se stal žhavým tématem místní radnice i magistrátu. Několikrát o něm jednala i rada hlavního města. Hejma a spol. tak museli najít shodu s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) a jeho náměstkem Petrem Hlaváčkem (TOP 09).

Doslova „bombardování“ pak komunální politici zažili na sociálních sítích i zastupitelstvu Prahy 1.

„Úplně nám vzalo dech sledovat, kolik lidí se dokáže spojit, když o něco jde. V téměř beznadějné situaci jsme vyzývali Vás, Pražany, abyste nám pomohli přesvědčit naše kolegy. A povedlo se. Váš tlak zabral, bez vaší síly by strom padnul,“ poděkoval zastupitel Jan Čižinský (Praha sobě).

Sedmnáct metrů vysoký javor stříbrný s obvodem kmene 3,8 metru je starý více než 90 let, zachycen je už na fotografiích ze 30. let. Petici za jeho záchranu, kterou zorganioval opoziční zastupitel a bývalý radní Petr Kučera (Zelení) se svým stranickým kolegou Vítem Masarem, podepsalo téměř 4,5 tisíce lidí. Mezi signatáři jsou i různé instituce z okolí – například Činohra Národního divadla, AMU nebo Divadlo Na Zábradlí.

Projekt revitalizace Anenského trojúhelníku pochází z roku 2017. Vedení radnice vzešlé z voleb v roce 2018 projekt, jehož náklady byly před čtyřmi lety odhadovány zhruba na 21 milionů korun, dále nerozvíjelo. Oprášilo jej až nové vedení v čele s Hejmou, které se dostalo na radnici po „puči“ loni v lednu.