VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroslav Fragner:Architekt, který zachránil Karolinum a obnovil Betlémskou kapli

Ve své tvorbě dokázal brilantně střídat polohy. V jednu chvíli navrhoval Jaroslav Fragner malé rodinné vilky, o pár měsíců později mu na stůl přistála zakázka na tovární komplex a nezalekl se ani rekonstrukcí či dostaveb cenných historických objektů. V případě Karolina všem Pražanům prokázal velkou službu, budova byla na konci třicátých let v tak špatném stavu, že hrozilo její zřícení.

30.11.2017
SDÍLEJ:

Architekt Jaroslav Fragner.Foto: ČTK/Jiří Rublič

Jaroslav Fragner se narodil v roce 1898. Ještě než se mohl naplno věnovat studiu, musel narukovat na frontu 1. světové války, kde byl vážně zraněn. Po zotavení nastoupil na České vysoké učení technické do Prahy k profesorovi Antonínovi Engelovi.

Nápadité, ale nerealizované

Už za studií byl plně ponořen do architektury. Kromě toho, že se stal vášnivým členem několika spolků, včetně uskupení Puristická čtyřka či Devětsilu, navrhuje mnoho zajímavých staveb. Jeho kubistické črty jsou neobyčejně propracované a nápadité, bohužel žádná z nich nebyla realizována.

Situace se zlepšuje ve dvacátých letech, kdy sice Fragner skicuje velké množství vil a domů takzvaně „do šuplíku“, ale pomalu si jej všímají klienti a architekt navrhuje první rodinné domky. Několik jeho funkcionalistických vil je dodnes k vidění v klidné části obce Nespeky, jen kousek od řeky Sázavy. Od třicátých let si zde svá letní sídla budovali zástupci pražských celebrit, jako byla například tanečnice a choreografka Milča Mayerová, ale rovněž i právníci a továrníci.

Fragner si Nespeky oblíbil natolik, že v roce 1940 si zde postavil jednu vilku i pro sebe. Dnes je zde na jeho památku pojmenována jedna z ulic.

Vrcholná léta

Fragner za svého života vyprojektoval i několik továrních komplexů v jednoduchých čistých formách. Příkladem může být fabrika na léčiva v Měcholupech z roku 1930. Na ni navazuje ještě kolínským industriálním areálem elektrárny Esso.

Na konci třicátých let se začíná připravovat rekonstrukce pražského Karolina, původní gotické budovy Univerzity Karlovy. Je svolána poradní komise, která prací pověří zkušeného architekta Fragnera, jenž je v té době již zasloužilým profesorem pražské Akademie umění.

Rekonstrukce nakonec trvala 22 let, první přerušení nastává poměrně záhy, s vypuknutím 2. světové války. Fragner se rekonstrukce ujal pietním způsobem se snahou zachránit co nejvíce původních prvků. Zároveň se nezalekl propojit starou historickou budovu s novým moderním průčelím. To bylo zbudováno hned v první fázi obnovy, mezi lety 1946 až 1950.

Souběžně s rekonstrukcí Karolina dostává Fragner za úkol obnovit původní gotickou Betlémskou kapli, kde kázal mistr Jan Hus. Ve stejném období začíná pracovat i na návrhu nové budovy pražského planetária ve Stromovce, které bylo otevřeno až v roce 1960.

Znelíbí se straně

I přes velké množství práce zůstává v padesátých letech Fragner činný i na teoretické rovině. V roce 1953 je zvolen předsedou svazu architektů, zastává post profesora na pražské Akademii, mezi lety 1954 až 1958 se dokonce stává rektorem školy. Kromě toho připravuje projekty pod hlavičkou Stavoprojektu. Vše ale utíná rok 1959, kdy se Fragner znelíbil straně a postupně byl ze všech funkcí odvolán.

Pomalu se stahuje do ústraní. Byla to však doba plná paradoxů, a tak se architekt dva roky před smrtí dočkal ještě titulu národního umělce. Jaroslav Fragner zemřel v roce 1967. Mezi svými žáky a kolegy se jeho práce těšila ohromné úctě. Kromě toho vychoval řadu vynikajících českých architektů a architektek, namátkou jeho ateliérem prošla i Věra Machoninová a Eva Jiřičná.

Betlémská kaple. OBNOVA BETLÉMSKÉ KAPLEObnova chrámů, kostelů, či modliteben nebyla v 50. letech minulého století zcela běžným aktem. V případě Betlémské kaple je třeba brát v potaz paralelu výkladu husitských dějin v tehdejším Československu. Obnova slavné husitské modlitebny tak nese jasný ideový a národní podtext. Oprostíme-li se od ideového zaměření, jedná se o povedenou obnovu historického objektu dle tehdejších stavebních postupů a technologií. Dnes se Betlémská kaple řadí mezi jedny z našich nejzajímavějších památek.

Její historie spadá až do konce 14. století, kdy byla postavena pro kázání v českém jazyce. O její slávu se postarali hlavně kazatelé husitského hnutí, včetně mistra Jana Husa. Další osud tohoto stánku byl ale značně komplikovaný. Průběhem staletí se zde vystřídalo několik majitelů a kaple čím dál více chátrala. Nakonec sloužila i jako sklad a v roce 1836 posloužilo její obvodové zdivo jako základ pro stavbu nájemního domu, jenž zde vyrostl.

V 50. letech se obnova kaple znovu dostává na pořad dne. Bylo objeveno, že původní gotické zdivo sahá místy až do druhého patra, zbytek byl obnoven jako věrná replika podle dobových plánů a vyobrazení. Zachována byla i původní studna a rovněž byl obnoven i sousední dům, který sloužil pro ubytování kazatele. Svého času jeho zdi obýval i Jan Hus. Dnes se zde nachází galerie zaměřená především na architekturu, symbolicky nesoucí Fragnerovo jméno.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy. PLANETÁRIUM VE STROMOVCENa počátku 50. let se na Ministerstvu kultury zrodil nápad na stavbu nového planetária, pro jehož stavbu byl vybrán vhodný prostor v parku Stromovka. Projektem byl pověřen Fragner a výsledkem je neobyčejně vytříbený pavilon. Architekt se zde umně přiklání k inspiraci italskou renesancí, ale bez toho, aby citoval poplatné socialisticko-realistické vzory. Vznikla tak unikátní nadčasová stavba, připomínající římskou příměstskou vilu, která přes svůj utilitární charakter dosáhla vznosné architektonické i technické formy. Pražské planetárium má jednu z největších kupolí svého druhu na světě, průměr má přes úctyhodných 23 metrů.

Výstavba trvala tři roky, teprve v roce 1960 se do pavilonu instalovalo technické vybavení, původem z Německa. Poté byl zahájen zkušební provoz a až 20. listopadu 1960 se planetárium slavnostně otevřelo i pražské veřejnosti. Ve své době se jednalo o jedno z nejmodernějších planetárií v Evropě.

Karolinum.OBNOVA KAROLINAProjekt se protáhl na dlouhých 22 let. Nejnáročnější etapa rekonstrukce skončila koncem 50. let úpravou nádvoří do původní gotické podoby s cihlovými arkádami a pavlačí. Druhá etapa Fragnerovy rekonstrukce se týkala úpravy přilehlých domů a výstavby nové vstupní budovy a skončila až rok po architektově smrti. 

VILY A DOMY PRO OSOBNOSTIŘadu architektových staveb je možné obdivovat v Nespekách u Benešova. Kromě vlastního domu tu Jaroslav Fragner postavil například letní dům pro J. Moráka (na snímku) nebo neméně působivé sídlo Milči Mayerové se soláriem.

Inspiraci pro vzhled vilek našel slavný pražský rodák během cesty po Americe, kde poznal díla Franka Lloyda Wrighta nebo finského funkcionalisty Alvara Aalta. Ulice, v níž svého času domy vyrostly, dnes nese architektovo jméno.

PALÁC POJIŠŤOVNY MERKUROsmipatrový palác Merkur se nachází v Revoluční ulici a je to jedna z největších funkcionalistických staveb Jaroslava Fragnera. Vznikl mezi lety 1934 38. Má jednoduchou hranolovitou fasádu členěnou čtyřdílnými okny, zajímavým prvkem je zvýšený obchodní parter, který má zaoblené nároží. Původně se jednalo o sídlo pojišťovny, od šedesátých let byl využíván jako odbavovací centrum Československých aerolinií. V současné době jsou uvnitř kancelářské prostory.

Život Jaroslava FragneraNarodil se v roce 1898 v Praze. Během 1. světové války byl těžce zraněn. Zpočátku se věnoval funkcionalismu. Po skončení 2. světové války se jeho práce soustředila zejména na rekonstrukce historických objektů. V letech 1954 až 1958 byl rektorem na Akademii výtvarných umění. Na sklonku života mu byl propůjčen Řád práce a získal titul národního umělce.

Autor: Kateřina Racková, Petr Ryska

30.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 18 000 Kč Ostatní úředníci v oblasti účetnictví Kontrolor (účetní) - cestovní náhrady. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Praha 5, Nádražní 274/16, Kontaktní osoba: Rousová Iveta Mgr. Bc., e-mail: iveta.rousova@pcr.cz, , UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE: , Náplň práce: , Agenda soufisející s výkonem služby v zahraničí, příprava a kontrola dokladů, výpočet peněžitých náležitostí, vyúčtování poskytnutých záloh, ověřování formálnních náležitostí, správnosti a úplnosti účetních dokladů, ale i účtování příjmů a výdajů souvisejících se zahraničními cestami policistů., Práce s důrazem na přesnost a pečlivost, zaškolení, znalosti vyúčtování cestovních náhrad výhodou. , , Zkušební doba na tři měsíce, pracovní poměr na 1 rok s perspektivou prodloužení na dobu neurčitou, platová třída 10 dle NV č. 564/2006 Sb., zvláštní příplatek (1 100,- Kč), po zkušební době osobní ohodnocení., Požadujeme Výpis z rejstříku trestů ne starší 3 měsíců, doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání., , Zaměstnanecké výhody:, 25 dnů dovolené, 5 dnů indispozičního volna, příspěvek na dovolenou dle vlastního výběru, stravování v areálu, vlastní kuchyně, příspěvek a stravování a penzijní připojištění, možnost využití vlastních rekreačních zařízení i pro členy rodiny za zvýhodněné ceny, dětské tábory, odměny při pracovních a životních výročích, možnost poskytnutí bezúročné půjčky.. Pracoviště: Ministerstvo vnitra - policejní prezidium čr - správa logistického zabezpečení, Nádražní, č.p. 274, 150 00 Praha 5. Informace: Iveta Rousová, . Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 90 Kč Ostatní pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur Bezpečnostní pracovník/ice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: místo výkonu práce: Tuklatská č.p. 2104/5, Strašnice,, 100 00 Praha 10, kontakt: Pelikánová Lenka, e-mail: prace@m2c.eu, , Náplň práce:, o Ochrana a ostraha majetku klienta, o Pochůzková činnost, o Kontrola bezpečnosti v rámci objektu, o Eliminace nepoctivých zákazníků, o Jednoduchá administrativa, o Komunikace s policií, Požadavky:, o Chuť pracovat, o Trestní bezúhonnost, Nabízíme:, o Možnost týdenních výplat, o Možnost dlouhodobé brigádní spolupráce s možností přechodu na HPP, o Zázemí stabilní společnosti, o Kompletní uniformu a příspěvek na obuv, o Možnost profesního i platového růstu, o Zajímavý motivační program, o Zajistíme zkoušky profesní kvalifikace za zvýhodněnou cenu, o Možnost zajištění ubytovny. Pracoviště: Praha, tukatská albert, Tuklatská, č.p. 2104, 100 00 Praha 10. Informace: Lenka Pelikánová, . Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 32 580 Kč Psychologové. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 32580 kč, mzda max. 34570 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vdělání dle zákona o pedag.prac. 563/2004 Sb.. Pracoviště: Dětský domov se školou, středisko výchovné péče, základní škola a školní jídelna dobřichovice, Pražská, č.p. 151, 252 29 Dobřichovice. Informace: Nájemníková, +420 257 710 049. Informační technologie - Informační technologie Programátor 47 000 Kč Programátoři počítačových aplikací specialisté softwarový vývojář. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 47000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: náměstí 14. října č.p. 1307/2, 150 00 Praha 5, kontakt: Moldavčuk Iveta, tel.: 270007790, e-mail: iveta@postsharp.net, Bc nebo Msc v relevantním oboru, dobrá znalost AJ, znalost C, Net, praxe minimálně 4 roky, náplň práce: programování a údržba webových stránek a systémů, správa interních sítí. Pracoviště: Sharpcrafters s.r.o., náměstí 14. října, č.p. 1307, 150 00 Praha 5. Informace: Iveta Moldavčuk, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ondřej Kolář.
18

V Praze 6 se dohodli. V koalici budou TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN

Letiště Václava Havla.
3 14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT