VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jaroslav Fragner:Architekt, který zachránil Karolinum a obnovil Betlémskou kapli

Ve své tvorbě dokázal brilantně střídat polohy. V jednu chvíli navrhoval Jaroslav Fragner malé rodinné vilky, o pár měsíců později mu na stůl přistála zakázka na tovární komplex a nezalekl se ani rekonstrukcí či dostaveb cenných historických objektů. V případě Karolina všem Pražanům prokázal velkou službu, budova byla na konci třicátých let v tak špatném stavu, že hrozilo její zřícení.

30.11.2017
SDÍLEJ:

Architekt Jaroslav Fragner.Foto: ČTK/Jiří Rublič

Jaroslav Fragner se narodil v roce 1898. Ještě než se mohl naplno věnovat studiu, musel narukovat na frontu 1. světové války, kde byl vážně zraněn. Po zotavení nastoupil na České vysoké učení technické do Prahy k profesorovi Antonínovi Engelovi.

Nápadité, ale nerealizované

Už za studií byl plně ponořen do architektury. Kromě toho, že se stal vášnivým členem několika spolků, včetně uskupení Puristická čtyřka či Devětsilu, navrhuje mnoho zajímavých staveb. Jeho kubistické črty jsou neobyčejně propracované a nápadité, bohužel žádná z nich nebyla realizována.

Situace se zlepšuje ve dvacátých letech, kdy sice Fragner skicuje velké množství vil a domů takzvaně „do šuplíku“, ale pomalu si jej všímají klienti a architekt navrhuje první rodinné domky. Několik jeho funkcionalistických vil je dodnes k vidění v klidné části obce Nespeky, jen kousek od řeky Sázavy. Od třicátých let si zde svá letní sídla budovali zástupci pražských celebrit, jako byla například tanečnice a choreografka Milča Mayerová, ale rovněž i právníci a továrníci.

Fragner si Nespeky oblíbil natolik, že v roce 1940 si zde postavil jednu vilku i pro sebe. Dnes je zde na jeho památku pojmenována jedna z ulic.

Vrcholná léta

Fragner za svého života vyprojektoval i několik továrních komplexů v jednoduchých čistých formách. Příkladem může být fabrika na léčiva v Měcholupech z roku 1930. Na ni navazuje ještě kolínským industriálním areálem elektrárny Esso.

Na konci třicátých let se začíná připravovat rekonstrukce pražského Karolina, původní gotické budovy Univerzity Karlovy. Je svolána poradní komise, která prací pověří zkušeného architekta Fragnera, jenž je v té době již zasloužilým profesorem pražské Akademie umění.

Rekonstrukce nakonec trvala 22 let, první přerušení nastává poměrně záhy, s vypuknutím 2. světové války. Fragner se rekonstrukce ujal pietním způsobem se snahou zachránit co nejvíce původních prvků. Zároveň se nezalekl propojit starou historickou budovu s novým moderním průčelím. To bylo zbudováno hned v první fázi obnovy, mezi lety 1946 až 1950.

Souběžně s rekonstrukcí Karolina dostává Fragner za úkol obnovit původní gotickou Betlémskou kapli, kde kázal mistr Jan Hus. Ve stejném období začíná pracovat i na návrhu nové budovy pražského planetária ve Stromovce, které bylo otevřeno až v roce 1960.

Znelíbí se straně

I přes velké množství práce zůstává v padesátých letech Fragner činný i na teoretické rovině. V roce 1953 je zvolen předsedou svazu architektů, zastává post profesora na pražské Akademii, mezi lety 1954 až 1958 se dokonce stává rektorem školy. Kromě toho připravuje projekty pod hlavičkou Stavoprojektu. Vše ale utíná rok 1959, kdy se Fragner znelíbil straně a postupně byl ze všech funkcí odvolán.

Pomalu se stahuje do ústraní. Byla to však doba plná paradoxů, a tak se architekt dva roky před smrtí dočkal ještě titulu národního umělce. Jaroslav Fragner zemřel v roce 1967. Mezi svými žáky a kolegy se jeho práce těšila ohromné úctě. Kromě toho vychoval řadu vynikajících českých architektů a architektek, namátkou jeho ateliérem prošla i Věra Machoninová a Eva Jiřičná.

Betlémská kaple. OBNOVA BETLÉMSKÉ KAPLEObnova chrámů, kostelů, či modliteben nebyla v 50. letech minulého století zcela běžným aktem. V případě Betlémské kaple je třeba brát v potaz paralelu výkladu husitských dějin v tehdejším Československu. Obnova slavné husitské modlitebny tak nese jasný ideový a národní podtext. Oprostíme-li se od ideového zaměření, jedná se o povedenou obnovu historického objektu dle tehdejších stavebních postupů a technologií. Dnes se Betlémská kaple řadí mezi jedny z našich nejzajímavějších památek.

Její historie spadá až do konce 14. století, kdy byla postavena pro kázání v českém jazyce. O její slávu se postarali hlavně kazatelé husitského hnutí, včetně mistra Jana Husa. Další osud tohoto stánku byl ale značně komplikovaný. Průběhem staletí se zde vystřídalo několik majitelů a kaple čím dál více chátrala. Nakonec sloužila i jako sklad a v roce 1836 posloužilo její obvodové zdivo jako základ pro stavbu nájemního domu, jenž zde vyrostl.

V 50. letech se obnova kaple znovu dostává na pořad dne. Bylo objeveno, že původní gotické zdivo sahá místy až do druhého patra, zbytek byl obnoven jako věrná replika podle dobových plánů a vyobrazení. Zachována byla i původní studna a rovněž byl obnoven i sousední dům, který sloužil pro ubytování kazatele. Svého času jeho zdi obýval i Jan Hus. Dnes se zde nachází galerie zaměřená především na architekturu, symbolicky nesoucí Fragnerovo jméno.

Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy. PLANETÁRIUM VE STROMOVCENa počátku 50. let se na Ministerstvu kultury zrodil nápad na stavbu nového planetária, pro jehož stavbu byl vybrán vhodný prostor v parku Stromovka. Projektem byl pověřen Fragner a výsledkem je neobyčejně vytříbený pavilon. Architekt se zde umně přiklání k inspiraci italskou renesancí, ale bez toho, aby citoval poplatné socialisticko-realistické vzory. Vznikla tak unikátní nadčasová stavba, připomínající římskou příměstskou vilu, která přes svůj utilitární charakter dosáhla vznosné architektonické i technické formy. Pražské planetárium má jednu z největších kupolí svého druhu na světě, průměr má přes úctyhodných 23 metrů.

Výstavba trvala tři roky, teprve v roce 1960 se do pavilonu instalovalo technické vybavení, původem z Německa. Poté byl zahájen zkušební provoz a až 20. listopadu 1960 se planetárium slavnostně otevřelo i pražské veřejnosti. Ve své době se jednalo o jedno z nejmodernějších planetárií v Evropě.

Karolinum.OBNOVA KAROLINAProjekt se protáhl na dlouhých 22 let. Nejnáročnější etapa rekonstrukce skončila koncem 50. let úpravou nádvoří do původní gotické podoby s cihlovými arkádami a pavlačí. Druhá etapa Fragnerovy rekonstrukce se týkala úpravy přilehlých domů a výstavby nové vstupní budovy a skončila až rok po architektově smrti. 

VILY A DOMY PRO OSOBNOSTIŘadu architektových staveb je možné obdivovat v Nespekách u Benešova. Kromě vlastního domu tu Jaroslav Fragner postavil například letní dům pro J. Moráka (na snímku) nebo neméně působivé sídlo Milči Mayerové se soláriem.

Inspiraci pro vzhled vilek našel slavný pražský rodák během cesty po Americe, kde poznal díla Franka Lloyda Wrighta nebo finského funkcionalisty Alvara Aalta. Ulice, v níž svého času domy vyrostly, dnes nese architektovo jméno.

PALÁC POJIŠŤOVNY MERKUROsmipatrový palác Merkur se nachází v Revoluční ulici a je to jedna z největších funkcionalistických staveb Jaroslava Fragnera. Vznikl mezi lety 1934 38. Má jednoduchou hranolovitou fasádu členěnou čtyřdílnými okny, zajímavým prvkem je zvýšený obchodní parter, který má zaoblené nároží. Původně se jednalo o sídlo pojišťovny, od šedesátých let byl využíván jako odbavovací centrum Československých aerolinií. V současné době jsou uvnitř kancelářské prostory.

Život Jaroslava FragneraNarodil se v roce 1898 v Praze. Během 1. světové války byl těžce zraněn. Zpočátku se věnoval funkcionalismu. Po skončení 2. světové války se jeho práce soustředila zejména na rekonstrukce historických objektů. V letech 1954 až 1958 byl rektorem na Akademii výtvarných umění. Na sklonku života mu byl propůjčen Řád práce a získal titul národního umělce.

Autor: Kateřina Racková, Petr Ryska

30.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Pizzař a rozvozák 25 000 Kč

Do našeho teamu a nově zavedené Pizzerie Praha 4 - Nusle hledáme spolehlivého pizzaře a rozvozáka. Vše Vás naučíme.. Práce na krátký/dlouhý týden. Nástupní plat 1.500/1.000 Kč. V případě zájmu nás kontaktujte na telefonním čísle. Volejte jen Ti, co máte opravdu zájem nastoupit a postavit se za lidi, co chtějí něco vybudovat... Po zapracování možný karierní růst.. Pokud jste zodpovědný člověk, mužeme Vás ujistit, že budete mít kvalitního slušného šéfa..

Informační technologie - Informační technologie Programátor 19 900 Kč

Vývojáři softwaru 25120 Vývojáři softwaru. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Ruský jazyk na úrovni rodilý mluvčí výhodou. Vzdělání v oboru Aplikované informatiky. Zájemci nechť zašlou svůj strukturovaný životopis a motivační dopis e-mailem na adresu hlasenkavolnehomista@gmail.com, Kontakt: Miroslav Mejtský. Pracoviště: Semrush cz s.r.o. na hřebenech, Na hřebenech II, č.p. 1718, 140 00 Praha 4. Informace: Miroslav Mejtský, .

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 500 Kč

Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt telefonicky nebo osobně od 10:00-18:00 hodin., , Zaměstnavatel je ochoten zaměstnávat i cizince., Požadujeme práci o víkendech i o svátcích, pracovitost, spolehlivost a zodpovědnost. Požadujeme praxi v asijské restauraci minimálně 6 měsíců. Kvalifikace v oboru výhodou. Vietnamský jazyk vítán.. Pracoviště: Pho asian food.cz s.r.o. - místo výkonu práce slavíkova, Slavíkova, č.p. 47, 130 00 Praha 3. Informace: Pham Thang, +420 777 425 774.

Doprava a logistika - Dispečer 38 000 Kč

Dispečer Dopravní společnost 15 let s působností v České republice na Slovensku a v Maďarsku, hledá do svého týmu nové dispečery pro pobočku v Praze. Směnný provoz. Vyřizování objednávek zákazníků, koordinace rozvozů, plánování tras řidičů. Nástup po splnění podmínek možný ihned.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Karavan byl požárem zcela zničen.
6

Policisté obvinili muže, který nejspíš zapálil karavan se třemi lidmi

Šídlatka velká z pražské Stromovky

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT