Jeho vnitrostranickým ani opozičním odpůrcům se totiž nepodařilo prosadit hlasování o jeho odvolání na program schůze zastupitelů. K nelibosti místních občanů v hojném počtu zastoupených v sále.

Porážku utrpěl místostarosta

Naopak Místostarosta Petr Horák (ODS), který v posledních týdnech opakovaně vyzýval Jančíka k demisi, utrpěl porážku. Třináct z devatenácti poslanců Prahy 5 za ODS hlasovalo přímo v Jančíkův prospěch. Kritik rady městské části a zejména místostarosty Michala Šestáka (ČSSD) Martin Fott (ODS) se zdržel hlasování. „Odvolat pouze Jančíka není řešením. Šesták je větší problém,“ zdůvodnil svůj postup Fott.

„Snaha odvolat Milana Jančíka pokračuje. Dokud neopustí post starosty. Nezáleží na tom, že ve středu oznámil svůj nezájem kandidovat v následujícím volebním období. I když je to dobrá zpráva,“ míní Horák.

O tom, zda se mu podaří svrhnout šéfa radnice opozice, hlasující proti Jančíkovi z principu, pochybuje.

„Nedomníváme se, že Horákova iniciativa je upřímná. Chce se jen zbavit starosty. To ale nestačí. My navrhujeme celkové personální změny v radě,“ uvedl Lukáš Budín (SZ). Jeho návrh ale koalice zamítla ještě zřetelněji než ten Horákův. Pro personální obměnu celé rady hlasovalo třináct opozičníků, dvacet zastupitelů hlasovalo proti. Budín byl výsledkem očividně zklamán.

„Čekal jsem, že tento bod prosadíme. Někteří zastupitelé ale nedorazili, stejně jako dvacátého května. Zmínil bych hlavně nevypočitatelného kolegu Michala Tučka (NEZ),“ postěžoval si Budín.

Svolají mimořádné zastupitelstvo

Podpora klubu Sociálních demokratů ho nenadchla. „Od kolegů z ČSSD je to alibismus. Dobře si před tím spočítali, že hlasování o změnách v radě neprojde i když ho podpoří. Ovládá je starosta Jančík,“ komentoval Budín počínání klubu ČSSD a zvlášť místostarosty Šestáka. „Při hlasování o starostovi se sice naoko koalice ODS a ČSSD rozpadla, fakticky ale funguje dál. Teď si tu v klidu schválí další prodeje majetku obce a finanční granty. Na námitky opozice nereagují,“ prohlásil o přestávce na chodbě zastupitel Milan Macek (KSČM). I on se připojil k iniciativě SZ na stažení bodů týkajících se prodeje bytů a udělování grantů. Bez úspěchu.

„Takhle to dál nejde. Do patnácti dnů chceme svolat mimořádné zastupitelstvo a vznést opět požadavky na personální obměnu rady. Pořád máme v ruce petici s patnácti sty podpisy, které žádají odvolání Jančíka a Šestáka,“ upozornil Budín. Jeho kolega Ondřej Velek (SZ) další postup potvrdil, i když v něm nespatřuje mnoho nadějí.

Sám Milan Jančík nepůsobil nikterak překvapeně, poté co uhájil své křeslo. „Hodlám pokračovat až do konce mandátu. Vyzývám všechny zastupitele, aby se čtyři měsíce před volbami neuchylovali k populismu a chovali se odpovědně,“ apeloval Jančík. Výrazné vnitřní tlaky z řad mateřské strany prý necítí.