„Jana zvýšila skóre holky versus kluci na 94:71. Je pro mne velkým zadostiučiněním za tragický středeční nález mrtvého chlapečka v pražských Stodůlkách. Holčička je zároveň důkazem, že i maminka, která se dostane do tíživé sociální a psychické situace, může být korektní,“ uvedl na svém webu Ludvík Hess, který se zasadil o existenci schránek pro odložené děti.

V republice už funguje 73 babyboxů

Janička je letos třetí, ale celkem už 165 dítě vložené do babyboxu. Jméno Jana získala po paní Janě, která významně podpořila vznik zatím nejnovějšího zařízení. V pořadí třiasedmdesátý babybox nové generace byl nainstalován před dvěma dny v prostoru vrátnice blanenské nemocnice. 

Vůbec první schránka byla u nás zprovozněna, i přes odpor řady oficiálních institucí, v roce 2005 právě v hloubětínském GynCentru. I s pátečním nalezencem už dala šanci na život 26 miminkům.

Babybox je v podstatě novorozenecký inkubátor přístupný z vnější strany budovy. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, zapne se vyhřívání, ventilace a s mírnou prodlevou i alarm, který upozorní personál. Schránky jsou umístěny tak, aby se lidé nemuseli bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí.