Čím jsou letošní kampaně v Praze zajímavé?

Posílily kontaktní kampaně a kandidáti se zaměřují spíše na pozitivní linii. V minulosti se řada senátorských kandidátů vymezovala mezi sebou navzájem nebo vnímala svoji kandidaturu jako protest proti zajetým politikům a politickým stranám. Nyní se více posílila role senátora jako ombudsmana.

Jak se to projevuje?

Objevuje se přístup, že senátor je něco jako prodloužená ruka radnice proti magistrátu. To je skutečně novum. V minulosti kandidáti cílili mnohem více na celostátní témata, vymezovali se v zahraničně-politické orientaci, vůči daním a podobně. Letos se mnohem více zdůrazňuje boj za zájmy městské části. Zajímavé je, že kandidáti křeslo vnímají jako pokračování životní kariéry, argumentují zásluhami ve svých oborech a méně se vůči sobě konkurenčně vymezují.

Jak se proměnil přístup kandidátů k oslovování voličů?

Čím dál více se ukazuje, že je spousta taktizujících, váhavých voličů i lidí, kteří zjistí až pár dnů před volbami, že se vůbec nějaké konají. Pak přemýšlejí, jestli k nim půjdou. Senátní volby totiž přijdou velké části voličů naprosto zbytečné. Mnozí se tak zvednou z gaučů do volebních místností až a pouze ve chvíli, kdy uvidí konkrétního politika v kontaktní kampani a mají s ním osobní zkušenost. Spousta kandidátů proto navazuje na anglosaskou tradici kampaní, které pokračují do dne a někdy až do momentu volby. Také ještě během pátku oslovují a přesvědčují lidi, aby jim dali hlas. Často cíleně stojí ve strategických lokalitách, kde odchytávají lidi na cestě do volebních místností.

Neměly by se kampaně v den voleb omezit?

Klíčová volební účast je v pátek, a proto kandidáti ještě ten den pokračují v kampaních. Tady nás možná bude čekat debata, jestli volby nezúžit jen na jeden den, jako je to v řadě jiných zemí, kde k tomu využívají například neděle nebo pracovního pondělka. Pokud by se v budoucnu volby konaly pouze v jeden den, tak by si zasloužila oprášit také debata o tom, co by mělo být ve volební den ještě povoleno a co už je nemístná manipulace a nátlakové přesvědčování.

Čtěte také: Zápas o senátorská křesla v Praze začíná