VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Čižinský: Praha potřebuje především radikálně zlepšit kvalitu vzduchu

Starosta Prahy 7 a nově zvolený poslanec za KDU-ČSL Jan Čižinský Pražskému deníku řekl: „Praha potřebuje především radikálně zlepšit kvalitu vzduchu." Starosta holešovické radnice Jan Čižinský se dostal do sněmovny jako jediný z pražské kandidátky KDU- -ČSL. Čižinský, který je podle průzkumů nejlépe hodnoceným starostou pražské městské části, chce nově zvládnout jak práci ve sněmovně, tak i dosavadní činnost pro Prahu 7 a hlavní město.

24.10.2017
SDÍLEJ:

Jan Čižinský.Foto: ČTK

Na pražské kandidátce KDU-ČSL jste předstihl lídra Daniela Hermana. Považujete vlastní úspěch hlavně za výsledek vaší práce na radnici? 

Je to hlavně úspěch našeho týmu v Praze 7. Většinu kroužků jsem dostal právě od sousedů z této městské části. Lidé z nás doufám mají pocit, že na radnici pracujeme pro ně a řešíme kompetentně vše přes úklid a veřejný prostor až po místa ve školkách. A je také známo, že Praha 7 skoncovala s korupcí a předraženými zakázkami a lidé nám důvěřují.

Kromě starosty sedmičky jste i pražským zastupitelem. Ponecháte si všechny tři funkce a jak je hodláte zvládat?

Bude mít něco z toho přednost? Lidé se mne v kampani často v Praze 7 ptali, zda zůstanu starostou. Kdybych jim to neslíbil, nevolili by mne. A tak splním svůj slib. Koneckonců z radnice to je do sněmovny deset minut na kole. Práci si dobře zorganizuji jak s týmem v Praze 7, tak s asistentem ve sněmovně. A práce zastupitele na magistrátu se velmi překrývá s prací starosty městské části.

V poslední době jste mluvil o potřebných reformách fungování Prahy. Budete se i z parlamentu snažit o nějaké konkrétní změny v metropoli? 

Samozřejmě, s tím jsem kandidoval! Stav životního prostředí v Praze je závislý na zákonech ze sněmovny. Prosadit vymahatelná opatření proti prachu, hluku a smogu je možné jen ze sněmovny. Bohužel i jen pouhé zaplachtování nákladních aut převážejících prašné materiály, reprodukovaná hudba jako zdroj hluku to vše je třeba upravit v zákoně. Podobně i šmejdy z podvodných směnáren je možné vyhnat rychlou novelou zákona.

Ale zásadní téma je dostupné bydlení. Na to bych se rád ve sněmovně také zaměřil, protože obce si bez zákona o dostupném bydlení samy poradit nedokážou. My v Praze 7 držíme jen kvůli tomu, že jsme po ODS a ČSSD zdědili 110 neobyvatelných bytů v dezolátním stavu, které jsme opravili, a můžeme je pronajímat potřebným.  

Podstatné zlepšení dopravní situace v metropoli má přinést dostavba Pražského okruhu, kterou má na starosti stát. Dá se na urychlení tohoto projektu působit z poslanecké lavice?

Respektive budete se o to vy osobně snažit? Dostavba Pražského okruhu je hlavně záležitostí stavebních řízení a soudů. Budu se pochopitelně snažit, aby byl okruh dostavěn, ale mám pocit, že v tomto ohledu něco slibovat je od kohokoli velmi nezodpovědné.

Měl by stát spolufinancovat zásadní infrastrukturu uvnitř Prahy?

Třeba metro D nebo městské železniční koridory v tunelech, tzv. metro S? Stát se na těchto stavbách podílet má. Jde o klíčovou dopravní infrastrukturu, kterou používá čtvrtina našich občanů.

Co podle vás v tuto chvíli nejvíc potřebuje Česká republika, hlavní město a Praha 7?

Můžete uvést u každého celku jednu jedinou prioritu? ČR potřebuje vzdělané obyvatele, kteří obstojí v globál-ní konkurenci a to bez navýšení platů ve školství nepůjde. Potřebuje dostupné bydlení, aby lidé mohli bydlet tam, kde je práce, a zakládat rodiny nebo prožít aktivní stáří v jistotě, že zvládnou platit nájem. Praha potřebuje především radikálně zlepšit kvalitu vzduchu máme ji druhou nejhorší v ČR. A kromě dálničního obchvatu potřebuje Praha tisíce drobných zlepšení, zato prakticky v každé ulici: stromy, vodní prvky, kvalitní dlažbu, bezbariérové zastávky většinu toho bychom zvládli v Praze 7 sami a stejně tak i ostatní městské části, kdyby jim magistrát posílil rozpočet.

Na magistrátu i v Praze 7 jste součástí vládních koalic. Očekáváte, že v parlamentu s lidovci zamíříte spíš do opozice? 

Očekávám, že budeme konstruktivní a kreativní opozicí.

Autor: Jan Prokeš

24.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Požár balkónu na Žižkově.
3

Krušná noc na Žižkově. V šestém patře domu hořel balkón

V sobotu se děti dozví zábavnou formou o světle
9

Jak asi vidí had? To si můžete vyzkoušet na akci Světlo a život v Národním muzeu

Praha navrhne celostátní regulaci UBERu

Zastupitelé pověřili vedení metropole k vypracování normy, která by měla urychlit řešení sporu mezi tradiční a „digitální“ taxislužbou. Nespokojené taxikáře iniciativa města od dalšího protestu nejspíš neodradí.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Na nejkratší rychlobruslařské trati, sprintu na 500 metrů, vybojovala česká jezdkyně Karolína Erbanová bronzovou medaili! Lepší byla pouze zlatá Japonka Nao Kodairaová a stříbrná Korejka I Sang-Hwa.

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT