Heslo Pirátů zní: „Pusťte nás na ně, porveme se za vás.“ Za koho? A na koho vás mají voliči pustit?

My jsme jediná politická strana, která dosud nebyla v parlamentu. A myslíme si, že politické strany, které tam dneska jsou, nezvládají řešit problémy moderní doby. Ať už se podíváme na to, co se děje kolem taxíků, na trhu s bydlením, s dopravní infrastrukturou. Když jste se ptal, za koho, tak my si zakládáme na tom, že nás nezafinancoval žádný miliardář, ale před osmi lety jsme vznikli zdola tak, že se dali dohromady lidi nespokojení s ukrajováním svobody.

Omezování svobody je téma celostátní, pojďme se ale podívat na region, v němž kandidujete. Víte, co trápí Pražany?

Bydlení, protože obrovským tempem rostou ceny nájmů i nemovitostí. Pak je to parkování, kde jsme zpracovali návrh na jednotný celopražský parkovací systém. Bohužel se to teď pytlíkuje po jednotlivých pražských částech. A třetí téma je korupce a nefunkčnost magistrátu. A tady je celá řada věcí, na které jsme upozornili, jako jsou politické trafiky, neefektivní řízení městských firem. My jsme radě předložili návrhy, jak efektivně řídit městské firmy a jak do nich vybírat lidi. Aby byl alespoň zveřejněn jejich životopis. Aby se nedosazovali jen lidi se stranickou knížkou. Také jsme navrhli, jak je odměňovat tak, aby odměna odpovídala výkonu firmy.

Tématem letošních voleb není korupce, ale bezpečnost. A zatím podle všech lídrů taky doprava.

S tím nesouhlasím. Pokud tady máme problém, na který upozorňuje Evropská komise a říká o tom, že je to největší problém české politiky, a vy říkáte, že všichni lídři se shodnou na jiném tématu, tak právě všichni ti lídři jsou součástí toho systému.

Jak tedy s korupcí zatočíte jako poslanec?

Zavedou se pravidla pro obsazování dozorčích rad, aby byl jasný nominační proces. Zveřejní se koneční vlastníci firem, které dostávají veřejné zakázky, jako je na Slovensku rejstřík konečných majitelů. To znamená, že politik nebude moct zadávat zakázky sám sobě. Bude to pod kontrolou veřejnosti. Rozšíří se pravomoce Nejvyššího kontrolního úřadu. Vyřeší se společnost ČEZ, a.s., která je krmelcem pro politiky, kam vůbec není vidět. Na ni se musí vztahovat zákon o svobodném přístupu k informacím a registr smluv.

Zmínil jste jako problém bydlení. Ceny bytů rostou, nové se nestaví.

To, že se málo staví, se dá vyřešit digitalizací stavebního řízení. Stavebník podá jednu žádost o stavební povolení nebo územní rozhodnutí a ta oběhne mezi úřady. Dnes musí stavebník obejít čtyřicet různých tzv. dotčených orgánů. Potom je tu zcela nevyhovující systém obecního bydlení. Já jsem se třeba setkal s tím, že v bytech sociálního bydlení bydlí soudci, státní zástupci a vysocí manažeři. Mělo by být stanoveno zákonem, že obecní byty sociální povahy budou pronajímány sociálním případům a ne prominentům.

Může být za nedostatkem bytů i tzv. sdílené ubytování? Jak se stavíte k AirBnB?

Centrum města se vylidňuje a stát za celou dobu, co tu AirBnB funguje, nepřipravil žádná pravidla, ve kterých by tato služba fungovala. Byty určené ke krátkodobému nájmu používané pro AirBnB jsou neúměrně zvýhodněné, tudíž pak zbývá míň na ty, které se dají pronajmout dlouhodobě. My navrhujeme, aby byla aplikace zautomatizovaná tak, že přes jednotné rozhraní dostane informaci cizinecká policie. Kdo se kde ubytovává, se musí hlásit jí a psát do knihy hostů. Takže to by odpadlo. A navíc by se zároveň s tím strhnul poplatek. Máme studii, která říká, že až 60 procent turistů neplatí místní poplatky za ubytovací služby. Ono je to asi 15 korun za lůžko a noc, i tak jsou to ale peníze, které utíkají městské kase.

V centrech velkých měst je dost vybydlených bytů, které by mohly sloužit k bydlení, ale dole jsou třeba jen obchůdky a v dalších patrech zatlučená okna. Co s tím?

V Praze, ale i Karlových Varech a dalších městech je řada domů, které kupují cizinci, ale nedávají je do nájmu. Nikdo v nich nebydlí. To je problém takzvaných prázdných domů, cizinci to mají jako investici. Třeba ve Vancouveru zavedli daň z dlouhodobě prázdných bytů. Když tam máte byt, který dlouhou dobu nepronajímáte, tak za to musíte městu platit poplatek. Zavést dočasně daně pro neobčany Evropské unie, to znamená třeba investory ze zemí bývalého Sovětského svazu, by bylo řešením. 

Takže bohaté byste zdanil?

Ctíme soukromé vlastnictví, ale jsou s ním spojené i povinnosti. V České republice extrémně zdaňujeme práci, ale majetkové daně jsou podstatně nižší, než jsou v okolních státech. To přirozeně láká zahraniční spekulanty.

Volby jsou za dva dny. O čem bude ten čtyřletý mandát?

Následující volební období bude o tom, jestli Česká republika přežije vládnutí Andreje Babiše anebo nějaké antibabišovské Kalouskovy koalice. V obou případech je to riziko z hlediska zneužití moci. A je potřeba nastavit tak odolné mechanismy, aby to stát přežil. Je třeba eliminovat zásahy Agrofertu do státu.

Potom, co jste řekl, pochybuji, že by s vámi Andrej Babiš chtěl jednat.

Já si myslím, že Andrej Babiš bude donucený k tomu, že nebude ve vládě.

On ale kandiduje, aby byl premiérem.

Ano. Ale vládu podle Ústavy ČR schvaluje Poslanecká sněmovna. Předsedu vlády jmenuje prezident, a pokud se to dvakrát nepodaří, tak premiéra jmenuje prezident na návrh předsedy Sněmovny. Vláda musí mít důvěru Poslanecké sněmovny.

Když se zeptám konkrétně, místopředsedové hnutí ANO, Martin Stropnický nebo Richard Brabec jsou pro vás důvěryhodní? Buď jednoho, nebo druhého byste si jako premiéra vedle sebe představit uměli?

My jsme řekli, že nebudeme vyjednávat o vládě s KSČM a SPD a že nepodpoříme vládu, ve které budou lidi spojení s korupcí. A pokud tyhle podmínky budou splněny, tak jsme připraveni vyjednávat o sestavení vlády. Rozhodně nechceme vyjednávat koalici, která by skončila blamáží. Máme i plán B, že budeme fungovat jako dobrá opozice.

Kdo je Jakub MichálekNarodil se 6. února 1989 v Lounech.
Vystudoval Právnickou fakultu a Matematicko-fyzikální fakultu na Univerzitě Karlově.
Pracoval jako koncipient v advokátní kanceláři.
Poté, co byl zvolen v říjnu 2014 do Zastupitelstva hlavního města Prahy, se činnosti opozičního zastupitele věnuje naplno za zhruba 18 tisíc korun měsíčně.