Odborný posudek na popud magistrátu zpracoval tým pod vedením Vojtěcha Novotného a náměstkyně Kolínská, která má přípravu Metropolitního plánu v gesci, se závěry odborníků z ČZU souhlasí. Desetistránkový materiál srovnával zadání, které schválili pražští zastupitelé už v minulém volebním období v roce 2013.

“V zájmu všech je, aby nový územní plán Prahy nastavil čitelná a vymahatelná pravidla pro všechny. Pro občany, pro stavebníky, pro všechny úředníky, kteří budou v území rozhodovat. Čitelná a vymahatelná pravidla přitom neznamenají pravidla příliš restriktivní, přeregulovaná či byrokratická,” uvedla v tiskové zprávě Kolínská, radní pro územní rozvoj hlavního města Prahy.

Institut plánování a rozvoje (IPR), který měl návrh klíčový dokument pro budoucnost hlavního města na starosti, však kritiku odmítá. "Principy Metropolitního plánu nejsou socialistické, jak tvrdí paní Kolínská, jsou naopak velmi prvorepublikové a pravidla pro zastavitelnost jsou přísnější než v současném plánu," uvedl Marek Vácha, mluvčí IPR, pro agenturu ČTK.

Mezi hlavní připomínky Kolínské patří také požadavek na silnější ochranu zeleně a ploch občanské vybavenosti. Na tiskové konferenci Kolínská prohlásila, že návrh podle ní připomíná spíše plány z období socialismu než první republiky. "V případě schválení plánu v současné podobě by se finální rozhodnutí zase přenesla na stavební úřady, tedy mimo dohled veřejnosti," uvedla.

Velkým problémem podle náměstkyně primátorky je také tzv. "zastavitelnost". Tisková zpráva uvádí: "V Metropolitním plánu je prakticky celé město nově zařazeno do zastavitelného území, přitom zastupitelstvo v zadání z roku 2013 požadovalo vymezit všechny významné parkové plochy (Letná, Ladronka, Kinského zahrada, Stromovka, Tichá Šárka a další) jako nezastavitelné plochy." Kolínská dodává, že nezastavitelné by měly zůstat rovněž zahrádkové osady.

Vácha ke sporu o zastavitelnost zelených ploch v Praze však dodal, že jde spíše o terminologickou otázku. "Pokud by tam někdo chtěl stavět, musel by změnit územní plán stejně jako dnes. Vlastně to bude ještě těžší," řekl mluvčí Vácha.

Kolínská však poznamenala, že závěry v odborném posudku odpovídají připomínkám jednotlivých městských částí. Metropolitní plán budou moci zhruba měsíc připomínkovat jak radnice, tak i jednotlivci, firmy a další instituce. Příprava nového plánu územního rozvoje každopádně kvůli sporům v minulosti nabrala skluz. Původní termín 2020 poslanci prodloužili o tři roky.

„Připomínkovací řízení může uvedené nedostatky odstranit, respektive vést k dopracování návrhu tak, aby byl skutečnou dohodou o využití území odpovídající potřebám města v 21. století,“ podotkla na závěr zástupkyně magistrátu Kolínská.