„Stejně jako studenti a studentky v listopadu 1989 i my odmítáme beznaděj. A stejně jako oni považujeme my dnes otázky zachování životního prostředí za zásadní,“ napsala iniciativa na Facebooku. Do stávky se zapojilo několik stovek studentů, část z nich chce strávit ve škole i dnešní noc. Vedení fakulty s tím ale nesouhlasí a chce, aby studenti místo po 22. hodině opustili. Normální výuka se kvůli stávce nerušila, paralelně ale na chodbách probíhají tematické diskuze a přednášky.

V debatách zazněl třeba návrh, jak nastolit ekologičtější ekonomiku pomocí daní. „Cenové signály dnes například jasně preferují leteckou dopravu před vlakovou. A to klimatu rozhodně neprospívá,“ zaznělo mimo jiné v dialogu studentů a podporovatelů stávky. Před studenty řečnil i první porevoluční ministr životního prostředí Bedřich Moldan a také exministryně školství a někdejší protijaderná aktivistka Dana Kuchtová.

Extinction Rebellion v akci.
Hlavy v oprátkách i blokády dopravy. Aktivisté chystají v Praze protesty

„Jsme zcela demokratická iniciativa bez hierarchie. Naším cílem je nastartovat dialog. Rádi bychom navíc přesvědčili své spolužáky i další lidi, že vedle vlastních šetrných spotřebitelských návyků mohou ekologičtější přístup k životu prosazovat i organizovaně, jako skupina. Jedině tak totiž může mít náš hlas nějakou váhu a respekt,“ řekla Pražskému deníku členka iniciativy Kristina Hamplová.

„Dlouhodobé sucho pokračuje, ekosystémy se hroutí, lesy umírají. Už nestačí jen třídit odpad nebo sázet stromy, k odvrácení katastrofy potřebujeme přestat spalovat fosilní paliva a změnit politické uvažování. Naši političtí představitelé zatím ale odmítají dodržovat svoje sliby a emise skleníkových plynů tak dále rostou,“ popsali dál své motivy organizátoři stávky, která potrvá až do středečního večera.

Stavba pavilonu tropického zemědělství na České zemědělské univerzitě 26. září 2019 v Praze.
Nejmodernější trendy a technologie. Univerzity přestavují své kampusy