Milovníci čerstvého mléka, jásejte. Do Prahy totiž vtrhly mlékomaty. Pokud tedy už nechcete nakupovat krabice nebo lahve v supermarketu, bílou tekutinu si můžete načepovat přímo z automatu. Navíc s jistotou, že nebude starší více než 24 hodin. Přestože podobné přístroje fungují už téměr po celém Česku, Pražané si na ně museli počkat. Až do úterý. To totiž firma Agro Jesenice zprovoznila automat v obchodním centru v Hostivaři, následovat budou další. Za několik měsíců by jich mohly být po celé Praze desítky.

„V druhé půli března se mlékomat objeví například v obchodním centru na Novodvorské, jednáme také s obchoďákem na Chodově a zájem projevil i Lidl nebo síť pekařství. To má pobočky také na Masarykově nádraží, u metra Budějovická nebo na Andělu, mlékomaty by se tak dostaly i blíž do centra,“ vyjmenovává Jiří Tesař, který má automaty na starost.

V mlékomatu bude denně 400 litrů mléka, i kdyby se nevytočilo, firma přiveze každých 24 hodin čerstvé. Doplňovat by ho měla v ranních hodinách.
Přístroj nabídne i plastové lahve

„Kdo si zapomene přinést láhev, může využít automatu hned vedle, v něm je totiž možné zakoupit si plastovou lahev za pět korun,“ doplnil Tesař s tím, že litr plnotučného mléka vyjde na dvacet korun.
Přístroj nevrací peníze, kupující proto musí mít připravený přesný obnos. Po vhození mince automat natočí do nádoby požadované množství tekutiny vychlazené na čtyři stupně.

„Připadá mi to docela drahé, ale možná si tam mléko koupit půjdu. Je pravda, že biomléko v obchodě stojí také přes dvacet korun, a to levné chutná jako voda,“ říká Anna Součková z Jižního Města. Na mlékomaty si ale v posledních dnech posvítili hygienici a státní veterinární správa České republiky. Lidé totiž po požití mléka začali dostávat průjmy.

Proto také museli provozovatelé na automaty umístit upozornění, že je syrové mléko nutno před použitím převařit.
„Mezi významné patogeny způsobující zdravotní problémy, které se mohou vyskytovat v syrovém kravském mléce, patří napříklas Listeria monocytogenes, Escherichia coli či Salmonella, proto budeme po celý rok monitorovat mléčné farmy a prodejce syrového kravského mléka, jak na tom jsou z mikrobiálního hlediska,“ informoval včera mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

V některých krajích už se v automatech začala prodávat i zelenina od pěstitelů nebo čerstvá vajíčka, s tím ale Tesař zatím nepočítá. S nápadem by ovšem mohla přijít jiná firma.