Zdejší dráha po léta sloužila jako armádní tréninkový prostor, spolek si nyní vyjednal s ministerstvem obrany její pronájem. „Čím déle se Štvanicí zabývám, tím více možností a potenciálu vidím. Pozitivní odezva a podpora projektu se koncentruje ze všech stran a utvrzuje mě, že projekt může přinést mnoho vodákům a surfařům, ale i městu a jeho obyvatelům,“ předeslal Martin Leskovjan, zakladatel spolku Vlny Štvanice a kanoista.

Projekt zpracoval Vojtěch Bareš z ČVUT, který již podobné stavby vybudoval na jiných místech v Česku i zahraničí. Práce začnou ještě letos na podzim a proběhnou v několika fázích. V té první se vybuduje surfovací vlna s parametry oceánových vln. V další se zrenovuje kanál s divokou vodou pro kajakáře, kanoisty, paddleboardisty a jiné milovníky divoké vody. Vystaví se také zcela nová umělá slalomová dráha na břehu karlínské náplavky pod nyní zpustlými tribunami hotelu Hilton.

Podle spolku by se pro veřejnost mohlo otevřít příští rok na jaře. V plánu je i další rozvoj tratě pro vodní slalom a vybudování zázemí s půjčovnou vodáckého vybavení s přilehlou loděnicí a kavárnou.

Celkovou revitalizací má projít také veřejné prostranství ostrova a břehy, tu chystá Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy společně s architektonickou kanceláří RKAW. Zatím připravuje dokument nazvaný Manuál vize ostrov a Štvanice. „Manuál by měl být hotov do konce roku. Zatím sbíráme a analyzujeme data o tom, jakým způsobem lidé ostrov využívají,“ uvedl náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09).

Spolek nyní shání podporu veřejnosti prostřednictvím crowdfundingové kampaně na HitHitu na financování stavby. „Chceme ukázat, že vodácká komunita se dokáže semknout a o ježdění na divoké vodě na Štvanici opravdu stojí. Odmítli jsme nabídky investorů nebo možnost hned jít a žádat o grant. Sbírka na HitHitu má ukázat, že zájem je dostatečný zevnitř,“ přiblížil Leskovjan.

Záměr si vyžádá necelý půl milion korun, zatím lidé na kampani přispěli zhruba polovinu. Mezi podporovateli celé iniciativy je například reprezentant Česka ve vodním slalomu a letošní vicemistr Evropy do 23 let na singlkanoi Vojtěch Heger. Dále úspěšná snowboardistka Eva Samková či zpěvačka a herečka Barbora Poláková. Projekt podporuje také Český surfový klub.