Společnost MindBridge Consulting, která reprezentativní sondu mezi obyvateli Prahy a středních Čech realizovala, nejprve spolu s „kreativními skupinami“ dobrovolníků vybrala několik možných atrakcí, které by se mohly stát na Výstavišti budoucími lákadly. Ze škály variant pak firma sestavila řešení, které doporučuje akciové společnosti Výstaviště, stoprocentně vlastněné městem.

Ve favorizovaném modelu tvoří páteř „zábavní sekce“ centrum virtuální reality a umělé inteligence, kde by si návštěvníci mohli vyzkoušet třeba i rozhovor s robotem. Hned v sousedství by pak vzniklo „virtuální centrum dějinných událostí“, ve kterém by člověk s pomocí virtuálních 3D brýlí nahlédl o libovolný počet staletí do minulosti.

Další zajímavou zastávku by představoval simulátor rozmanitých přírodních podmínek na planetě Zemi, kde by na poměrně malém prostoru vznikl vzorek pouště s pískem a horkým vánkem a hned ve vedlejší místnosti například kousek deštného pralesa.

Základní koncepci dotváří jako gastronomické zázemí „centrum národních kuchyní“ a doplňkové atraktivity v podobě sezónních „sklípků“ s moravským vínem, lezecké stěny nebo „domu italské zmrzliny“. U Křižíkovy fontány navíc model počítá s prostorem pro dočasné kulturní akce a mezi doporučeními je také rozšíření krytého plaveckého bazénu.

„Pevně věřím, že nové vedení Prahy si tento projekt, vycházející z preferencí lidí, vezme za své,“ komentovala plán dosluhující primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Doporučené atrakce patří mezi ty, které by podstatná část respondentů zvažovala navštívit a byla za to ochotná i zaplatit. Méně úspěšný byl v průzkumu například „park optických klamů“ anebo „simulátor stáří“, který s pomocí olověné kombinézy potlačuje motorické i smyslové schopnosti.

Vesmírné centrum nebude

„Do našeho modelu jsme ale nevybrali ani některé prvky, které v průzkumu skončili na špici. Lanový park v korunách stromů dnes není v Česku nic výjimečného. A vesmírné centrum by u nás zase nepůsobilo úplně věrohodně, protože nejsme kosmická velmoc. Výstaviště v novém hávu by přitom mělo lákat i mnoho cizinců. Proto bychom měli nabídnout něco výjimečného,“ uvedl za organizátory průzkumu za víc než půl milionu korun Ladislav Klika.

Výstaviště letos začalo pomalu měnit zanedbanou tvář - opravena byla takzvaná Bruselská cesta, vznikl nový bikrospark v zadní části a dětské prolézačky u Maroldova panoramatu, zmizely vstupní brány a bariéry mezi areálem a Stromovkou. Nejnověji začala fungovat zrekonstruovaná restaurace U Primasů. Protáhlo se naopak vybudování přírodního koupaliště kvůli potřebě přemístění vysokého napětí. Práce by měly pokračovat bez ohledu na změnu v politickém vedení metropole.

Zásadní změny jsou ale teprve ve fázi příprav – zastupitelstvo v létě odhlasovalo nejprve přestavbu Lapidária, kde by měla být umístěná Muchova Slovanská epopej. Následně zastupitelé odmávli i zadání stavební zakázky za miliardu a čtvrt na kompletní rekonstrukci Průmyslového paláce včetně dostavby shořelého levého křídla. Na opravu čeká i zchátralé bývalé divadlo Spirála. A znovuzprovoznění Křižíkovy fontány momentálně brání právní spor města s bývalým nájemcem objektu. Končící primátorka považuje snahu o zvelebení Výstaviště za osobní prioritu. Od letoška šéfuje i dozorčí radě společnosti Výstaviště Praha. „Další působení tam nevylučuji. Rozhodnutí ale bude hlavně na nové pražské vládě,“ uvedla Krnáčová.