Až 28 tisíc žadatelů o parkovací oprávnění očekává před spuštěním systému zón placeného stání radnice Prahy 6. Zájem v řádu tisíců se odhaduje i v Praze 5, 8 a na Jarově v Praze 3. Tady všude mají nově vzniknout parkovací zóny. Zatím však do výdejen přichází pro parkovací oprávnění jen zlomek lidí.

Platba v hotovosti i kartou

Samotné vyřízení registrace je přitom snadné. Zájemci stačí přijít na výdejní místo v příslušné městské části a přinést si pouze občanský průkaz a velký technický průkaz. Platit je možné v hotovosti, kartou i převodem z účtu. Cena ročního parkování pro rezidenty vyjde na 1200 korun. Praha 5 a Praha 8 navíc zavádí možnost koupit si kartu jen do určité parkovací oblasti v rámci městské části, ta pak zájemce vyjde na 600 korun.

Možnost přednostního parkování v modrých zónách dostanou lidé, kteří zde mají trvalý pobyt, vlastní nemovitost, nebo tu je sídlo jejich podnikání či provozovna.

Kromě modré rezidentní zóny vznikne nově i fialová, neboli smíšená zóna. V ní návštěvníci zaplatí v parkovacím automatu, nebo zde uplatní povolení pro zdejší obyvatele. Oranžová zóna pak bude určena výhradně pro ty, kteří si možnost stání zaplatí v automatu.

Kontrola zaparkovaných aut se nově bude provádět pomocí kamer umístěných na speciálním vozidle. Žádné lístky se už za přední sklo dávat nebudou.

Slabý zájem o karty hlásí Praha 5 a Praha 6

Občané pro parkovací oprávnění nechodí v příliš velkém množství. Přitom zájemci, kteří dorazí k registraci nyní, čeká rychlé vyřízení. „Zpravidla je to tak stovka denně. V létě se dá čekat velký nával, jsme na to připraveni kapacitně i personálně. Je to ale i na zodpovědnosti jednotlivých řidičů, aby to neodkládali na poslední týden před spuštěním zón," upozorňuje mluvčí Prahy 6 Martin Churavý.

Jediná výdejna v šesté městské části stojí v ulici Dr. Zikmunda Wintra nedaleko radnice. Připraveno je zde až dvacet terminálů. Kvůli malému zájmu jich je v současnosti v provozu jen asi polovina.

Radnice se proto chystá oslovit své občany, aby registraci neodkládali na poslední chvíli, kdy mohou stát ve frontě i hodiny. „Plánujeme ještě uspořádat výraznější kampaň prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí i radničního periodika, kde chceme vydat také zvláštní číslo," dodává Churavý.

Kde si na Praze 5 kartu pořídit?

Od prvního červnového dne si parkovací oprávnění pro rezidenční stání mohou zařídit i občané Prahy 5. Ve výdejně v Preslově ulici mají připravených osm terminálů a dvě místa na placení. Přijato bylo i dvacet zaměstnanců, aktuálně jich ale pracuje méně.

Ani zde totiž zájem není příliš velký. Za dva měsíce přitom bude situace zcela jiná. „Nemůžeme toho příliš dělat, maximálně později prodloužíme otevírací dobu. Počet přepážek už ale zvýšit nemůžeme. Když to někdo nechá na poslední chvíli, bude se muset připravit na to, že bude stát ve frontách," říká mluvčí Prahy 5 Helena Šmídová.

Jak je to v ostatních částech? 

V Praze 8 spustí registraci až v červenci. Zato bude probíhat na třech místech. Nejprve své brány otevře výdejna v prostorách úřadu městské části v ulici U Meteoru 6 v Libni. V průběhu července se zprovozní pobočky na Karlínském náměstí a v Kulturním domě Ládví.

Už od roku 2008 fungují parkovací zóny v Praze 3. Od srpna se připojí také oblast Jarova. Ve stávajícím výdejním místě se zásadní rozšiřování kapacit neplánuje.

„V současné době máme v Perunově ulici pracoviště, které zaměstnává čtyři pracovníky a jednoho vedoucího. Nemyslíme, že bude potřeba nějakého velkého navýšení. Počítáme s výpomocí formou brigád, potom vyhodnotíme, jestli je potřeba větší posílení," uvádí místostarostka Prahy 3 pro dopravu Lucie Vítkovská (ODS).

Čtěte také: Malostranské náměstí oživí trhy i kurzy tance