V přípravném výboru zasedli čtyři nejvyšší představitelé: prezident Václav Klaus, předsedové obou parlamentních komor Milan Štěch a Miroslava Němcová a premiér Petr Nečas. Jak jejich práce vypadá?

Deníku ji přiblížil šéf Senátu Milan Štěch. Nedělní zpráva o Havlově úmrtí se ho velmi dotkla. „Hodnotově jsem měl k němu velmi blízko a myslím, že přístupem k životu i svými ideály byl přímým pokračovatelem T. G. Masaryka. Jestliže se Masaryk zasloužil o stát, Havel pak o návrat demokracie. Nejsem sice průkopníkem přijímání speciálních zákonů, ale pro tento způsob ocenění rozhodně jsem,“ sdělil.

S obdobným pochopením přijal návrh Kanceláře prezidenta republiky, aby rozloučení s Havlem proběhlo formou státního pohřbu. „Václav Havel byl nejvýraznější osobností listopadových událostí a let následujících, doslova změnil dějiny. Navíc zůstal svým až do posledních dní, s jeho typickou pokorou, pochybovačstvím. Proto jsem byl zastáncem oficiálního pohřbu,“ popisuje.

Kůň je důstojné zvíře

Podle Štěcha se diskutovalo i o tom, že rozloučení by mělo mít úplně jinou podobu než pohřby po roce 1948. A dodává: „Byl jsem asi nejvýraznějším příznivcem toho, aby rakev na lafetě táhli koně.“

Při formulaci návrhu vycházel z historických fotografií a filmů z pohřebních průvodů, v nichž se lidé loučili s Masarykem a Benešem. „Kůň je velmi důstojné zvíře, které provází člověka od pradávna, nevnímám to jako nostalgický návrat. Navíc máme velmi kvalitní hřebčíny, vozataje i spřežení. Jsem rád, že se k tomu armáda po dohodě s námi připojila,“ uvedl.

Podobu středečního průvodu i pátečního pietního aktu v katedrálu ale podle Štěcha v hlavních obrysech připravovala prezidentská kancelář a zejména šéf protokolu Jindřich Forejt. „My jsme měli spíš doplňující podněty, od samého počátku tam panovala shoda, a to i s rodinou pana Havla,“ dodal.

Štěch osvětlil, že od počátku nebylo sporu o tom, že hlavní ceremoniál proběhne v katedrále sv. Víta a za českou politickou reprezentaci promluví jako jediný Václav Klaus. „Tam nejde o to, aby všichni projevili názor, ale aby byly oceněny zásluhy pana prezidenta Havla a připomenut jeho odkaz.“

Havlův pohřeb bude pro zvané, po mši zazní i projevy politiků

Páteční poslední rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem zahájí v chrámu svatého Víta minuta ticha, následovat bude zádušní mše. Zazní Dvořákovo Rekviem v podání České filharmonie. Při smutečním obřadu promluví prezident Václav Klaus, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a někdejší šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová.

Do katedrály se dostane zhruba tisícovka pozvaných hostů, mezi nimi někteří světoví státníci. Veřejnost bude moci poslední rozloučení s Havlem sledovat na nádvoří Hradu a na Hradčanském náměstí na velkoplošných obrazovkách. Po bohoslužbě pozve Hrad smuteční hosty na společenské setkání ve Španělském sále Hradu. Informovali o tom mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora a ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt.

Kapacita katedrály je podle Forejta asi tisíc míst. „Již nyní je zřejmé, že počet pozvaných se tomu číslu bude velice rychle blížit. Předpokládáme proto, že bude smuteční obřad pro hosty zvané,“ řekl novinářům Forejt. Hrad se podle něj takto rozhodl po dohodě s Havlovou rodinou a jeho kanceláří. Na pohřeb se chystá řada světových politiků, mimo jiné americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová či francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Z českých politiků se do chrámu dostane zřejmě jen vedení parlamentu, vláda a prezident Václav Klaus.

Hrad kvůli velkému zájmu o Havlův pohřeb stanovil limit pro zahraniční delegace – z každého státu se může účastnit jeden představitel s jedním členem doprovodu. "Zahraniční delegace budou s hodinovým předstihem přijíždět ke Zlaté bráně, budou zástupci kanceláře prezidenta republiky formálně vítáni a uváděni do prostor katedrály.

Rakev s ostatky prezidenta Havla přinesou vojáci do katedrály už v 09.30 hodin. Za zvuku zvonů svatovítského chrámu vyjde v 11.30 hodin z Arcibiskupského paláce liturgický průvod. Obřad v katedrále bude ve 12.00 hodin zahájen minutou ticha, kterou bude v rámci státního smutku držet celá země. V úvodu smutečního obřadu zazní také česká státní hymna. Právě tyto momenty podle Forejta vnášejí do církevního obřadu prvky státního pohřbu.

V rámci samotné bohoslužby bude pražský arcibiskup Dominik Duka číst ze starozákonní knihy Job a z evangelia. Poslední rozloučení povede pomocný biskup pražský Václav Malý. Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor budou rámovat obřad Dvořákovým Rekviem. Na konec zazní Svatováclavský chorál.

„Je to bohoslužba s určitými aspekty smutečního obřadu. Asi nejsilnější moment bude na závěr, kdy bude rakev s ostatky pana prezidenta vynesena Zlatou branou, před kterou by měla následovat poslední část církevního obřadu, takzvaný kondukt, motlitby, rozloučení, závěrečné vykropení rakve, uložení do vozu a odjezd z Pražského hradu,“ řekl Forejt. Na přání rodiny bude smuteční obřad pokračovat ve strašnickém krematoriu a celý ceremoniál pak skončí uložením urny s popelem. (čtk)
Rozloučení s Havlem bude v pátek i v Lucerně, zahrají 'Plastici'

Skupina The Plastic People of the Universe vystoupí 23. prosince ve Velkém sále pražské Lucerny na stylovém rozloučení s bývalým prezidentem Václavem Havlem, které pro širokou veřejnost pořádá v prostorách paláce Lucerna jeho bratr Ivan. Za kapelu to v úterý potvrdila Irena Kabešová.

Zesnulý exprezident se podílel na některých albech legendární skupiny i její činnosti do té míry, že měl čestný titul nehrajícího člena ‚Plastiků‘. Vedle nich se na pódiu vystřídají skupiny Jasná páka, Garage, Hudba Praha a Velvet Underground Revival.

„Přesný program vystoupení Plastiků není zatím jasný, protože nevíme, kolik času budeme mít. Ale na úvod zazní skladba Nikdo, která se k Havlovi velmi hodí, a na závěr Kanárek s mírně upraveným textem,“ sdělila Kabešová.

V textu Nikdo skupina zpívá „Nikdo nikdy nikde nikam se nedostal. Snad já? Takový vůl přece jen nejsem…“. Ke písni Kanárek z alba Hovězí porážka ze začátku 80. let napsal Petr Lampl slova: „Kanárek umřel, nebo snad chcíp. Někdo ho típnul, nebo snad líz. Kanárek uměl překrásné písně. Starý, a starší, než starý gotický. Ty mrtvej kánáre zazpívej znova, ať aspoň kámoši znají ta slova“. Podle Kabešové bude text pozměněn ve smyslu, že „kanárci umřeli“.

„Václav Havel je takový třetí kanárek, prvními dvěma jsou Mejla Hlavsa a Magor Jirous,“ vysvětlila Kabešová.

Program v dalších prostorách paláce Lucerna se zatím ladí. V Lucerna Music Baru se pravděpodobně místo tradiční páteční diskotéky představí mladé kapely. Programu večera se přizpůsobí i kino Lucerna, které nabídne filmy podle výběru producentky dokumentu Občan Havel Jarmily Polákové. Pasáž poslouží jako oddechový prostor s možností občerstvení.

Účast zahraničních hvězd, mezi nimiž by se mohl objevit rocker Lou Reed nebo písničkářky Joan Baezová a Suzanne Vega, se podle serveru iDnes zatím nepotvrdila. (čtk)