Pokud naplněné přehrady ve Vraném nad Vltavou v Orlíku vyhlásí, že už nemohou více nabírat vodu z rozvodněných přítoků, má hlavní město 48 hodin na to, aby postavilo zábrany proti silnému živlu.

„Mobilní hrazení jsme s pomocí dobrovolných hasičů schopni postavit během 11 hodin,“ řekl Petr Beran, šéf magistrátního odboru protikrizového řízení.

Právě sklad „zbraní“ proti velké vodě, který se nachází v rozlehlém areálu Správy služeb hlavního města v Dubči, ve středu ukázala Praha. Údajně je chloubou hlavního města.

„Nedávno jsem například přijímal parlamentní delegaci z Koreje a nejvíc je zajímala právě protipovodňová opatření,“ zmínil Karel Březina (ČSSD) primátorův náměstek pro dopravu, který navštívil sklad mobilních zábran, jež při katastrofální povodni v roce 2002 dokázaly spolehlivě ochránit Staré Město a Josefov.

Kontejnery, jež ukrývají železnou konstrukci, se podobají těm, které převážejí nákladní vlaky.

Mají ale šedobílou barvu a na každém je nápis s přesným označením místa, kde se má konstrukce postavit.

Jako lego

„Je to v podstatě skládačka jako lego. Části do sebe musí přesně zapadat a musí těsnit,“ komentoval ukázku výstavby zmenšených zábran Josef Juránek, ředitel Správy služeb hlavního města Prahy.

Areál v Dubči skrývá celkem 121 kontejnerů s konstrukcemi. Dalších 23 kontejnerů s protipovodňovou ochranou je umístěno spolu se 40 čerpadly v areálu ministerstva vnitra na Zbraslavi.

Prahu v současné době chrání asi 17 kilometrů zábran, po dobudování posledního úseku to bude 18,6 kilometru. Z toho mobilní hrazení bude tvořit 6,6 kilometru.

Poslední úsek zbývá postavit mezi Zbraslaví a Radotínem. Ochrání tak obyvatele Velké a Malé Chuchle.

S poslední etapou výstavby protipovodňových opatření se začne letos v září a hotova mají být do roka.

Cvičení

Hlavní město letos bude prověřovat funkčnost zábran při velkém protipovodňovém cvičení, které se chystá na sobotu 1. října.

Protipovodňové stavby provizorně vyrostou v úseku mezi Libeňským mostem a Stromovkou. Podle Petra Berana je nutné prověřit, zda nebyly protipovodňové prvky při místní výstavbě nějak poškozeny.

Zábrany v číslech

- Areál v Dubči skrývá celkem 121 kontejnerů s protipovodňovými konstrukcemi, dalších 23 je na Zbraslavi.
- Praha má k dispozici 40 mobilních čerpadel.
- Centrální sklad v Dubči skrývá také 20 osvětlovacích souprav a 7 náhradních zdrojů elektrické energie.
- V metropoli je 17 kilometrů zábran, zbývá postavit poslední úsek v délce 1,6 kilometru mezi Zbraslaví a Radotínem, který má ochránit Velkou a Malou Chuchli.
- Mobilních zábran je v Praze celkem 6,6 kilometru.
- Náklady na vybudování protipovodňové ochrany jsou 3,7 miliardy korun. S její přípravou se začalo již v roce 1997.
- Protipovodňová ochrana je vybudována do výšky vody, která protékala Prahou v roce 2002. K ní je ještě připočtena rezerva 30 centimetrů.