Václava Kočku mladšího po hádce (mimo jiné o to, kdo má víc peněz) na křtu knížky Jiřího Paroubka zastřelil hoteliér Bohumír Ďuričko v baru Monarch v říjnu 2008. Téméř přesně před deseti lety se také konal pohřeb, jaký Praha ještě nezažila. Takhle tehdy o smutečním aktu referovala média.

Kočkova rodina, přátelé a známí včetně několika celebrit se se zesnulým organizátorem Matějské pouti na Výstavišti loučili v prostorách Břevnovského kláštera a následně jej pochovali na hřbitově v Řepích. Celý akt trval čtyři hodiny, černé kočáry tažené koňmi zablokovaly dopravu, zazpíval i Michal David, který by měl od prezidenta Miloše Zemana dostat státní vyznamenání.

Teď se chystají pozůstalí na pohřeb synovce zavražděného podnikatele. Jan Kočka mladší, jehož otec je zaplaten do případu krácení daní, způsobil před týdnem tragickou nehodu, když z dosud nejasných příčin najel se svým mercedesem do protisměru a střetl se s kamionem. Oba řidiči zemřeli, na výsledek toxikologického vyšetření se ještě čeká.

Není důvod průvod zakázat

„Kdo v srdcích žije, neumírá.“ Citáta Františka Hrubína nadepisuje parte, které prozrazuje, že obřad proběhne v pátek od 13 hodin v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad. Dále se informace bulváru rozcházejí. Některá média s odkazem na anonymní zdroje blízké rodině tvrdí, že vzhledem k pietě zesnulého řidiče nákladního vozu Kočkovi nezorganizují tak okázalý pohřeb jako v roce 2008. Jiné články zmiňují, že po smuteční mši by měl průvod pokračovat Vinohradskou ulicí na Olšanské hřbitovy, kde bude Jan Kočka mladší pohřben.

Agentura ČTK pak s odkazem na mluvčího magistrátu Víta Hofmana potvrdila druhou verzi. Kvůli akci tak opravdu bude v ulici dočasně zastavena doprava. Už schválená uzavírka je nahlášena od 12 hodin do 15 hodin. Podle organizátorů by však průvod neměl trvat déle než třicet minut. „Pochod projednala Policie ČR i dopravní podnik, kteří k němu udělili kladné stanovisko. Organizátoři tak mají zákonem dané podklady a magistrát nemá důvod jim průvod zakázat,“ uvedl mluvčí Hofman.

Alexander Bellu (ODS), starosta Prahy 3, ještě dříve poslal novinářům zprávu, že s okázalým průvodem nesouhlasí. Avšak jím vedený úřad toho stejně moc nezmohl, jak se později ukázalo. Hlavní slovo měli magistrátní úředníci a lidé z městské firmy Technická správa komunikací (TSK). „Naši občané mají dost jiných dopravních omezení, nemá proto smysl zastavovat na dvě hodiny dopravu kvůli kočáru se šesti koňmi na tak frekventované ulici, jako je Vinohradská,“ uvedl Bellu, který dovedl koalici občanských demokratů se Svobodnými k vítězství v komunálních volbách a ve funkci pravděpodobně zůstane.

„Navíc nerozumím tomu, proč bychom v naší městské části měli takto oslavovat člověka, který svým nezodpovědným jednáním způsobil tragickou smrt řidiče kamionu. To ale samozřejmě neznamená, že rozporuji nárok rodiny na důstojný pohřeb a pietu,“ dodal žižkovský starosta.