TSK na webových stránkách zveřejnila video pořízené kamerou v tunelovém komplexu Blanka a v souvislosti s tím konstatovala, že největším rizikem při jízdě v tunelu jsou samotní řidiči.

| Video: Youtube

„Tunel je uzavřený prostor, a ačkoliv až na výjimky, jako je například Letenský tunel, jedou všichni v samostatném tubusu jedním směrem a mají k dispozici minimálně dva jízdní pruhy, právě zmenšený manévrovací prostor řadě řidičů dělá problém,“ uvedla Olga Boučková z oddělení Besip (bezpečnosti silničního provozu) TSK.

Podle Boučkové řidiči často nedodržují základní pravidla, což jim na běžné komunikaci možná projde, ale tunel má jistá specifika. TSK upozorňuje na obecné pravidlo, že v tunelu nikdy nesmí řidiči bezdůvodně zastavit, couvat ani se otáčet. „A neděláme žádné prudké, nečekané manévry!“ dodává varovně magistrátní firma.

Bezpečně tunelem
Přečtěte si leták o příkladném chování v tunelech - ZDE.

„Jízda konstantní rychlostí v jednom směru mnohé svádí k podcenění situace, a nevěnují se tak řízení v potřebné míře. Přitom právě v tunelu, kde není prostor pro chybu ani její nápravu, je třeba maximální pozornost a předvídavost,“ tvrdí odbornice Boučková.

Důležité je podle TSK dodržovat rychlost i bezpečnou vzdálenost, používat blinkry - v tunelu totiž více než kde jinde platí pravidlo: „Dvakrát koukej, jednou toč!“ Městská společnost odkazuje motoristy rovněž na sledování dopravního značení i informačních tabulí v pražských tunelech.