VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme žili v Československu. Záběhlice – venkov proměněný v město

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Záběhlic.

23.2.2018
SDÍLEJ:

PANORAMA. Dříve sjednocená střešní krytina dávala celé části Zahradního Města harmonický vzhled. Dnes mají střechy různé krytiny a nepůsobí tak elegantně. Přesto je okolí Ostružinové ulice stále oázou klidu.Foto: archiv Jan Kaiser

Záběhlice se rozkládají dílem na území Prahy 4 (Spořilov) a dílem na území Prahy 10 (Staré Záběhlice a Zahradní Město). Spolu s Roztyly byly připojeny k Velké Praze v roce 1922 a následoval strmý stavební rozvoj.

Zemědělský ráz Záběhlic se pomalu začal měnit v živoucí součást hlavního města. Ve 20. a 30. letech vznikly rozsáhlé urbanistické celky rodinných domků na Spořilově a Zahradním Městě. Ty byly po druhé světové válce rozšířeny panelovými sídlišti a začátkem 21. století ve východní části Novým Zahradním Městem.

Staré záběhlice 

Staré Záběhlice vznikly jako osada už ve středověku a jejich název je odvozen od „lidí, kteří se zaběhli“, to znamená skryli v údolí Botiče. O tom, proč se tak stalo a před kým se skryli, se však již nedozvíme. Jisté ale je, že v dávných dobách zde stály tři tvrze a na základech jedné z nich byl později vystavěn záběhlický zámek. Druhá tvrz, kam svého času nejednou zavítal i český král Václav IV., definitivně zanikla s výstavbou Hamerského rybníka.

„Na Hamr jsme jako děti chodili bruslit, vždycky jsem po škole odhodila tašku do kouta, vzala brusle a běžela dolů. V létě jsme se zase chodili koupat. V místě kde je dnes vinný sklípek byla jediná pláž s navezeným pískem,“ vzpomíná na dětská léta Eva Vrtálková, která žije na Zahradním Městě od roku 1968.

Dnes je okolí Hamerského rybníka a sousedního románského kostela útočištěm sportovců, výletníků a pejskařů, v zimě pak bruslařů a malých hokejistů. „Kolem rybníka se dnes prochází spousta pejskařů a maminek s dětmi. Všichni jsou k sobě tolerantní, hezky se tam chodí a panuje tam moc hezká atmosféra,“ popisuje Eva Vrtálková současný Hamr.

Zahradní Město 

Staré Zahradní Město vzniklo ve 30. letech jako unikátní urbanistický celek rodinných domků obklopených zelení. Tuto starou část později sevřela z východu a západu dvě sídliště. Západní sídliště mělo své centrum kolem obchodního centra Květ. Středobodem východu pak bylo nákupní centrum Cíl.

„Cíl, který obsluhoval hlavně východní část, byl víc zanedbaný. Kdežto Květ byl lépe zásobený, mohli jste tam sehnat třeba výborné francouzské víno nebo úžasné lahůdky. Takže lidé z východu chodili nakupovat k nám na západ,“ směje se Eva Vrtálková. Výstavba panelového sídliště znamenala i růst počtu obyvatel, vznik nových škol, zdravotnických zařízení a zkvalitňování dopravy.

„Záběhlice mám rád právě proto, jak je na malé části Prahy vidět hodně z její historie. Je zde krásný kostel Narození Panny Marie z 12. století nebo novější zámek v Záběhlicích a zámeček Práče. Pak tu máme Zahradní Město, jehož historie je naopak velmi mladá a spjatá s prvorepublikovou výstavbou a nakonec sídliště z 60. a 70. let minulého století.“
Vladimír Novák, starosta Prahy 10
Vladimír Novák.„Naší části Záběhlic říkáme Spořilov starý a nový. Ve spolupráci s Magistrátem se pokoušíme starý a nový Spořilov propojit parkem zakrytím Spořilovské radiály. Smrad a hluk z aut a kamionů tak budou nahrazeny zelení.“ Petr Štěpánek, starosta Prahy 4
Petr Štěpánek.

„Zajímavostí Zahradního Města jsou jména ulic, která jsou pojmenována podle rostlin. Najdeme zde např. ulici Jahodovou, Malinovou, Kopretinovou, Zvonkovou nebo Sněženkovou. Jedná se o jeden z nejucelenějších uličních systémů v Praze,“ popisuje kronikář Prahy 10 Michal Ezechel.

Spořilov

Další znamenitou ukázkou městského plánování je zahradní čtvrť starého Spořilova. Ta začala vznikat v roce 1924, když ředitel Městské spořitelny na Vinohradech Václav Sklenička založil stavební družstvo Spořilov. Odtud také pochází název čtvrti. Promyšlené zástavbě vévodí funkcionalistický kostel sv. Anežky České. V 60. a 70. letech na zástavbu rodinných domků navázala socialistická sídliště. Ke škodě celého Spořilova rušná Spořilovská spojka rozdělila území na dvě části.

Co říkají místní lidé?
„Žije se mi tady příjemně, vždy tu bylo ticho, klid a mír. Jsou tu školy, poliklinika a další služby, ale zaparkovat se tady nedá. Když jsem byla dítě, byla tu všude pole. Do míst, kde stojí dnešní poliklinika, jsme chodili králíkům pro trávu. S dalšími dětmi jsme tu jezdili na koni a s babičkou jsme vyháněly ovce na louky kolem budovy Sokola. Později ale zelené plochy zmizely a nahradily je paneláky.“ Lenka Veselá, žije v Záběhlicích od roku 1955
Lenka Veselá


„Žiji tu s manželem a jsme úplně spokojení. Máme tu všechno. Naše nejoblíbenější místa na procházky jsou kolem rybníku a zámku.“
Marie Nováková, v Záběhlicích žije asi 30 let
Marie Nováková.


Slavní obyvatelé ZáběhlicMezi slavné osobnosti, které prožily v Záběhlicích svůj život patří například herec a komik Jaroslav Štercl, operní pěvec Václav Zítek, zpěvák Karel Zich nebo významný český toxikolog Zdeněk Bardoděj. Dnes můžeme v záběhlických ulicích potkat například herečku Ljubu Krbovou s manželem Ondřejem Neffem nebo operní pěvkyni Dagmar Peckovou. Malíř a grafik Vladimír Pechar o spořilovské části Záběhlic říká: „Po více než čtyřiceti letech spořilovského bydlení jsem spokojen a neměnil bych snad jen za vyšehradskou kapitulu. To by tam ale nesměli pouštět návštěvníky. Takže zůstanu raději doma na Spořilově.“

Dagmar Pecková Vladimír Pechar 

Autor: Eliška Černá

23.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 15 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hlavní město Praha, Praha, Košíře, 150 00, Naskové č.p. 1189/1, Kontakt: Moravec Milan, tel.: 271726517, e-mail: cv_knihar@kartonie.cz, Jedná se o balení zakázek, vykládku a nakládku zboží a materiálů. Pracovníky bez praxe zaučíme. Pracoviště: Kartonie, s.r.o., Naskové, č.p. 1189, 150 00 Praha 5. Informace: Milan Moravec, +420 271 726 517.

Doprava a logistika - Hledáme řidiče autobusu 30 000 Kč

Do cestovky hledáme řidiče autobusu pro Prahu. Na plný nebo částečný úvazek. Plat - 30.000 Kč/měsíc čistého.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 16 400 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci Všeobecní administrativní pracovníci. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16400 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Zlatnická 1582/10, Praha 1, Způsob prvního kontaktu: Telefonicky na číslo 731 150 960 (pracovní dny: 10:00 - 11:00), e-mailem na adresu radka.vajo@century21.cz, nebo osobně na adresu Zlatnická 10 (každé pondělí: 10:00 - 12:00), Kontaktní osoba: paní Vajo Radka, UPŘESŇUJÍCÍ INFORMACE:, Hledáme zaměstnance, který se nebojí komunikovat po telefonu, má kultivovaný projev a znalost práce na PC. Vhodné i pro zájemce starší 50 let.. Pracoviště: Realitní servis premium praha s.r.o., Zlatnická, č.p. 1582, 110 00 Praha 1. Informace: Radka Vajo, +420 731 150 960.

Věda a výzkum - Věda a výzkum Biolog 65 535 Kč

Biologové Jiný odborný pracovník. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 85000 kč, mzda max. 100000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Vídeňská č.p. 1958/9, Krč, Praha 4, kontakt: Fuxová Miloslava Bc., tel.: 261362561, e-mail: fuxm@ikem.cz, Jedná se o nově vytvořené místo pro účely realizace projektu s názvem "Tkáňově specifické molekulární fenotypy časné protilátkami zprostředkované rejekce u presenzitizovaných příjemců ledviny" který byl schválen k financování v rámci Operačního programu Věda, vývoj a vzdělávání (výzva Mezinárodní mobility výzkumných pracovníků MSCA-IF), řídícím orgánem je MŠMT., Pracovní smlouva na dobu určitou od 1. 3. 2018 do 29. 2. 2020., Požadované vzdělání: Výzkumný pracovník s titulem Ph.D. či obdobným (ekvivalent úrovně 8 dle ISCED) získaným před datem 25. 10. 2010). Specializace v oblastech anatomické patologie, klinické laboratorní diagnostiky, klinické biochemie a laboratorní imunologie; histopatologické znalosti nezbytné při provádění laserové microdisekce., Další požadavky: praxe v oboru min. 5 let, zkušenost s vedením týmu; anglický jazyk (odborná angličtina na vysoké úrovni); komunikační a organizační dovednosti, Popis pracovní činnosti: Pracovník bude zajišťovat molekulárně biologické metody prováděné v transplantační laboratoři. Bude provádět PCR (polymerázová řetězová reakce) analýzu polymorfismu genů pro cytokiny (TGF-beta 1) a zavádět nové metody vyšetření genového polymorfismu (11-10, 6, IFN-gama, TNF-alfa). Bude zajišťovat metody ke sledování exprese genů v ledvinné tkáni pomocí techniky RT-PCR. Pracovník bude zajišťovat odbornou úroveň laboratorní práce Transplantační laboratoře a provádět laboratorní výkony podle zásad správné laboratorní praxe.. Pracoviště: Institut klinické a experimentální medicíny příspěvková organizace - 002 - lékárna pav.s, Vídeňská, č.p. 1958, 140 00 Praha 4. Informace: Miloslava Fuxová, +420 261 362 561.


Loňských vajíčkových slavností se účastnila i primátorka Adriana Krnáčová
12

Velvarští a stavba Karlova mostu. Uvařená vejce lidé pěšky povezou 40 kilometrů

Ve čtvrtek došlo k výbuchu v chemičce Synthos při čištění nádrže. Zahynulo šest dělníků.
AKTUALIZOVÁNO
53

Výbuch v chemičce zabil šest lidí. Ránu slyšeli v širokém okolí

Vltava v neděli uvítá jaro

Vltava v neděli ožije lodičkami, šlapadly a spoustou další zábavy pro malé i velké. Sezónu zahajuje Vševltavský spolek, který umožní tento den návštěvníkům využít zdarma vodní hladinu Vltavy.

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT