Co říkají místní lidé? Aneta Klobalová
Je to holt bydlení v klidnější části Prahy s krásnou říčkou Rokytkou a podél ní jdoucí cyklostezkou. Všichni si zde nutně zamilují přírodu s rybníky a venkovní fitness. S přibývajícím počtem nově stavěných budov, a tedy vyššího počtu sousedů bych uvítala více podniků jako kaváren a bister. Ze stejného důvodu by mne také potěšilo posílení dopravních spojů.

Aneta Klobalová.

Co o Vysočanech říká starosta Prahy 9 Jan Jarolím
Žije mezi námi stále ještě mnoho pamětníků, kteří mohou barvitě – a dnes už s nostalgií – vyprávět o mnoha průmyslových závodech a továrnách ve Vysočanech, v nichž mnozí pracovali celý svůj život. A k jejich vzpomínkám patří například i černý sníh v ulicích, jak se v zimě v povětří sněhové vločky mísily se sazemi z komínů. V devadesátých letech začaly továrny mizet a do roku 1998 jsme inverzní kotlinu podél Sokolovské ulice a říčky Rokytky zbavili znečištění ovzduší. V posledních letech jsme zase ve Vysočanech revitalizovali zelené plochy i budovali nové parky a podařilo se propojit zeleň tak, že se jí dostanete přes devítku od Prahy 8 až do Prahy 14. Dnes jsou vysočanské brownfieldy v hledáčků investorů, vyrůstají zde tisíce nových bytů a Praha 9 se řadí k nejdynamičtěji se rozvíjejícím oblastem hlavního města. Věřím, že nebude trvat dlouho a staré průmyslové Vysočany budou připomínat už jen některé bývalé výrobní haly s puncem historicky cenné památky.

Starosta Prahy 9 Jan Jarolím.

 

O projektu Jak jsme žili v Československu

Kdo by odolal prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou. Jak lidé před sto lety vítali vznik Československa, jaký byl spolkový život, ale i důležité mezníky v uplynulých sto letech ve vašem městě, obci nebo čtvrti. To vše budete nacházet každý pátek na stránkách vašeho regionálního Deníku. Připravili jsme totiž nový naprosto unikátní projekt Deníku Jak jsme žili v Československu, který bude mapovat 100 let od pádu Rakousko-Uherska až po současnost v řadě míst vašeho regionu. 

Máte doma zajímavé snímky Vaší čtvrti z let 1918-1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz.