Co říkají místní?
Celá Praha je krásným městem plným historie a příběhů, ale právě Střešovice v sobě skrývají snad vše podstatné. Skromnost období habsburského, honosnost První republiky a místy i stísněnost komunistického režimu. V dnešní době převládá spíše snaha všechny tyto aspekty udržet a současně obyvatelům nabízet stále lepší dopravní spojení a občanskou vybavenost. Díky dobré dopravní dostupnosti se zdají Střešovice být v dosahu všeho potřebného a svojí blízkostí k Hradu a Letné dokonce i často ve středu, či alespoň blízkosti, dění. Adam Snellgrove
close Jak jsme žili v Československu - Střešovice. Adam Snellgrove. info Zdroj: Redakce zoom_in

Věděli jste, že…

… Ořechovka vznikla v místech, kde stávala barokní zahrada a zámeček vystavěný českým šlechticem Janem Kryštofem Bořkem. Ze zkomoleniny jeho jména vznikl název Bořekovka, později Vořechovka, až se nakonec ujala spisovná verze Ořechovka. Od poloviny 18. století byly v bývalé zahradě dělostřelecké sklady. Na tuto část střešovické minulosti odkazují názvy dnešních ulic Dělostřelecká či Zbrojnická.

… V první polovině 20. století ve Střešovicích fungovaly dvě opatrovny s názvy Norbertinum a Vincentium. První z nich sloužila osiřelým dětem ve věku do šesti let, druhá chudým a nevyléčitelně nemocným. Vincentium fungovalo ve vile Petynka, Norbertinum v budově poblíž střešovického kostela sv. Norberta, která ale byla roku 1944 obsazena příslušníky SS a posléze Rudou armádou, až zde nakonec zakotvila pěvecká škola.

O projektu Jak jsme žili v Československu

Kdo by odolal prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou. Jak lidé před sto lety vítali vznik Československa, jaký byl spolkový život, ale i důležité mezníky v uplynulých sto letech ve vašem městě, obci nebo čtvrti. To vše budete nacházet každý pátek na stránkách vašeho regionálního Deníku. Připravili jsme totiž nový naprosto unikátní projekt Deníku Jak jsme žili v Československu, který bude mapovat 100 let od pádu Rakousko-Uherska až po současnost v řadě míst vašeho regionu.

 Máte doma zajímavé snímky Vaší čtvrti z let 1918 – 1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz.