Co říká o Troje starosta městské části Praha – Troja pan Ing. Tomáš Bryknar?
Do dnešních dnů si Troja zachovala ráz venkova uvnitř metropole, s jedinečným charakterem, a řadou příležitostí pro volnočasové aktivity Pražanů. Je to již 27 let, kdy se Troja stala samostatnou městskou částí. V průběhu let se rozrostla o mnoho nových obyvatel, kteří se rozhodli žít v této rezidenční čtvrti, přesto neztratila svého sousedského ducha, pospolitost a zdravý patriotismus. Městská část Praha – Troja je nejen pro občany, ale i miliony návštěvníků vyhledávaným místem trávení volného času v areálech zoologické a botanické zahrady, Trojského zámku se zahradou, nabízí vyžití ve sportovních areálech klubu SaBaT, Sokola, vodáckých základen nebo na cyklotrase podél řeky. Za všechny kulturní a společenské události stojí za zmínku Trojské vinobraní, které se koná každý rok v září na nádvoří a v zahradách Trojského zámku. Velká obliba Troje přináší problémy v dopravě, obzvláště o víkendech, kdy se Trojská ulice naplní kolonami aut jedoucími do zoologické a botanické zahrady. Dostupnost Troje se navíc zkomplikovala zřícením Trojské lávky a je v zájmu nás všech její bezodkladné znovuvybudování. Věřím také, že plánované rozšíření záchytného parkoviště u Trojského mostu umožní plynulejší provoz autobusů pražské integrované dopravy, vylepší návštěvníkům cestování za zábavou a odpočinkem do Trojské kotliny a našim obyvatelům usnadní cesty domů.
Starosta městské části Praha-Troja Tomáš Bryknar.Zdroj: Redakce

Kolonie Baba. Baba byla jednou z nejvyhledávanějších adres první republiky. Žili zde spisovatelé, architekti, akademici, továrníci i členové vlády.
Jak jsme žili v Československu. Dejvice - čtvrť spojená se vzděláním a armádou

Věděli jste, že…

… Kaple svaté Kláry v Troji je opředena pověstmi. V polovině 20. století byli místní přesvědčení, že v kapli straší. Občas se jen tak znenadání rozezněly zvony, i když v kapli nikdo nebyl. Když se tam šlo několik odvážlivců podívat, zjistili, že strašidlem je malá opička šplhající po laně, která utekla z nedaleké zoo.

… Alois Svoboda usiloval také o výstavbu Botanické zahrady na jím darovaném území, a ačkoliv se o její realizaci začalo jednat již v 30. letech minulého století, stavba byla stále odsouvána. Nakonec návštěvníkům Botanická zahrada otevřela své dveře až v roce 1966.

Přejmenování Waltrovky – Po komunistickém převratu byla Waltrovka přejmenována na Letecké závody Jana Švermy. Jan Šverma byl komunistický politik, který byl za války vysazen na Slovensko, kde na hoře Chabenec při sněhové bouři zemřel na vysílení.
Jak jsme žili v Československu. Jinonice - čtvrť továren a odbojářů

O projektu Jak jsme žili v Československu

Kdo by odolal prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou. Jak lidé před sto lety vítali vznik Československa, jaký byl spolkový život, ale i důležité mezníky v uplynulých sto letech ve vašem městě, obci nebo čtvrti. To vše budete nacházet každý pátek na stránkách vašeho regionálního Deníku. Připravili jsme totiž nový naprosto unikátní projekt Deníku Jak jsme žili v Československu, který bude mapovat 100 let od pádu Rakousko-Uherska až po současnost v řadě míst vašeho regionu.

Máte doma zajímavé snímky Vaší čtvrti z let 1918 – 1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz.

Plavecký stadion. Pro místní jistě vítanou změnou byla proměna bývalé cementárny na plavecký stadion, který sloužil jak sportovním výkonům, tak i relaxaci.
Jak jsme žili v Československu. Podolí - čtvrť plovárny a porodnice