Co říkají místní lidé

Klára Smitková
Jedno z mnoha neosobitých pražských sídlišť je přehlídkou těch nejošklivějších paneláků 80. let se „skvostem“ v podobě obchodního domu Prior v samém centru. Pro mě je to ale především místo, kde jsem vyrostla, se spoustou zeleně, s krásným starým biografem a kavárnou, kde při pátečním odpoledni potkáte Luďka Munzara, který se se všemi ochotně zdraví. Místo, kde dostávají prostor nové projekty, které vdechly život nejednomu nevyužitému veřejnému prostranství a které nám dělají život tady krásnější.
Jak jsme žili v Československu - Modřany. Klára Smitková.

Co říká o Modřanech starosta městské části Praha 12 Jan Adamec?
V Modřanech bydlím od roku 2006, navštěvoval jsem je ale od narození. Považuji je za dobré místo pro život v metropoli České republiky. Nedivím se proto zájmu developerů stavět zde nové byty a na druhé straně obavám místních obyvatel z dopadu takové masivní výstavby na jejich budoucí životní komfort. Bytová výstavba se tak nejen v Modřanech, ale i v celé Praze 12 stala hlavním tématem poslední doby. Nové vedení radnice ji nechce zastavit, ale jednat s developery, aby stavěli ve vhodných lokalitách, ubrali na objemu budov, začlenili do nich nové komerční prostory a jinak se podíleli na infrastruktuře. Naší prioritou je také odblokování stavby silničního napojení na Pražský okruh, které se řeší už od doby jeho otevření v roce 2010 nebo revitalizace Sofijského náměstí, nového centra Modřan. Zároveň chceme pokračovat v realizaci projektu výstavby Nové radnice. Ta by měla sloužit občanům od třetího čtvrtletí roku 2020 a soustředit dosavadních sedm pracovišť, rozesetých po Praze 12 pod jednu střechu. Dalším projektem, který považujeme za prioritní je výstavba základní a mateřské školy typu Montessori v Modřanech, v sousedství Rakouského gymnázia při ulici Čs. exilu.
Jak jsme žili v Československu - Modřany. Jan Adamec.

O projektu Jak jsme žili v Československu

Kdo by odolal prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou. Jak lidé před sto lety vítali vznik Československa, jaký byl spolkový život, ale i důležité mezníky v uplynulých sto letech ve vašem městě, obci nebo čtvrti. To vše budete nacházet každý pátek na stránkách vašeho regionálního Deníku. Připravili jsme totiž nový naprosto unikátní projekt Deníku Jak jsme žili v Československu, který bude mapovat 100 let od pádu Rakousko-Uherska až po současnost v řadě míst vašeho regionu.

Máte doma zajímavé snímky Vaší čtvrti z let 1918 – 1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz