Co říká o Kobylisích starosta městské části Praha 8 Ondřej Gros?
Kobylisy jsou velmi různorodá čtvrť. Nalezneme zde prvorepublikové vilky, o které se jejich majitelé velmi dobře starají a zušlechťují je. V takových kobyliských ulicích na člověka dýchne atmosféra filmů Vlasty Buriana či Adiny Mandlové. Na druhou stranu máme v Kobylisích jedno z nejlepších sídlišť v Praze – sídliště Ďáblice, které je citlivě zasazeno do zeleně. Na severu jej ohraničuje Ďáblický háj. Lidé jsou na své sídliště právem hrdí a chrání si je.
Kobylisy jsou také místem, kde si musíme připomínat jednu z nejhorších kapitol naší země – nacistickou okupaci a heydrichiádu. Na zdejší střelnici byly popraveny stovky statečných vlastenců, svůj život zde položil také generál Eliáš. Odbojové hrdiny připomínají názvy ulic po celé čtvrti. V neposlední řadě bych rád připomněl, že je tato čtvrť domovem několika sportovních klubů, za všechny bych jmenoval místní Admiru, která své 110. narozeniny oslavila postupem do třetí nejvyšší fotbalové soutěže. Kobylisy jsou tedy čtvrtí plnou zeleně, kde se místním hezky bydlí a myslím, že by určitě neměnili.

Starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

 

 Věděli jste, že…

… V Kobylisích Jan Valeš založil roku 1929 svoji automobilku Cyclecar Vaja. Nejlevnější auto značky Vaja tehdy stálo „pouhých“ 18 500 Kč. Pro srovnání, horník si za první republiky vydělal přibližně 1,000 Kč měsíčně. Vaja ale nakonec vyrobila pouze šest vozů a kvůli nezájmu veřejnosti se musela výroba zastavit. Poslední z šesti vozů se prodal až o tři roky později.

… V roce 1954 byl v Kobylisích založen Ústav fotoniky a elektroniky Akademie věd. Ten dosáhl značných úspěchů, například změřením Dopplerova efektu u prvního sovětského sputniku, spuštěním prvního československého laseru, po čemž následovalo také spuštění prvního rubínového laseru, který byl v roce 1967 využit k první oční laserové operaci u nás.

O projektu Jak jsme žili v Československu

Kdo by odolal prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou. Jak lidé před sto lety vítali vznik Československa, jaký byl spolkový život, ale i důležité mezníky v uplynulých sto letech ve vašem městě, obci nebo čtvrti. To vše budete nacházet každý pátek na stránkách vašeho regionálního Deníku. Připravili jsme totiž nový naprosto unikátní projekt Deníku Jak jsme žili v Československu, který bude mapovat 100 let od pádu Rakousko-Uherska až po současnost v řadě míst vašeho regionu. 

Máte doma zajímavé snímky Vaší čtvrti z let 1918 – 1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz.