Co říká o Horních Měcholupech starosta městské části Praha 15 Milan Wenzl?
První konkrétní zápis o samotné Horní obci najdeme v roce 1353. Horní Měcholupy se v novější historii pojily s jinými sousedy. V letech 1850 – 1920 tvořily celek s Petrovicemi a od roku 1994 jsou spojeny s Hostivaří v Prahu 15. V Horních Měcholupech se v současnosti nachází Úřad městské části Praha 15, v budově, která byla postavena jako hotel a následně sloužila jako ubytovna pro dělníky, kteří stavěli okolní panelová sídliště. 

close Starosta Prahy 15 Milan Wenzl. info Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek zoom_in

Věděli jste že…

… V roce 1938 během všeobecné mobilizace byla část Horních Měcholup využívána jako polní letiště. V roce 1968 pak to stejné místo posloužilo jako shromaždiště tanků při sovětské okupaci.

… Horní Měcholupy byly základnou mnoha umělců. Jedním z nich je akademický malíř Ludvík Vacátko (1873-1956), který proslul hlavně svými obrazy koní. Několikrát maloval i portrét prezidenta T. G. Masaryka, jak jinak než v koňském sedle.

… O zbourání panského dvora se nějakou dobu jednalo, v úvahu připadala například jeho přeměna v kulturní dům. Nakonec ale vyhráli zástupci demolice a na původním půdorysu „zámečku“ vznikla budova nová, postavená ve funkcionalistickém stylu. Ta sloužila jako úřad a knihovna, posléze jako kulturní centrum Varta.

O projektu Jak jsme žili v Československu

Kdo by odolal prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou. Jak lidé před sto lety vítali vznik Československa, jaký byl spolkový život, ale i důležité mezníky v uplynulých sto letech ve vašem městě, obci nebo čtvrti. To vše budete nacházet každý pátek na stránkách vašeho regionálního Deníku. Připravili jsme totiž nový naprosto unikátní projekt Deníku Jak jsme žili v Československu, který bude mapovat 100 let od pádu Rakousko-Uherska až po současnost v řadě míst vašeho regionu. 

Máte doma zajímavé snímky Vaší čtvrti z let 1918 – 1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz.