Co říká o Hlubočepích starosta městské části Praha 5 Daniel Mazur?
Hlubočepy jsou domovem několika občanských sdružení a sportovních oddílů a také vstupní branou do Prokopského údolí. Snažíme se tu pomáhat veřejnému prostoru a zlepšit podmínky pro relaxaci a sport. Pod Děvínem máme jedno fotbalové hřiště, kde působí FK Zlíchov, v srdci Hlubočep se radnice snaží realizovat další. V obou případech radnice jedná o výkupu nebo pronájmu pozemků, aby mohly být oba prostory pro sport plnohodnotně využívané.
Řešíme také budoucí využití některých nemovitostí. Začínáme dlouho plánovanou rekonstrukci Raudnitzova domu a jeho přestavbu na dům pro seniory. Rozvoj ZŠ Pod Žvahovem netřeba připomínat, ale jde nám i o budoucnost staré nádražní budovy nebo budovy č.p. 748 uvnitř Prokopského údolí. První sice stále vlastní České dráhy, ale obě potřebují rekonstrukci a pro obě si představuji jako ideální využití spolkovou činnost související s ochranou přírodního parku a případně fungování jako občerstvující a inspirativní zastávky pro výletníky.

Starosta Prahy 5 Daniel Mazur.

 

Věděli jste, že…

… Jméno Barrandov vymyslel otec prezidenta Václava Havla, ing. Václav Havel. K názvu ho inspirovala bronzová deska, která byla umístěna ve skále náhorní planiny nad Prahou a turistům připomínala pobyt francouzského vědce a přítele českého národa Joachima Barrandeho, kterého proslavily nálezy trilobitů.

…Vrch Děvín dostal svůj název podle pověsti o dívčí válce. Dívky si podle legendy postavily svůj hrad na Děvíně a muži na Vyšehradě. Po smrti Ctirada a sebevraždy zoufalé Šárky vyrazila Vlasta se svou armádou žen proti mužům na Vyšehradě. Její vojsko bylo ale poraženo a ona sama zabita. Podle pověsti pak muži Děvín spálili a všechny zbylé ženy podmanili.

O projektu Jak jsme žili v Československu

Kdo by odolal prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou. Jak lidé před sto lety vítali vznik Československa, jaký byl spolkový život, ale i důležité mezníky v uplynulých sto letech ve vašem městě, obci nebo čtvrti. To vše budete nacházet každý pátek na stránkách vašeho regionálního Deníku. Připravili jsme totiž nový naprosto unikátní projekt Deníku Jak jsme žili v Československu, který bude mapovat 100 let od pádu Rakousko-Uherska až po současnost v řadě míst vašeho regionu.

Máte doma zajímavé snímky Vaší čtvrti z let 1918–1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz.