Co říkají místní lidé - Laura Bechyňová
Dejvice jsou čtvrť s krásnými starými domy, dobrými školami, téměř nonstop knihovnou a spoustou pejskařů. Blízko je na Letnou i do Stromovky. Lidé se mohou setkávat třeba na Šesťáku, okolo kterého panuje spousta rozporuplných názorů. Sobotním místem potkávání jsou pak Farmářské trhy, kde si člověk může dát dobré jídlo, posedí s blízkými a nakoupí, co potřebuje. V posledních pár letech v Dejvicích vyrostla spousta milých kaváren a vináren. Dejvice jsou klidná čtvrť, kterou se vedení místy snaží zkrášlit zvláštním způsobem – třeba naprosto nepraktické a ohyzdné pseudokvětináče, o které se nikdo nestará a které zabírají půlku chodníku. Zlepšit by se daly nedotažené opravy chodníků, které udělali trochu halabala a bez citu. No a voda a kopání vody, to je taková dejvická klasika… 

Laura Bechyňová.

 

Věděli jste, že…

… Hotel International měl sloužit k ubytování vysokých sovětských představitelů navštěvujících Prahu, a především Generální štáb Československé lidové armády. Budova byla postavena v letech 1952 až 1956 a ještě před jejím dokončením se doufalo, že slavnostního otevření se zúčastní samotný Stalin.

… V Babě se nachází snad největší areál funkcionalistické architektury na světě. Vily si zde nechávaly stavět československé špičky, ale také pochybné postavy naší historie, jako například ředitel tiskárny Ludvík Bautz, který kolaboroval s nacisty, a byl pod svou vilou po osvobození zastřelen.

O projektu Jak jsme žili v Československu

Kdo by odolal prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou. Jak lidé před sto lety vítali vznik Československa, jaký byl spolkový život, ale i důležité mezníky v uplynulých sto letech ve vašem městě, obci nebo čtvrti. To vše budete nacházet každý pátek na stránkách vašeho regionálního Deníku. Připravili jsme totiž naprosto unikátní projekt Deníku Jak jsme žili v Československu, který bude mapovat 100 let od pádu Rakousko-Uherska až po současnost v řadě míst vašeho regionu. 

Máte doma zajímavé snímky Vaší čtvrti z let 1918 – 1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz.