Co o Proseku říká starosta Prahy 9 Jan Jarolím
Podíváte-li se na Prosek shora, tone v zeleni. I v posledních letech, kdy jsme využívali rovněž peněz z fondů EU, jsme tady revitalizovali mnoho zanedbaných ploch a vytvořili nové parky, nebo rozšířili stávající. Jako např. park Srdce nebo okolí Proseckých skal, jejichž podzemí chceme rovněž zpřístupnit.
A především se nám v souladu s přáními proseckých a střížkovských obyvatel podařilo získat pozemky u stanice metra Střížkov, na něž v současné době začínáme rozšiřovat sousední prosecký park Přátelství, který tak bude mít 16 hektarů. Přesto však za náš největší úspěch, který zpříjemňuje život na Proseku, považujeme to, co paradoxně nikdo nevidí – masy výškových budov, jejichž výstavbě se nám podařilo zabránit, jako v právě v místech nové části parku Přátelství, v Litvínovské, Teplické, Bohušovické, Ctěnické, u Jizerky…

close Starosta Prahy 9 Jan Jarolím. info Zdroj: Deník / Dimír Šťastný zoom_in

Věděli jste že…

…Pod Proseckými skalami se nachází rozlehlé podzemní chodby. V 19. století byla oblíbená průpovídka, že jimi v kočáře tajně jezdíval francouzský císař Napoleon do Staré Boleslavi, nebo že se zde nachází obrovské podzemní jezero. Pamětníci také vzpomínají, že se v labyrintu chodeb často skrývali kriminálníci. Dnes jsou chodby zazděné, až na některé výjimky ústící do sklepů domů.

…V roce 1757 se během války o rakouské dědictví blízko Proseka odehrála bitva u Štěrbohol. Tehdy zde vzniklo jedno z velitelských stanovišť rakouské armády a místní byli nuceni se postarat o koně vojáků a zajistit jim dostatek potravy.

O projektu Jak jsme žili v Československu

Kdo by odolal prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou. Jak lidé před sto lety vítali vznik Československa, jaký byl spolkový život, ale i důležité mezníky v uplynulých sto letech ve vašem městě, obci nebo čtvrti. To vše budete nacházet každý pátek na stránkách vašeho regionálního Deníku. Připravili jsme totiž naprosto unikátní projekt Deníku Jak jsme žili v Československu, který bude mapovat 100 let od pádu Rakousko-Uherska až po současnost v řadě míst vašeho regionu.

Máte doma zajímavé snímky Vaší čtvrti z let 1918-1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz.