Co říkají místní lidé?

Karolína Sýkorová
Mám život blízko Pražského hradu ráda. Člověk se zde opravdu cítí v centru dění a každý den může obdivovat všechny ty velkolepé paláce. Pozitivem je i blízkost zajímavých výstav, buďto v areálu Hradu nebo právě v některém z paláců. Na druhou stranu bydlení na Hradčanech obnáší i takové věci jako věčně přeplněné tramvaje turisty. V nedávné době jsem proto uvítala zavedení tramvaje č. 23, která je stejně krásně vyhlídková jako „dvaadvacítka“, ale moc lidí o její trase ještě neví.

Karolína Sýkorová.

Věděli jste že…

… Hradčany dominovaly také stokorunové bankovce od roku 1962 až po rozpad Československé republiky. V této době bylo běžné říkat věty typu „Visíš mi tři Hradčany.“

… V minulosti se mohly Hradčany pochlubit svou vlastní zoo. Za Rudolfa II. stával zvěřinec u dnešního Prašného mostu na místě zvaném Lví dvůr a byli zde chováni nejen lvi, ale také tygři, medvědi, vlci a draví ptáci.

… Ve Vladislavském sále na Pražském hradě, kde se v současné době odehrávají nejdůležitější státní akce, se kdysi konávaly hostiny u příležitosti korunovace českých panovníků, ale třeba také rytířské turnaje na koních. V době svého vzniku byl největším světským sálem na světě.

O projektu Jak jsme žili v Československu

Kdo by odolal prohlížet si stará alba a zažloutlé fotografie dokumentující dobu minulou. Jak lidé před sto lety vítali vznik Československa, jaký byl spolkový život, ale i důležité mezníky v uplynulých sto letech ve vašem městě, obci nebo čtvrti. To vše budete nacházet každý pátek na stránkách vašeho regionálního Deníku. Připravili jsme totiž nový naprosto unikátní projekt Deníku Jak jsme žili v Československu, který bude mapovat 100 let od pádu Rakousko-Uherska až po současnost v řadě míst vašeho regionu. 

Máte doma zajímavé snímky Vaší čtvrti z let 1918-1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz.