Při pohledu do mapy zjistíme, že největší plochu Smíchova zabírá rezidenční zástavba drobných vilek a činžovních domů, následují parky a zelené plochy a až pak vysoké činžáky v okolí Anděla a Smíchovského nádraží.

Když náš stát vstupoval do samostatné éry, Smíchov byl samostatným průmyslovým městem, kterému se díky velkému počtu továrních komínů přezdívalo pražský Manchester. Své místo tu našel vyhlášený smíchovský pivovar, Ringhofferova strojírna nebo ČKD Tatra. Vedle těchto velkopodniků se choulily drobnější manufaktury a továrny. V převážně dělnické čtvrti nacházela silnou oporu Komunistická strana Československa, která v Národním domě pořádala své sjezdy a konference.

Průmyslové město se měnilo jen pozvolna. Až asanace spojená s výstavbou metra a proražení Strahovského tunelu v 80. letech, významně změnila charakter Smíchova. Z průmyslové čtvrti se vyloupla moderní čtvrť s řadou administrativních a obchodních domů. 

Perličky z historie

Opomíjený moment československé historie připomíná náměstí 14. října za kostelem sv. Václava. Právě tento den roku 1918 byla vyhlášena Prozatímní československá vláda v čele s TGM. Dva týdny poté vzniklo samostatné Československo. Druhá světová válka zasáhla do Smíchova bombardováním z února 1945. Poškozen byl Palackého most a oblast Malvazinek; továrny i smíchovské nádraží vyvázly bez úhony. V roce 1968 měl být na hranici smíchovského katastru zbudován monumentální pomník T. G. Masaryka, jeho realizaci však zabránil vpád sovětských okupačních vojsk 21. srpna 1968.

Symbolem poválečného Smíchova se měl stát tank č. 23, památník sovětských tankistů připomínající osvobození Československa v roce 1945. Památník, slavnostně odhalený v červenci 1945 na dnešním náměstí Kinských, byl využíván propagandou komunistického režimu. V roce 1991 byl po velkých diskusích odstraněn.

Pavel Richter, starosta Prahy 5„Pokud bych měl zmínit jednu zajímavost z historie Smíchova, která mě zaujala, tak je to skutečnost, že před téměř sto lety při vzniku Československa měl Smíchov stejně obyvatel jako má dnes, přitom se rozprostíral na mnohem menším území.“
close Pavel Richter info Zdroj: Archiv VLP zoom_in

close Jak jsme žili v Československu. Smíchov - pražský Manchester. info Zdroj: Redakce zoom_in

Věděli jste, že…
… na vrchu Kinského zahrad se nachází malebný dřevěný kostel sv. Michala. Kostel ze 17. století stával nedaleko ukrajinského města Mukačevo. Do Prahy byl převezen jako dar Rusínů hlavnímu městu Praze.
… okolí zastávky metra Anděl nese svůj název podle zlaté fresky anděla na fasádě původního nárožního domu č.p.222. Ten byl během asanace Smíchova zbořen. Za minulého režimu se zastávka jmenovala Moskevská.
… Ženské domovy Na Knížecí byly vybudovány ve 30. letech pod záštitou Alice Masarykové. Měly sloužit jako příklad řešení bytové situace mladých, svobodných, zaměstnaných žen.

Kam se podíváme příště?

Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsem žili v Československu podívá do Motola. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 1918-1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese: redakce.prazsky@denik.cz.