Jinonice vstoupily stejně jako Radlice do časů samostatného Československa jako zemědělské vesnice. "Spojená obec Jinonice-Butovice se v meziválečném období proměnila z venkovské a agrární vesničky ve významnou průmyslovou čtvrť, ve které vedle vil a domků střední třídy vyrostla chudá dělnická obydlí i nouzové kolonie pro nezaměstnané," popisuje rozvoj a zázemí Jinonic historik Pavel Fabini. Radlice byly v rozvoji o něco pomalejší.

Známé terasy na pražském Barrandově.
Jak jsme žili v Československu. Hlubočepy - Hollywood s vápencem a továrnami

Farkáň místo Waltrovky

Dějiny 20. století prošly Jinonicemi a Radlicemi, až na jednu nešťastnou událost, téměř po špičkách. Koncem II. světové války, konkrétně 14. února 1945, byla zasažena vilová zástavba na Farkáně spojeneckým bombardováním. Původní cíl byla slavná Waltrova továrna na letadlové motory. Řada domů byla tehdy citelně poničena, několik jich skončilo v troskách. Přesto se celá oblast vzpamatovala a na místě zničených domů postupně vyrostly nové rodinné domky, které zapadly mezi původní zástavbu.

Metro na jihozápad

POHLED NA KOŠÍŘE ROKU 1931.
Jak jsme žili v Československu. Košíře - dělnická čtvrť s filmovými ateliéry

Prodloužená trasa linky metra B ze Smíchova na Nové Butovice byla slavnostně otevřena 26. října 1988 a dala impulz ke stavebnímu rozvoji, ale i zániku v okolí stanic metra. Zastávka Jinonická, dříve Švermova, byla stavěna hlavně kvůli obsluze továrny Motorlet (dnes rezidence Waltrovka). Málo využívaná Radlická byla jedinou nově postavenou stanicí, která neměla ideologický název. Obě zastávky patří dlouhodobě k nejméně vytíženým zastávkám metra. I přesto, že na Radlické v 80. letech téměř nikdo nevystupoval, zasáhla do svého okolí velice razantně. Staré Radlice přišly o svou původní zástavbu. Jediným objektem, který staré časy a původní vesnickou náves pamatuje, zůstala kaplička sv. Jana Nepomuckého. Staré domy a usedlosti nahradil autobusový terminál a plavecký bazén nedaleko stanice metra.

DĚTSKÁ NEMOCNICE. Výstavba první části motolské nemocnice zachycena 2. dubna 1969.
Jak jsme žili v Československu. Motol - klidná čtvrť s rybníky i nemocnicí

Staré Butovice, které katastrálně spadají pod Jinonice, se s novou zastávkou výrazně rozšířily a dnes spolu se zastávkou metra zasahují až na Prahu 13. "Jako malý kluk jsem tu na konci 80. let zažil zelené plochy, několik panelových domů a budovu stanice metra Nové Butovice, dříve Dukelská. Tehdy to byl vskutku kraj města, všude zemina a nedostavěné domy z konce komunistického režimu," vzpomíná na dětství v Butovicích Martin Břeň.

Od Waltrovky k Motorletu

S Jinonicemi si každý spojí slavnou továrnu Waltrovka. Významný český podnikatel Josef Waltr začínal svůj podnik opravami jízdních kol. Během několika let rozšířil své portfolio o výrobu motorových kol, motocyklů, automobilů a leteckých motorů. Původně Waltrovka sídlila na Smíchově, v době svého největšího rozkvětu v roce 1928 byla přesunuta do Jinonic. Zavedený podnik neohrozila ani ekonomická krize a během II. světové války vydělal na dodávkách pro německý letecký průmysl. Na úkor Farkáně se vyhnul i spojeneckému bombardování. Po válce byl podnik znárodněn a v roce 1949 přejmenován na Motorlet, závod Jana Švermy. V 60. a 70. letech byla bývalá Waltrovka v kategorii leteckých motorů na třetím místě ve světové produkci. V roce 1995 se společnost Walter a.s. přesunula do Letňan.

U Jinonického zámečku vzniknou unikátní rodinné domky a byty
Chcete si žít jako na zámku? Můžete si koupit nový dům v Jinonickém dvoře

Ovocný jogurt z Radlic

Jinonice byly významné hlavně kvůli Waltrovce, Radlice zase kvůli sprašovým ložiskům a mléčným výrobkům. Radlická cihelna vyráběla ze sprašových hlín stavební materiál a zásobovala Prahu cihlami různé kvality. Svou práci zastavila až hluboko v druhé polovině 20. století. Mezinárodně významnější však byla Radlická mlékárna, která jako první na světě uvedla na trh jogurt s ovocným džemem patentovaný pod značkou JOVO. Díky tomuto vynálezu se nakyslá chuť bílého jogurtu stala více snesitelnou a ovocné jogurty se rychle rozšířily po celém světě.

Slavnostní otevření objektu Dynamica v areálu Waltrovka.
Tovární čtvrti Prahy ožívají, nejnovějším přírůstkem je jinonická Waltrovka

Pavel Richter, starosta městské části Praha 5

"Moje osobní vzpomínka se váže na bazén Motorletu v Radlicích. Když jsem v 80. letech zkoušel závodně plavat, nebylo v Praze moc bazénů. Je skvělé, že možnosti sportování jsou i dnes zachovány a i když je nabídka aktivit pro obyvatele širší, má bazén o své návštěvníky postaráno i nyní."

Pavel RichterZdroj: Archiv VLP

Vizualizace FSV UK V Jinonicích.
Ministerstvo schválilo modernizaci a dostavbu univerzitního areálu v Jinonicích

xxxxx

Věděli jste, že…

…první ovocný jogurt vznikl díky boji s plísní, která pravidelně znehodnocovala mlékárenské produkty? Džem na vrchu kalíšku zamezoval bujení bakterií. Výsledný produkt navíc lépe chutnal.
…s Jinonicemi bylo neodmyslitelně spojeno jméno Jana Švermy? Novinář a komunistický politik zemřel krátce po výsadku během Slovenského národního povstání.
…v Jinonicích za protektorátu operovala ilegální odbojová skupina s názvem Věrný pes? Pušky, pistole a náboje odboráři schovávali ve zpovědnici kostela sv. Prokopa.

Tramvajová trať v Praze. Ilustrační foto.
Praha 5 chce prodloužit tramvajovou trať do Jinonic. Radlická bude bulvár

Kam se podíváme příště?
Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsme žili v Československu podívá na Žižkov. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 19181992? Pošlete nám je i s komentářem na e-mailovou adresu: redakce.prazsky@denik.cz
Žižkovský vysílač. Ilustrační foto. Zdroj: Deník/ Martin Divíšek

Průzkumná šachta pro chystaný tunel spojující Rozvadovskou spojku a Zlíchovský tunel 23. listopadu v Praze.
Radlická radiála propojí okruhy už v roce 2024. Zmizí kolony z Jinonic k řece