VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme žili v Československu: Nusle - život v údolí ve stínu mostu

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Nuslí.

2.2.2018 1
SDÍLEJ:

Duben 1970, Zatěžkávací zkouška. Stavba Nuselského mostu byla velká událost. Muselo se kvůli němu odstřelit několik domů. Během stavby děti běhaly na jeho okraj a házely dolů různé věci. Most ale také nechvalně proslavily sebevraždy.Foto: Facebook, Nuselský most

V době, kdy Československo vstoupilo do samostatné éry, byly Nusle na Praze nezávislým městem. Spolu s Pankrácí se k Velké Praze připojily (stejně jako mnoho dalších pražských čtvrtí) v roce 1922. Tehdy zde už stála radnice v Táborské ulici, pivovar, usedlost Jezerka, pankrácká věznice i Divadlo na Fidlovačce - první divadelní budova postavená v nově vzniklém Československu.

Období do roku 1932 se neslo v duchu výrazného stavebního rozvoje. Nájemní domy vyplnily volné parcely mezi Botičem a železniční tratí Praha-Plzeň. Zcela nová čtvrť vznikla na pankrácké pláni. Na Jezerce a nad radnicí vyrostly rodinné vily a v sousedství pankrácké vozovny vznikly družstevní domy. „Na konci 30. let v Nuslích bydlelo vedle zaměstnanců železnice především úřednické a dělnické obyvatelstvo,“ představuje staré Nusle regionální historik Jiří Bartoň.

Odboj a budovatelé

Esencí Československa v Nuslích je památník Tří odbojů. Ten se nachází na úpatí svahu pod nuselskou sokolovnou a odkazuje na časy nesvobody let 1914-1918, 1939-1945 a 1948-1989. Ostatně o samotnou sokolovnu se během pražského povstání v květnu 1945 těžce bojovalo a v jejím okolí probíhaly ostré přestřelky.

Po bojovných časech nastoupily časy budovatelské. V době normalizace vznikly v Nuslích dvě dominanty - Kongresové centrum Praha a Nuselský most. „Ještě než bylo zastavěno nuselské údolí, konaly se v zimě na Pankráci divoké jízdy na saních nebo bobech strmou strání dolů“, popisuje historik Josef Hrubeš a dodává, že se vše začalo měnit poté, co bylo rozhodnuto o přemostění Nuselského údolí.

Plány vznikly už v roce 1919, ale v realitu se pod názvem most Klementa Gottwalda proměnily až v únoru 1973. Rok poté byla otevřena stanice metra Gottwaldova, dnešní Vyšehrad. „Než otevřeli metro, musel most projít zatěžkávací zkouškou. Tehdy po něm jezdily tanky, aby se ověřilo, jestli udrží soupravy metra,“ vzpomíná na zahájení provozu metra Hana Axmannová, která v Nuslích strávila celé dětství.

Kongresové centrum Praha, za minulého režimu posměšně nazývané rudý pařez, bylo veřejnosti představeno v roce 1981. Předsednictvo ÚV KSČ si tehdy objednalo stavbu hodnou socialistické epochy, kde se měly v rychlém sledu střídat kongresy, sympózia, koncerty, výstavy, plesy a různorodá představení. „Veřejnosti byla první dva dny po otevření Paláce kultury zpřístupněna prohlídková trasa. Okamžitě se vytvořil nekonečný lidský had. Prohlídku absolvovalo 110 tisíc návštěvníků,“ vzpomíná Josef Hrubeš.

Místní jsou podnikavci

Nusle jsou dodnes čtvrtí plnou obchůdků a drobných podnikatelů. Podnikání se tu vždy dařilo. Sídlo tu mělo například proslulé Oulíkovo kloboučnictví, po kterém se dnes jmenuje ulice Kloboučnická. „Pro mnohé hvězdy stříbrného plátna i pražských divadel bylo prestižní záležitostí mít ve svém šatníku klobouky právě od této firmy,“ uvádí historik Josef Hrubeš.

„Na náměstí Bratří Synků, byly mléčné lahůdky my jsme tomu říkali Milk Bar. Tam jsme chodili po vyučování na koktejl a dortíky. Dodneška si pamatuji, že banán s čokoládou stál 5,40 a to byla nedozírná částka,“ vzpomíná Hana Axmannová na další nuselský podnik. Pražské prvenství patří Nuselské mlékárně, která jako první zavedla na trh speciální dětské mléko zvané Blackhausovo.

Co říká o Nuslích starosta MČ Prahy 4 Petr Štěpánek? „Nusle dneska předčí Vinohrady i Žižkov. Je tu nádherné prolnutí starousedlíků a příchozích. Klasická česká hospoda se tu střídá s moderní kavárnou. A nuselské dvorky máme opravdu jen v Nuslích.“

Petr Štěpánek

Co říkají místní lidé

Slavní obyvatelé Nuslí

Jan Hrušínský, herec, principál Divadla Na Jezerce: „Nusle jsem nikdy nevnímal jenom jako část města, ale především jako svůj domov. A jak je známo všude dobře doma nejlíp.“

 Herec a divadelní ředitel Jan Hrušínský.

Ladislav Županič, herec a bývalý ředitel karlínského divadla: „S muzikálem My Fair Lady jsme v létě roku 2000 absolvovali dvacet představení v Japonsku. Asie je krásná země, ale stýskalo se mi po nuselské hospůdce U Džbánu a všech přátelích, které jsem si v Nuslích našel. A člověk má domov tam, kde má přátele.“

 Ladislav Županič

 

Vedle Jana Hrušínského a Ladislava Županiče žil v Nuslích i mim, herec, režisér a scenárista Boris Hybner. Pobyt herce Rudolfa Hrušínského připomíná pamětní deska na domě, ve kterém mezi lety 19451994 žil.

Boris Hybner.

Kam se podíváme příště? Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsme žili podívá do Michle. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 1918 - 1992? Pošlete nám je i s komentářem na e-mailovou adresu redakce.prazsky@denik.cz.

Michle

Autor: Eliška Černá

Místo události:
2.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 820 Kč

Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR strážný justiční stráže. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22820 kč, mzda max. 34640 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Adresa: Soudní 988/1, 14000 Praha 4, Kontakt: Hlaváčová, tel.: 261 032 114,608379461,vvpankrac.pers@vez.pan.justice.cz Po-Pá 7-15,00hod. , Požadavky: Služební poměr příslušníka Vězeňské služby, místo výkonu služby obvodní soudy a státní zastupitelství na území hlavního města Prahy. Požadujeme: občan ČR starší 18 let, zdravotní, osobnostní a fyzická způsobilost, bezúhonnost (uchazeč absolvuje psychologické vyšetření, vstupní lékařskou prohlídku, a prověrku fyzické zdatnosti).Dovolená 30 dnů, ubytování ve vlastní ubytovně, příspěvek na stravování, dovolenou čerpané z fondu FKSP., Zaměstnanecké výhody: možnost přiznání náborového příspěvku 150.000 Kč. Pracoviště: Vazební věznice praha-pankrác, Soudní, č.p. 988, 140 00 Praha 4. Informace: -Hlaváčová, +420 261 032 114,608 379 461.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 23 500 Kč

Specialisté v oblasti logistiky DISPONENT/-KA SPEDIČNÍ PŘEPRAVY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DISPONENT/-KA SPEDIČNÍ PŘEPRAVY, - PP na dobu neurčitou, - Požadujeme: chuť pracovat, energičnost, loajálnost, komunikační dovednosti, 1 rok praxe v oboru výhodou, jazykové znalosti v podobě AJ, NJ výhodou. Začátečníka zaučíme., , Umíme nabídnout zajímavé-nadprůměrné podmínky i pro člověka s praxí včetně kariérního růstu., - Nabízíme: nadstandartní platové ohodnocení, práce ve velmi pěkném prostředí, možnost manažerského růstu. , - Benefity: příspěvek na stravování, 13. plat, 14. plat, firemní akce a večírky, věrnostní prémie, jazykové kurzy, dovolená navíc, permanentka na volnočasové aktivity., Každý rok navyšujeme základní mzdu. Prémie za docházku. Stravenky. Penzijní a životní spoření. Slevové karty. Finanční odměna za jubileum. Slevové karty., - V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: personalistika@logex.cz.. Pracoviště: Logex logistics s.r.o. 001, K Hrušovu, č.p. 293, 102 00 Praha 102. Informace: -, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 23 690 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23690 kč, mzda max. 33200 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Práce s odsouzenými muži a s odsouzenými ženami. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - 006 - vazební věznice praha ruzyně, Staré náměstí, č.p. 3, 161 00 Praha 614. Informace: Jiří Skalník, +420 220 184 135.

Gastronomie - Číšník se hledá do Kozlovny 33 000 Kč

Číšník se hledá do originál Kozlovny na metru I.P.Pavlova na plný úvazek, dlouhý a krátký týden. Pohodový mladý kolektiv, výdělek 32.000 Kč, v létě až 34.000 Kč. Dále hledáme výpomoc od po-pá, 17:30h-22:30h. za 700 Kč/den.


Kosení trávy se letos koná popáté
3

S kosou do Stromovky. Přijďte v pátek posekat trávu jako za starých časů

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT