VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme žili v Československu: Nusle - život v údolí ve stínu mostu

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Nuslí.

2.2.2018 1
SDÍLEJ:

Duben 1970, Zatěžkávací zkouška. Stavba Nuselského mostu byla velká událost. Muselo se kvůli němu odstřelit několik domů. Během stavby děti běhaly na jeho okraj a házely dolů různé věci. Most ale také nechvalně proslavily sebevraždy.Foto: Facebook, Nuselský most

V době, kdy Československo vstoupilo do samostatné éry, byly Nusle na Praze nezávislým městem. Spolu s Pankrácí se k Velké Praze připojily (stejně jako mnoho dalších pražských čtvrtí) v roce 1922. Tehdy zde už stála radnice v Táborské ulici, pivovar, usedlost Jezerka, pankrácká věznice i Divadlo na Fidlovačce - první divadelní budova postavená v nově vzniklém Československu.

Období do roku 1932 se neslo v duchu výrazného stavebního rozvoje. Nájemní domy vyplnily volné parcely mezi Botičem a železniční tratí Praha-Plzeň. Zcela nová čtvrť vznikla na pankrácké pláni. Na Jezerce a nad radnicí vyrostly rodinné vily a v sousedství pankrácké vozovny vznikly družstevní domy. „Na konci 30. let v Nuslích bydlelo vedle zaměstnanců železnice především úřednické a dělnické obyvatelstvo,“ představuje staré Nusle regionální historik Jiří Bartoň.

Odboj a budovatelé

Esencí Československa v Nuslích je památník Tří odbojů. Ten se nachází na úpatí svahu pod nuselskou sokolovnou a odkazuje na časy nesvobody let 1914-1918, 1939-1945 a 1948-1989. Ostatně o samotnou sokolovnu se během pražského povstání v květnu 1945 těžce bojovalo a v jejím okolí probíhaly ostré přestřelky.

Po bojovných časech nastoupily časy budovatelské. V době normalizace vznikly v Nuslích dvě dominanty - Kongresové centrum Praha a Nuselský most. „Ještě než bylo zastavěno nuselské údolí, konaly se v zimě na Pankráci divoké jízdy na saních nebo bobech strmou strání dolů“, popisuje historik Josef Hrubeš a dodává, že se vše začalo měnit poté, co bylo rozhodnuto o přemostění Nuselského údolí.

Plány vznikly už v roce 1919, ale v realitu se pod názvem most Klementa Gottwalda proměnily až v únoru 1973. Rok poté byla otevřena stanice metra Gottwaldova, dnešní Vyšehrad. „Než otevřeli metro, musel most projít zatěžkávací zkouškou. Tehdy po něm jezdily tanky, aby se ověřilo, jestli udrží soupravy metra,“ vzpomíná na zahájení provozu metra Hana Axmannová, která v Nuslích strávila celé dětství.

Kongresové centrum Praha, za minulého režimu posměšně nazývané rudý pařez, bylo veřejnosti představeno v roce 1981. Předsednictvo ÚV KSČ si tehdy objednalo stavbu hodnou socialistické epochy, kde se měly v rychlém sledu střídat kongresy, sympózia, koncerty, výstavy, plesy a různorodá představení. „Veřejnosti byla první dva dny po otevření Paláce kultury zpřístupněna prohlídková trasa. Okamžitě se vytvořil nekonečný lidský had. Prohlídku absolvovalo 110 tisíc návštěvníků,“ vzpomíná Josef Hrubeš.

Místní jsou podnikavci

Nusle jsou dodnes čtvrtí plnou obchůdků a drobných podnikatelů. Podnikání se tu vždy dařilo. Sídlo tu mělo například proslulé Oulíkovo kloboučnictví, po kterém se dnes jmenuje ulice Kloboučnická. „Pro mnohé hvězdy stříbrného plátna i pražských divadel bylo prestižní záležitostí mít ve svém šatníku klobouky právě od této firmy,“ uvádí historik Josef Hrubeš.

„Na náměstí Bratří Synků, byly mléčné lahůdky my jsme tomu říkali Milk Bar. Tam jsme chodili po vyučování na koktejl a dortíky. Dodneška si pamatuji, že banán s čokoládou stál 5,40 a to byla nedozírná částka,“ vzpomíná Hana Axmannová na další nuselský podnik. Pražské prvenství patří Nuselské mlékárně, která jako první zavedla na trh speciální dětské mléko zvané Blackhausovo.

Co říká o Nuslích starosta MČ Prahy 4 Petr Štěpánek? „Nusle dneska předčí Vinohrady i Žižkov. Je tu nádherné prolnutí starousedlíků a příchozích. Klasická česká hospoda se tu střídá s moderní kavárnou. A nuselské dvorky máme opravdu jen v Nuslích.“

Petr Štěpánek

Co říkají místní lidé

Slavní obyvatelé Nuslí

Jan Hrušínský, herec, principál Divadla Na Jezerce: „Nusle jsem nikdy nevnímal jenom jako část města, ale především jako svůj domov. A jak je známo všude dobře doma nejlíp.“

 Herec a divadelní ředitel Jan Hrušínský.

Ladislav Županič, herec a bývalý ředitel karlínského divadla: „S muzikálem My Fair Lady jsme v létě roku 2000 absolvovali dvacet představení v Japonsku. Asie je krásná země, ale stýskalo se mi po nuselské hospůdce U Džbánu a všech přátelích, které jsem si v Nuslích našel. A člověk má domov tam, kde má přátele.“

 Ladislav Županič

 

Vedle Jana Hrušínského a Ladislava Županiče žil v Nuslích i mim, herec, režisér a scenárista Boris Hybner. Pobyt herce Rudolfa Hrušínského připomíná pamětní deska na domě, ve kterém mezi lety 19451994 žil.

Boris Hybner.

Kam se podíváme příště? Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsme žili podívá do Michle. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 1918 - 1992? Pošlete nám je i s komentářem na e-mailovou adresu redakce.prazsky@denik.cz.

Michle

Autor: Eliška Černá

Místo události:
2.2.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Informační technologie - Informační technologie Programátor 35 000 Kč

Vývojáři softwaru IT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 55000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: MVP: Türkova č.p. 2319/5b, Praha 4, Kontakt: Otýpková Barbora, tel.: 774486344, e-mail: barbora.otypkova@aspectworks.com, Kdo nahlásil: Nagyová Jiřina Mgr., tel.: 776 214 426, e-mail: jirina.nagyova@aspectworks.com, Developer cloudových aplikací, Protože stále rosteme, do svého týmu nyní hledáme lidi, které zajímá a baví dělat to, co děláme my a v čem jsme opravdu skvělí - implementovat celosvětovou jedničku v CRM - Salesforce. Pokud přímo se Salesforce nemáte zkušenosti, nevadí - rádi Vás vše naučíme. Máme u nás propracovaný systém vzdělávání i adaptace. Hledáme budoucí kolegy s různými úrovněmi zkušeností - přes juniory až po seniory. Diversita je pro nás důležitá stejně jako nové nápady, praktická řešení, osobní a profesní růst a zájem o naše lidi v práci. Pojďte s námi a našimi zajímavými zákazníky dělat Salesforce! #KeepITtogether, , , Co budete dělat?, " Podílet se na implementaci Salesforce (#1 CRM) v rámci projektů u řady zajímavých zákazníků., " Hlavní podíl Vaší práce budou technické aktivity, budete se z velké části zabývat kódováním, nastavováním a laděním platformy Salesforce a integracím s okolními systémy. , " Budete mít možnost vyzkoušet si všechny role od vypracování technické nabídky, přes analýzu u zákazníka, konzultaci procesů, implementaci technického řešení až po následnou technickou podporu. , " Podílet se na presales aktivitách a prezentacích u zákazníka., " Komunikovat se zákazníkem, a to i v anglickém jazyce. , " Přemýšlet, jak klientské požadavky zpracovat co nejefektivněji. , Co u nás oceníme?, " Znalost alespoň jednoho programovacího jazyka (optimálně JavaScript, Java, C#, PHP nebo Ruby)., " Alespoň základní zkušenost s webovými technologiemi (HTML, CSS). , " Praktické zkušenosti s programováním., " Pokročilou angličtinu., " Zkušenosti s oblastí CRM, zejména s consultingem u zákazníků, customizací a implementací CRM platformy je výhodou, nikoli nutností. , " Chuť na sobě pracovat a vzdělávat se. , , Co Vás u nás čeká, " Zajímavá práce se špičkovou technologií, na zajímavých projektech, s českými i zahraničními zákazníky., " Vzdělávání v oblasti Salesforce včetně certifikací je u nás samozřejmostí. , " Možnost být stále na "na vlně trendů" - účasti na konferencích a technologických setkávání, " Jazykové a soft-skills vzdělávání. , " Individuální přístup ke každému (flexibilní pracovní doba, možnost home office v závislosti na potřebách projektu, pracovní volno navíc)., " Ucelené portfolio zaměstnaneckých benefitů od multisportkarty až třeba po rodinnou vstupenku do ZOO. , " Parta chytrých lidí, co si na nic nehraje, kde je otevřená atmosféra a legrace.. Pracoviště: Aspectworks, s.r.o. praha 4, Türkova, č.p. 2319, 149 00 Praha 415. Informace: Barbora Otýpková, +420 774 486 344.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výk. práce: Praha 9 - Satalice, K cihelně 129, Kont.: Pavel Lev, tel.: 724 004 048, e-mail: plev@kamat.cz. , Jedná se o práci ve skladu. Namáhavá práce. Příjem a výdej zboží, výhodou znalost v oboru elektro a oprávnění k řízení VZV, po zapracování možnost prodloužení na dobu neurčitou. Zam. výhody: stravenky, 2x-3x ročně fin. odměny, zaměstnanecká sleva.. Pracoviště: Kamat spol. s r.o. - 002, K cihelně, č.p. 129, 190 15 Praha 915. Informace: Pavel Lev, Po-Pá8-14,+420 724 004 048.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 14 000 Kč

Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: Místo pracoviště:, - U Mototechny 131, Tehovec, , Prvotní kontakt:, - tel.: 720 371 832, , Upřesňující údaje:, - pomocné manipulační práce ve skladech, skladové služby, manipulace se zbožím, - balení, kompletace, příjem zboží, značení zboží. Pracoviště: Nemeš group, s.r.o. - tehovec, U Mototechny, č.p. 131, 251 62 Mukařov. Informace: Pavlo Nemesh, +420 720 371 832.

Obchod - Prodavačka na čerpací stanici 25 000 Kč

Na čerpací stanici KM Prona na Průmyslové ulici v Praze 10 u stanice autobusu přijmu pokladní. Práce na denní a noční směny, krátký/dlouhý týden. Příplatky za noční směny a za víkendy.


Muž hledaný pro pokus o znásilnění.
9

Dívka se seznámila s cizincem v baru. Ten ji pak ztloukl a zkusil znásilnit

Letiště Václava Havla.
14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT