VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme žili v Československu. Michle stará Praha schovaná v údolí Botiče

/RASTR/ Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Michle.

9.2.2018
SDÍLEJ:

Michle se rozkládá v údolí Botiče, v části Kunratického lesa, na Kačerově, na Tyršově a Bohdaleckém vrchu a stoupá směrem k pankrácké planině. Za první republiky se Michle výrazně rozrostla. V severní části se prolnuly nové víceposchoďové nájemní domy se zástavbou Nuslí a Vršovic.

Prokopání vrchu Bohdalce 

Směrem na jih vznikla rozsáhlá oblast rodinných domků a na západě chudinská čtvrť Na Slatinách. Stavebnímu rozvoji přispělo i připojení Michle k Velké Praze roku 1922. V roce 1937 vzrostl počet domů na 1 685, počet obyvatel na 50 648 a expanze dále pokračovala.

„K rozvoji Michle přispělo také prokopání vrchu Bohdalce, kde vznikl široký průkop pro železniční trať a souběžně vedenou silnici. Z veřejných budov byla vystavěna nová škola, záložna, sokolovna, transformovna, teplárna  a plynárna,“ dokumentuje vývoj historik Jiří Bartoň.

Prvně sláva, poté katastrofa

Rozhodnutí vystavět novou plynárnu v tehdy málo zastavěné Michli padlo již před I. světovou válkou. Zkušební provoz se ale rozjel až po ní, v roce 1926. Plynárna tehdy patřila k největším a nejmodernějším v celé Evropě. K velké tragédii mohlo dojít v lednu 1961, kdy se vznítil její plynojem.

„Chodila jsem do 6. třídy, když bouchla plynárna. Vyhlásily poplach a všechny nás hnali směrem do Baarovky, za kopec a skoro až do Braníka. My jsme vůbec nevěděli proč. Dostali jsme jen pokyn ať si vezmeme věci a utíkáme pryč. Můj otec tenkrát šel přímo nad plynárnou a říkal, že to tak bouchlo, až si myslel, že sám chytnul. Okamžitě přiletěly helikoptéry a shazovaly pytle s pískem, aby požár uhasily,“ vzpomíná místní rodačka paní Marcela.

„Plynárna naštěstí nevybouchla, to by bylo mnohem horší, „jen“ vzplál hlavní plynojem. Kvůli požáru se také upustilo od plánů na rozšíření a modernizaci michelské plynárny. Nacházela se totiž v příliš hustě obydlené oblasti.“ upřesňuje katastrofu Jiří Hradecký, místní patriot a správce facebookové skupiny Michle.

Genius loci

Přes to, že se Michle slibně rozvíjela, zachovala si dlouho svou specifickou atmosféru. „I když už to byla součást Prahy, tak to bylo takové venkovské. Nusle už byly zabydlené, ale u nás v Michli to bylo jako na venkově,“ popisuje Michli 50. let paní Marcela a dodává: „Napravo od ulice Michelská bylo několik zahradnictví, kam jsme jako děti chodily na kedlubny, kytky a ředkvičky. Zahradnictví se táhla od ulice Ohradní k Botiči, až k nádražnímu depu. Dnes už je to všechno zastavěné. Na levé straně zas byla hospoda a pivovar, dnešní domov Sue Ryder. V 50. letech stále ještě po Michli jezdili pošťáci a ledaři s koňskými povozy. Na rybník Labuť u Michelského lesa jsme zase chodili bruslit.“

Hrdinové, patrioti a lidumilové

Michle se stala rodištěm mnoha významných osobností a českých hrdinů. Narodil se zde světoznámý houslový virtuos Jan Kubelík, který svými finančními dary a propagací pomohl v začátcích České filharmonii. Čapkova ulice je pojmenovaná po legionáři a organizátorovi československého vojska v Itálii Janu Čapkovi. Na jeho rodném domě čp. 176 je umístěna pamětní deska. Baronka Sue Ryder po revoluci zrekonstruovala původní barokní dvůr a zřídila zde domov pro seniory. Budova s letitou tradicí patřila již v 15. století Karlově univerzitě a jezdili sem univerzitní mistři a probošt koleje.

 

 

 Co říká o Michli starosta MČ Prahy 4 Petr Štěpánek?
„Michli dominují zalesněný vrch Bohdalec a sousední menší Tyršův vrch. Moderní část kolem Brumlovky začíná pohlcovat tu starší a klasickou Michli dnes najdeme spíš dole u Botiče. Michli by moc pomohla humanizace magistrály.“
Petr Štěpánek.


Co říkají místní obyvatelé?

Lucie Chlumská, žila v Michli 31 let
„Vyrůstat v Michli bylo celkem dobrodružné v tom hezkém slova smyslu. Bruslení na rybnících v Krčském lese, výpravy na Reitknechtku, chození na třešně k Michelské vodárně. Někdy bylo snadné zapomenout, že je člověk uprostřed města. Některé z těch míst už zmizely kvůli novým kancelářským budovám a i když chápu, že to přináší spoustu příležitostí a výhod dospělým, trochu mě mrzí, že děti už budou mít dětství méně dobrodružné.“

Lucie Chlumská


Alena Bažantová, žije v Michli 35 let
„Bydlíme kousek od metra Kačerov, takže to máme kousek do lesa na procházky a celkově se nám taky žije příjemně. Úžasná je nová zastávka vlaku na Kačerově. My jsme jí zatím využili jen dvakrát, ale lidé jí hodně využívají jako příměstskou dopravu.“

Alena Bažantová.

Romana Štěpničková, žije v Michli se synem na vozíčku
„Samozřejmě, že jsou s bezbariérovostí problémy. Nevyhovuje nám třeba dlažba, která je v Michli rozšířená. I když je rovná, tak na ní syn hopsá. Naopak jsou tu dobré nájezdy na chodníky.“

Romana Štěpničková.

Slavní obyvatelé Michle:Hudební skladatel Jaroslav Uhlíř: „V Praze 4 vznikly čtyři písně – Holubí dům, Dělání, Severní vítr a Není nutno – které skončily u táboráků, čehož si strašně vážím. Kromě Holubího domu vznikly všechny v Michli, a proto nemohu jinak než ji milovat.“ Mezi slavné osobnosti, které tu žili patří herec Boris Rösner.
Jaroslav Uhlíř.

Promo na příště:Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsem žili v Československu podívá na Lhotku a do Krče. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 1918-1992? Pošlete nám je i s komentářem na e-mailovou adresu redakce.prazsky@denik.cz

Autor: Eliška Černá

9.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 820 Kč

Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR strážný justiční stráže. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22820 kč, mzda max. 34640 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Adresa: Soudní 988/1, 14000 Praha 4, Kontakt: Hlaváčová, tel.: 261 032 114,608379461,vvpankrac.pers@vez.pan.justice.cz Po-Pá 7-15,00hod. , Požadavky: Služební poměr příslušníka Vězeňské služby, místo výkonu služby obvodní soudy a státní zastupitelství na území hlavního města Prahy. Požadujeme: občan ČR starší 18 let, zdravotní, osobnostní a fyzická způsobilost, bezúhonnost (uchazeč absolvuje psychologické vyšetření, vstupní lékařskou prohlídku, a prověrku fyzické zdatnosti).Dovolená 30 dnů, ubytování ve vlastní ubytovně, příspěvek na stravování, dovolenou čerpané z fondu FKSP., Zaměstnanecké výhody: možnost přiznání náborového příspěvku 150.000 Kč. Pracoviště: Vazební věznice praha-pankrác, Soudní, č.p. 988, 140 00 Praha 4. Informace: -Hlaváčová, +420 261 032 114,608 379 461.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 23 500 Kč

Specialisté v oblasti logistiky DISPONENT/-KA SPEDIČNÍ PŘEPRAVY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DISPONENT/-KA SPEDIČNÍ PŘEPRAVY, - PP na dobu neurčitou, - Požadujeme: chuť pracovat, energičnost, loajálnost, komunikační dovednosti, 1 rok praxe v oboru výhodou, jazykové znalosti v podobě AJ, NJ výhodou. Začátečníka zaučíme., , Umíme nabídnout zajímavé-nadprůměrné podmínky i pro člověka s praxí včetně kariérního růstu., - Nabízíme: nadstandartní platové ohodnocení, práce ve velmi pěkném prostředí, možnost manažerského růstu. , - Benefity: příspěvek na stravování, 13. plat, 14. plat, firemní akce a večírky, věrnostní prémie, jazykové kurzy, dovolená navíc, permanentka na volnočasové aktivity., Každý rok navyšujeme základní mzdu. Prémie za docházku. Stravenky. Penzijní a životní spoření. Slevové karty. Finanční odměna za jubileum. Slevové karty., - V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: personalistika@logex.cz.. Pracoviště: Logex logistics s.r.o. 001, K Hrušovu, č.p. 293, 102 00 Praha 102. Informace: -, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 23 690 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23690 kč, mzda max. 33200 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Práce s odsouzenými muži a s odsouzenými ženami. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - 006 - vazební věznice praha ruzyně, Staré náměstí, č.p. 3, 161 00 Praha 614. Informace: Jiří Skalník, +420 220 184 135.

Gastronomie - Číšník se hledá do Kozlovny 33 000 Kč

Číšník se hledá do originál Kozlovny na metru I.P.Pavlova na plný úvazek, dlouhý a krátký týden. Pohodový mladý kolektiv, výdělek 32.000 Kč, v létě až 34.000 Kč. Dále hledáme výpomoc od po-pá, 17:30h-22:30h. za 700 Kč/den.


Roman Janoušek
AKTUALIZOVÁNO

Lobbista Janoušek má smůlu. Soud mu zbytek trestu neprominul

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT