VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme žili v Československu. Michle stará Praha schovaná v údolí Botiče

/RASTR/ Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Michle.

9.2.2018
SDÍLEJ:

Michle se rozkládá v údolí Botiče, v části Kunratického lesa, na Kačerově, na Tyršově a Bohdaleckém vrchu a stoupá směrem k pankrácké planině. Za první republiky se Michle výrazně rozrostla. V severní části se prolnuly nové víceposchoďové nájemní domy se zástavbou Nuslí a Vršovic.

Prokopání vrchu Bohdalce 

Směrem na jih vznikla rozsáhlá oblast rodinných domků a na západě chudinská čtvrť Na Slatinách. Stavebnímu rozvoji přispělo i připojení Michle k Velké Praze roku 1922. V roce 1937 vzrostl počet domů na 1 685, počet obyvatel na 50 648 a expanze dále pokračovala.

„K rozvoji Michle přispělo také prokopání vrchu Bohdalce, kde vznikl široký průkop pro železniční trať a souběžně vedenou silnici. Z veřejných budov byla vystavěna nová škola, záložna, sokolovna, transformovna, teplárna  a plynárna,“ dokumentuje vývoj historik Jiří Bartoň.

Prvně sláva, poté katastrofa

Rozhodnutí vystavět novou plynárnu v tehdy málo zastavěné Michli padlo již před I. světovou válkou. Zkušební provoz se ale rozjel až po ní, v roce 1926. Plynárna tehdy patřila k největším a nejmodernějším v celé Evropě. K velké tragédii mohlo dojít v lednu 1961, kdy se vznítil její plynojem.

„Chodila jsem do 6. třídy, když bouchla plynárna. Vyhlásily poplach a všechny nás hnali směrem do Baarovky, za kopec a skoro až do Braníka. My jsme vůbec nevěděli proč. Dostali jsme jen pokyn ať si vezmeme věci a utíkáme pryč. Můj otec tenkrát šel přímo nad plynárnou a říkal, že to tak bouchlo, až si myslel, že sám chytnul. Okamžitě přiletěly helikoptéry a shazovaly pytle s pískem, aby požár uhasily,“ vzpomíná místní rodačka paní Marcela.

„Plynárna naštěstí nevybouchla, to by bylo mnohem horší, „jen“ vzplál hlavní plynojem. Kvůli požáru se také upustilo od plánů na rozšíření a modernizaci michelské plynárny. Nacházela se totiž v příliš hustě obydlené oblasti.“ upřesňuje katastrofu Jiří Hradecký, místní patriot a správce facebookové skupiny Michle.

Genius loci

Přes to, že se Michle slibně rozvíjela, zachovala si dlouho svou specifickou atmosféru. „I když už to byla součást Prahy, tak to bylo takové venkovské. Nusle už byly zabydlené, ale u nás v Michli to bylo jako na venkově,“ popisuje Michli 50. let paní Marcela a dodává: „Napravo od ulice Michelská bylo několik zahradnictví, kam jsme jako děti chodily na kedlubny, kytky a ředkvičky. Zahradnictví se táhla od ulice Ohradní k Botiči, až k nádražnímu depu. Dnes už je to všechno zastavěné. Na levé straně zas byla hospoda a pivovar, dnešní domov Sue Ryder. V 50. letech stále ještě po Michli jezdili pošťáci a ledaři s koňskými povozy. Na rybník Labuť u Michelského lesa jsme zase chodili bruslit.“

Hrdinové, patrioti a lidumilové

Michle se stala rodištěm mnoha významných osobností a českých hrdinů. Narodil se zde světoznámý houslový virtuos Jan Kubelík, který svými finančními dary a propagací pomohl v začátcích České filharmonii. Čapkova ulice je pojmenovaná po legionáři a organizátorovi československého vojska v Itálii Janu Čapkovi. Na jeho rodném domě čp. 176 je umístěna pamětní deska. Baronka Sue Ryder po revoluci zrekonstruovala původní barokní dvůr a zřídila zde domov pro seniory. Budova s letitou tradicí patřila již v 15. století Karlově univerzitě a jezdili sem univerzitní mistři a probošt koleje.

 

 

 Co říká o Michli starosta MČ Prahy 4 Petr Štěpánek?
„Michli dominují zalesněný vrch Bohdalec a sousední menší Tyršův vrch. Moderní část kolem Brumlovky začíná pohlcovat tu starší a klasickou Michli dnes najdeme spíš dole u Botiče. Michli by moc pomohla humanizace magistrály.“
Petr Štěpánek.


Co říkají místní obyvatelé?

Lucie Chlumská, žila v Michli 31 let
„Vyrůstat v Michli bylo celkem dobrodružné v tom hezkém slova smyslu. Bruslení na rybnících v Krčském lese, výpravy na Reitknechtku, chození na třešně k Michelské vodárně. Někdy bylo snadné zapomenout, že je člověk uprostřed města. Některé z těch míst už zmizely kvůli novým kancelářským budovám a i když chápu, že to přináší spoustu příležitostí a výhod dospělým, trochu mě mrzí, že děti už budou mít dětství méně dobrodružné.“

Lucie Chlumská


Alena Bažantová, žije v Michli 35 let
„Bydlíme kousek od metra Kačerov, takže to máme kousek do lesa na procházky a celkově se nám taky žije příjemně. Úžasná je nová zastávka vlaku na Kačerově. My jsme jí zatím využili jen dvakrát, ale lidé jí hodně využívají jako příměstskou dopravu.“

Alena Bažantová.

Romana Štěpničková, žije v Michli se synem na vozíčku
„Samozřejmě, že jsou s bezbariérovostí problémy. Nevyhovuje nám třeba dlažba, která je v Michli rozšířená. I když je rovná, tak na ní syn hopsá. Naopak jsou tu dobré nájezdy na chodníky.“

Romana Štěpničková.

Slavní obyvatelé Michle:Hudební skladatel Jaroslav Uhlíř: „V Praze 4 vznikly čtyři písně – Holubí dům, Dělání, Severní vítr a Není nutno – které skončily u táboráků, čehož si strašně vážím. Kromě Holubího domu vznikly všechny v Michli, a proto nemohu jinak než ji milovat.“ Mezi slavné osobnosti, které tu žili patří herec Boris Rösner.
Jaroslav Uhlíř.

Promo na příště:Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsem žili v Československu podívá na Lhotku a do Krče. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 1918-1992? Pošlete nám je i s komentářem na e-mailovou adresu redakce.prazsky@denik.cz

Autor: Eliška Černá

9.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 25 000 Kč Účetní finanční a investiční Junior účetní. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚČETNÍ - JUNIOR, , • Ovládáte základní účetní standardy a chcete se dostat o úroveň výše?, • Baví Vás práce s čísly?, • Máte ráda pořádek a dokážete udržet systém?, , Náplň práce:, , • 60% pracovního času budete opravdu účtovat , • 40% budete věnovat administrativním záležitostem, , Výsledkem Vaší práce budou/e:, , • Včas a dobře zpracované účetní doklady, • Spolupráce na přípravě měsíční uzávěrky, • Bezchybně evidovaný přehled správy a údržby vozidel v MS Excel, • Komunikace s pobočkami a logistickým oddělením, , Požadujeme:, , • Praxe ve zpracovávání účetních dokladů, • Uživatelská znalost MS Excel , • Pečlivost, spolehlivost, samostatnost, logické uvažování , , Nabízíme:, , • Možnost práce na zkrácený úvazek, • Skvělá příležitost pro absolventy či kandidát/ky bez praxe, • U nás se budete cítit jako doma, jsme přeci Family Market, , Pokud budete úspěšní:, , Svou prací budete aktivně přispívat ke stabilitě naší společnosti. Budete nepostradatelným článkem našeho finančního oddělení, proto Vás vnímáme jako velice důležitou posilu. Očekáváme od Vás, že se chcete v oblasti účetnictví dále zdokonalovat a my Vás v tom rozhodně podpoříme. Spolehlivost a bezchybnost Vaší práce ovlivní i Váš příjem.. Pracoviště: Family market s.r.o - jažlovice, Zděbradská, č.p. 72, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Lucie Mikolášová, +420 724 736 609. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 13 500 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo pracoviště:, - Poděbradská 700, Jirny, , Prvotní kontakt:, - e-mail: anna.mordovancova@gmail.com, , Upřesňující údaje:, - krátkodobé zaměstnání. Pracoviště: Continental crc s.r.o. - jirny, Poděbradská, č.p. 700, 250 90 Jirny. Informace: Anna Mordovancová, . Doprava a logistika - Řidič nákladních vozidel 7,5t 43 000 Kč Řidič 7,5t Mechanik, přijmeme řidiče nákladních vozidel 7,5t, pro stabilní pravidelnou práci, nejedná se o sběrnou přepravu. Stáří vozidel je 2 roky. Ke sjednání schůzky nás kontaktujte na uvedený MT v prac. dnech 8-17:00 hod. Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Účetní 15 000 Kč Účetní všeobecní účetní. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: areál DP METRO,, , Sazečská č.p. 227/1, 108 00 Praha 108 - Strašnice, kontakt: Kruml Petr, tel.: 222673116, e-mail: petr.kruml@seznam.cz. Pracoviště: J+j catering spol. s r.o. - 002, Sazečská, č.p. 227, 108 00 Praha 108. Informace: Petr Kruml, +420 222 673 116.

Dita Protopopová kandiduje za ANO na starostku Prahy 8, má blízko k Andreji Babišovi. Jeho synovi psychiatrička pomáhala v kauze Čapí hnízdo.
4

Protopopová z kauzy Babiš končí v ústavu duševního zdraví. Kvůli Čapímu hnízdu

Jak jsme žili v Československu. Chodov.
8

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Chodově

Silničáři v Praze jsou připraveni na zimu. Někde funguje protinámrazový systém

/FOTOGALERIE/ I když to při pohledu na teploměr nevypadá, ve čtvrtek 1. listopadu začala pro silničáře další zimní sezona. Podle zákona skončí na konci března příštího roku. Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK) v tomto týdnu představila, jakými prostředky bude s případnými rozmary počasí bojovat.

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT