VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme žili v Československu. Liboc a Ruzyně - zelená brána do Prahy

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Liboce a Ruzyně.

6.4.2018
SDÍLEJ:

Přírodní koupání. Koupaliště v Šáreckém údolí je v provozu již od roku 1930. Bazén je napájen potokem, tudíž je voda velmi chladná. Dnes se v areálu nachází dva bazény pro plavce, dětské brouzdaliště, menší tobogán, houpačky, skluzavky a trampolína.Foto: ČTK

Liboc s Ruzyní spojují nejen hranice, ale i jistý klid, pomalý stavební vývoj, sídliště Na Dědině a společná historie. Obě čtvrti navíc obývali podobně situovaní lidé. „Žila tu převážně střední třída. Lepší vilky měli letci, protože byli bohatší. Pak tu byli vojáci, dělníci a tramvajáci. Je tu i oblast, kde jsou hodobóžové domy. Tam bydlela vyšší třída, která se mezi sebou oslovovala jen ´milost paní´ a ´ruku líbám´,“ vypráví Marcela Urbanová, která žila na pomezí obou čtvrtí od 40. let.

Liboc se rozprostírá na velkém území, které je překvapivě málo zastavěné. Většinu katastru totiž zabírá přírodní rezervace Divoká Šárka a obora Hvězda. Zástavba se dělí na Horní a Dolní Liboc, kterou odděluje Litovický potok.

„Za války to tu byla samá pole. Nejdřív byl kostel, pak škola a pak pár domů okolo. Tam byly hlavně vojenské byty. Ze začátku se tu moc nestavělo, až po válce se začaly stavět domy a byty pro vojáky a letce,“ popisuje rozvoj Liboce paní Urbanová. Pro Ruzyň ovšem platí téměř to samé.

V Ruzyni se navíc setkáme jak s historickými památkami, tak s nejmodernější dopravně-technickou zástavbou. Významněji se obec rozvíjela od doby třicetileté války. Podstatný rozvoj ale zažila po I. světové válce, kdy byla postavena věznice, letiště a postupem času i sídliště Na Dědině, které přesahuje hranice čtvrti do Liboce.

Zeleň kam se podíváš

Divoká Šárka, to jsou lesy, rozeklané skály a širé stepi, téměř jako z Vinnetoua. V oblíbené Mayovce byste ale marně hledali základy české mytologie, která v Šárce dýchá z každého zákoutí. Za Československa se s přibývající turistikou šárecké statky začaly měnit na rekreační sídla.

V zahradní restauraci rodiny Veselíků, které patřila velká část pozemků, hrávala pravidelně živá hudba, pořádaly se módní přehlídky a další společenské akce. Ve třicátých letech se podnikatel Veselík rozhodl toto výletní místo obohatit o koupaliště. To je dodnes cílem Pražanů v horkých letních dnech.

Další zelenou plochou je obora Hvězda, která vznikla spolu se stejnojmenným letohrádkem. Za Československa byla obora vyhledávaná převážně jako výletní místo. „V oboře na Hvězdě se nějaké akce dělaly jen málo, lidé tam vždycky spíš chodili na procházky. Pak ale začali chodit moc a vytlačili všechny srnky, zajíce a další zvířata,“ hodnotí paní Urbanová.

Rozvoj cestování

Další rozlehlou plochu těchto dvou katastrů zabírá dnešní Letiště Václava Havla, které bylo vybudováno ve třicátých letech jako náhrada za původní hlavní pražské letiště v Kbelích. Staré Ruzyňské letiště bylo slavnostně uvedeno do provozu 5. dubna 1937. V šedesátých letech se v souvislosti s rozvojem letectví a proudových letadel výrazně rozšířilo.

Další podstatná rozšíření si vyžádalo otevření hranic a zintenzivnění letecké dopravy po roce 1989. Právě zde stanula poprvé na československé půdě většina významných zahraničních delegací stejně tak jako spojenecká vojska Varšavské smlouvy v roce 1968. „Na začátku okupace přiletěla na Ruzyň speciální letadla, tzv. anduly, která převážela tanky. Ty se pak valily dolů Kladenskou ulicí. Lidé byli zmatení a nevěděli, co se děje,“ vzpomíná na osudný srpen Marcela Urbanová.

Kousky historie

Ruzyně a Liboc mají na svém území několik významných historických budov. Letohrádek Hvězda vznikl v polovině 16. století a byl silně ovlivněn dobovým symbolismem a kosmologickými názory. „Půdorys představuje Šalamounovu hvězdu, magický obrazec dvou protínajících se trojúhelníků,“ vysvětluje hvězdicovitý původ letohrádku historik Milan Buben. Za minulého režimu zde byla expozice Aloise Jiráska a Mikoláše Alše.

Druhým významným historickým místem je Bílá Hora, kde proběhla jedna z bitev třicetileté války. Zároveň to byla bitva, která zpečetila osud českého stavovského povstání a na dalších 300 let ovlivnila osud českého státu. Z církevních staveb stojí za zmínku kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře nebo kostel sv. Fabiána a Šebestiána v Liboci.

Co říkají místní lidé - Ruzyně a Liboc

Co říká o Liboci a Ruzyni starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář? „Kdybychom byli ve Slezsku, řeklo by se, že Liboc je razovita. Málokdo ví, že v minulosti patřila k Břevnovu a dokonce i ke Smíchovu. Málokdo také tuší, že kus Petřin se nachází právě v Liboci. A troufám si říct, že až na pár starousedlíků nebo fanoušků veslování nikdo neví, že v minulosti se na Libockém rybníku jezdily veslařské závody. Mně to, coby bývalému aktivnímu veslaři, můj vztah k Liboci ještě umocňuje.
Je to vskutku krásný kout Prahy - dodnes si z velké části ponechal svůj venkovský charakter, i když dostal v osmdesátých letech na frak díky masivní panelové výstavbě. Ale třeba takový archeopark, to je něco, co stojí za to vidět. O Hvězdě snad ani není třeba psát. Společně s Litomyšlí a Přibyslaví jsme díky Ruzyni jediné tři obce v republice, které se dostaly do učebnic českého jazyka - a hádejte proč?“

Ondřej Kolář

Věděli jste, že?

- v Liboci bydlel spisovatel Julius Zeyer a odbojář z organizace Tři králové Josef Mašín.
- v Divoké Šárce bývalo přírodní divadlo. Vybudovat ho nechal podnikatel A. Fencl a pojalo až šestnáct tisíc diváků. Provoz divadla byl zahájen 16. května 1913 Smetanovou Prodanou nevěstou.
- Buštěhradská dráha, která prochází Libocí i Ruzyní nahradila v roce 1863 původní koněspřežku vedoucí z Prahy do Lán.
- Ruzyňská věznice vznikla přestavbou bývalého cukrovaru. Za minulého režimu zde byl vězněn Václav Havel a další disidenti.
- V Ruzyni se nachází jediný evangelický hřbitov na území Prahy a sice Ruzyňský toleranční hřbitov.
- Významnou stavbou jsou i ruzyňská kasárna, kde byli internováni studenti zatčení gestapem a jednotkami SS v Praze v noci ze 16. na 17. listopadu 1939. Následně zde došlo i k popravě devíti představitelů studentských organizací.

Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsem žili v Československu podívá do Dejvic. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 1918-1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz

Autor: Eliška Černá

Místo události:
6.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 22 160 Kč

Odborní pracovníci bezpečnostních systémů a ochrany údajů pověřenec/pověřenkyně pro ochranu osobních údajů. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22160 kč, mzda max. 33300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky:, VŠ vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, praxe ve veřejné správě výhodou, praxe v oblasti ochrany osobních údajů výhodou, znalosti v oboru právo nebo IT výhodou, znalost právních předpisů, zejména vztahujících k ochraně osobních údajů (např. Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/680, zák. č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, aj.), samostatnost, pečlivost, spolehlivost, komunikativnost, aktivní přístup k řešení problémů rychlé, věcné a konstruktivní jednání, znalost anglického jazyka výhodou, státní občanství ČR, občanství jiného členského státu EU nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakt. místa:, , komplexní zajištění funkce pověřence pro ochranu osobních údajů dle nařízení Evropského parlamentu a Rady 2016/679 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů , implementace požadavků Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 a souvisejících předpisů , poskytování poradenství a informací Úřadu jako správci a zpracovateli osobních údajů. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 28 000 Kč

Stavební technici provozní Stavební technik provozní. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Stavební technik. Popis činnosti: Rekonstrukce, opravy a správa vlastních budovPožadujeme: SS vzdělání, organizační schopnosti a ŘP sk.B.Nabízíme Kancelář Praha 10, služební vozidlo, mzdu 30.000,- Kč, práce vhodná pro OZP. Pracoviště: Westody office, s.r.o., Žirovnická, č.p. 3133, 106 00 Praha 106. Informace: Lenka Maříková, +420 608 672 836.

Doprava a logistika - Řidič (skupiny B) - pobočka Praha 26 000 Kč

Přijmeme omezený počet řidičů na naše vozy (skupiny B). Nástup možný od 01.05.2018.

Administrativa - Administrativa Sekretářka, sekretář 18 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Asistentka projekrového manažera. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hlavní náplň činnosti:, Administrativní podpora projektového manažera při koordinaci projektu. , Administrace projektové dokumentace v interních systémech a databázích., Příprava podkladů, formálních dokumentů pro nadřízeného zaměstnance., Zajišťování kancelářských potřeb., Správa došlé a odchozí pošty včetně elektronické dle pravidel spisové služby., Spolupracuje s manažery při realizaci produktů, plní dílčí úkoly, kompletuje podklady, formálně upravuje všechny materiály projektu, připravuje činnosti aktivit a organizačně zajišťuje jednání realizačního týmu.Provádí všechny administrativně technické práce včetně pořizování záznamů z jednání., Vyřizuje korespondenci podle obecných postupů a sestavování, koordinuje průběh denních plánů podle dispozic projektového manažera., Archivace.Zajišťuje organizační a koordinační záležitostí s celostátní působností (spolupráce s krajskými pracovišti)., , Strukturovaný životopis zašlete nejpozději do 16. 5. 2018 do 12:00 hodin na e-mail pam@nidv.cz. Do předmětu zprávy uvádějte „asistent HPM IPs SYPO“.. Pracoviště: Národní institut pro další vzdělávání / zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků / - 001, Senovážné náměstí, č.p. 872, 110 00 Praha 1. Informace: Hana Živčáková, +420 222 122 228.


Kulturou proti antisemitismu.
4

V centru Prahy se uskuteční 15. ročník akce Kulturou proti antisemitismu

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT