VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme žili v Československu. Liboc a Ruzyně - zelená brána do Prahy

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Liboce a Ruzyně.

6.4.2018
SDÍLEJ:

Přírodní koupání. Koupaliště v Šáreckém údolí je v provozu již od roku 1930. Bazén je napájen potokem, tudíž je voda velmi chladná. Dnes se v areálu nachází dva bazény pro plavce, dětské brouzdaliště, menší tobogán, houpačky, skluzavky a trampolína.Foto: ČTK

Liboc s Ruzyní spojují nejen hranice, ale i jistý klid, pomalý stavební vývoj, sídliště Na Dědině a společná historie. Obě čtvrti navíc obývali podobně situovaní lidé. „Žila tu převážně střední třída. Lepší vilky měli letci, protože byli bohatší. Pak tu byli vojáci, dělníci a tramvajáci. Je tu i oblast, kde jsou hodobóžové domy. Tam bydlela vyšší třída, která se mezi sebou oslovovala jen ´milost paní´ a ´ruku líbám´,“ vypráví Marcela Urbanová, která žila na pomezí obou čtvrtí od 40. let.

Liboc se rozprostírá na velkém území, které je překvapivě málo zastavěné. Většinu katastru totiž zabírá přírodní rezervace Divoká Šárka a obora Hvězda. Zástavba se dělí na Horní a Dolní Liboc, kterou odděluje Litovický potok.

„Za války to tu byla samá pole. Nejdřív byl kostel, pak škola a pak pár domů okolo. Tam byly hlavně vojenské byty. Ze začátku se tu moc nestavělo, až po válce se začaly stavět domy a byty pro vojáky a letce,“ popisuje rozvoj Liboce paní Urbanová. Pro Ruzyň ovšem platí téměř to samé.

V Ruzyni se navíc setkáme jak s historickými památkami, tak s nejmodernější dopravně-technickou zástavbou. Významněji se obec rozvíjela od doby třicetileté války. Podstatný rozvoj ale zažila po I. světové válce, kdy byla postavena věznice, letiště a postupem času i sídliště Na Dědině, které přesahuje hranice čtvrti do Liboce.

Zeleň kam se podíváš

Divoká Šárka, to jsou lesy, rozeklané skály a širé stepi, téměř jako z Vinnetoua. V oblíbené Mayovce byste ale marně hledali základy české mytologie, která v Šárce dýchá z každého zákoutí. Za Československa se s přibývající turistikou šárecké statky začaly měnit na rekreační sídla.

V zahradní restauraci rodiny Veselíků, které patřila velká část pozemků, hrávala pravidelně živá hudba, pořádaly se módní přehlídky a další společenské akce. Ve třicátých letech se podnikatel Veselík rozhodl toto výletní místo obohatit o koupaliště. To je dodnes cílem Pražanů v horkých letních dnech.

Další zelenou plochou je obora Hvězda, která vznikla spolu se stejnojmenným letohrádkem. Za Československa byla obora vyhledávaná převážně jako výletní místo. „V oboře na Hvězdě se nějaké akce dělaly jen málo, lidé tam vždycky spíš chodili na procházky. Pak ale začali chodit moc a vytlačili všechny srnky, zajíce a další zvířata,“ hodnotí paní Urbanová.

Rozvoj cestování

Další rozlehlou plochu těchto dvou katastrů zabírá dnešní Letiště Václava Havla, které bylo vybudováno ve třicátých letech jako náhrada za původní hlavní pražské letiště v Kbelích. Staré Ruzyňské letiště bylo slavnostně uvedeno do provozu 5. dubna 1937. V šedesátých letech se v souvislosti s rozvojem letectví a proudových letadel výrazně rozšířilo.

Další podstatná rozšíření si vyžádalo otevření hranic a zintenzivnění letecké dopravy po roce 1989. Právě zde stanula poprvé na československé půdě většina významných zahraničních delegací stejně tak jako spojenecká vojska Varšavské smlouvy v roce 1968. „Na začátku okupace přiletěla na Ruzyň speciální letadla, tzv. anduly, která převážela tanky. Ty se pak valily dolů Kladenskou ulicí. Lidé byli zmatení a nevěděli, co se děje,“ vzpomíná na osudný srpen Marcela Urbanová.

Kousky historie

Ruzyně a Liboc mají na svém území několik významných historických budov. Letohrádek Hvězda vznikl v polovině 16. století a byl silně ovlivněn dobovým symbolismem a kosmologickými názory. „Půdorys představuje Šalamounovu hvězdu, magický obrazec dvou protínajících se trojúhelníků,“ vysvětluje hvězdicovitý původ letohrádku historik Milan Buben. Za minulého režimu zde byla expozice Aloise Jiráska a Mikoláše Alše.

Druhým významným historickým místem je Bílá Hora, kde proběhla jedna z bitev třicetileté války. Zároveň to byla bitva, která zpečetila osud českého stavovského povstání a na dalších 300 let ovlivnila osud českého státu. Z církevních staveb stojí za zmínku kostel Panny Marie Vítězné na Bílé Hoře nebo kostel sv. Fabiána a Šebestiána v Liboci.

Co říkají místní lidé - Ruzyně a Liboc

Co říká o Liboci a Ruzyni starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář? „Kdybychom byli ve Slezsku, řeklo by se, že Liboc je razovita. Málokdo ví, že v minulosti patřila k Břevnovu a dokonce i ke Smíchovu. Málokdo také tuší, že kus Petřin se nachází právě v Liboci. A troufám si říct, že až na pár starousedlíků nebo fanoušků veslování nikdo neví, že v minulosti se na Libockém rybníku jezdily veslařské závody. Mně to, coby bývalému aktivnímu veslaři, můj vztah k Liboci ještě umocňuje.
Je to vskutku krásný kout Prahy - dodnes si z velké části ponechal svůj venkovský charakter, i když dostal v osmdesátých letech na frak díky masivní panelové výstavbě. Ale třeba takový archeopark, to je něco, co stojí za to vidět. O Hvězdě snad ani není třeba psát. Společně s Litomyšlí a Přibyslaví jsme díky Ruzyni jediné tři obce v republice, které se dostaly do učebnic českého jazyka - a hádejte proč?“

Ondřej Kolář

Věděli jste, že?

- v Liboci bydlel spisovatel Julius Zeyer a odbojář z organizace Tři králové Josef Mašín.
- v Divoké Šárce bývalo přírodní divadlo. Vybudovat ho nechal podnikatel A. Fencl a pojalo až šestnáct tisíc diváků. Provoz divadla byl zahájen 16. května 1913 Smetanovou Prodanou nevěstou.
- Buštěhradská dráha, která prochází Libocí i Ruzyní nahradila v roce 1863 původní koněspřežku vedoucí z Prahy do Lán.
- Ruzyňská věznice vznikla přestavbou bývalého cukrovaru. Za minulého režimu zde byl vězněn Václav Havel a další disidenti.
- V Ruzyni se nachází jediný evangelický hřbitov na území Prahy a sice Ruzyňský toleranční hřbitov.
- Významnou stavbou jsou i ruzyňská kasárna, kde byli internováni studenti zatčení gestapem a jednotkami SS v Praze v noci ze 16. na 17. listopadu 1939. Následně zde došlo i k popravě devíti představitelů studentských organizací.

Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsem žili v Československu podívá do Dejvic. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 1918-1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz

Autor: Eliška Černá

Místo události:
6.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Koncept Kozlovna kuchař/číšník 30 000 Kč

Kozlovna Kozlovna pro přijme do svého kolektivu kreativního kolegu pro obor samostatný kuchař a vrchní číšník. Nutná znalosti z oboru a znalost čepování piva. Jedná se o nově otevíraný projekt "Kozlí doupě" s prac. dobou cca 17- 02.hod. Nabízíme stabilní základní plat. podmínky od 30.000 Kč měsíčně plus benefity/bonusy osobního ohodnocení. Fér jednání nabízíme, ale také vyžadujeme. Možnost kariérního a profesního růstu.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 14 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Kontakt telefonicky PO-PA 8:00-16:00 nebo e-mailem. V případě zájmu zasílejte krátké info o Vás či volejte na uvedené číslo.Do předmětu prosím pište Praha. Děkuji, Datum nástupu práce dle dohody, , Bezpečnostní agentura SBA - Expert, a.s. příjme na pozici pracovník(ce) ostrahy na hlavní pracovní poměr či částečný pracovní poměr na objekt na Praze 1. , Vhodné pro absolventy, studenty i důchodce., Vhodné pro muže i ženy., Vhodné i pro OZP a OZZ., , , Požadavky :, - nástup dle domluvy, - spolehlivost, - výpis z RT, , Nabízíme :, - plat 14.000,- až 16.000,- + zákonné příplatky (noční, přesčasy, svátky, víkendy, atd.), - klidná a nenáročná práce - vhodné pro OZP či OZZ, - zázemí spolehlivé společnosti, - odměny a zálohy, - čisté a moderní prostředí, - příjemný kolektiv, , Zaměstnanecké výhody: možnost záloh, odměny. Pracoviště: Sba - expert, a.s. staroměstské nám., Staroměstské náměstí, č.p. 932, 110 00 Praha 1. Informace: Libor Petrčka, +420 724 044 117.

Obchod - Přijmeme prodavačku 19 000 Kč

Prodejní okénko Minit na Masarykově nádr. přijme prodavačku. Prac. doba pouze 2-3 dny v týdnu. Náplní práce bude rozpékání Minitek, příprava a prodej párků v rohlíku, kávy. Nástup možný ihned nebo dle domluvy-poslední volné místo.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 22 000 Kč

Provozovatelé maloobchodních a velkoobchodních prodejen. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 38000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: " SŠ vzdělání - preferujeme vzdělání obchodního nebo technického směru,, " znalost práce na PC (Excel, Word, Outlook, Internet),, " komunikativnost a příjemné vystupování,, " řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič - výhodou,, " zkušenost s prácí v informačním systému výhodou,, " znalost cizího jazyka výhodou,, " ochota učit se novým věcem., Zaměstnanecké výhody4): " zaměstnání na hlavní pracovní poměr,, " možnost kariérního růstu a prosazení se,, " motivující finanční ohodnocení (fix+bonusy),, " mobilní telefon, notebook,, " zázemí stabilní a rozrůstající se společnosti,, " práce v luxusním prostředí interiérového centra,, " příjemný pracovní kolektiv,, " firemní team-buildingové akce ,, " školení v zahraničí,, " příspěvek na stravné.. Pracoviště: Horavia s.r.o., V Oblouku, č.p. 800, 252 43 Průhonice. Informace: Michal Hora, +420 731 000 400.


Videosouhrn 17. července 2018

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Pražská primátorka Adriana Krnáčová poskytla 16. března v Praze rozhovor Deníku.
12

Dozorčí rada odvolala šéfa Výstaviště. Vedení dělalo chyby, tvrdí Krnáčová

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Obvinění z manipulací s veřejnou zakázkou, které obdržel minulý týden, bylo důvodem rezignace ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka. Radní Prahy 1 dnes jeho rezignaci přijali. Do dalšího jednání rady, které proběhne 17. července, jej zastoupí právnička nemocnice Alena Hanilcová.

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT