První zmínku o existenci obce nacházíme v Kosmově kronice z roku 1068, kdy k Hostivaři přitáhli rozzuření bratři prvního českého krále Vratislava II. Nakonec se ale sourozenci usmířili. Díky záznamu oslavila Hostivař minulý rok 950 let své existence. Zajímavá je ovšem i její nedávná minulost, a právě na ni si dnes posvítíme.

Koleje vdechly obci život

Před rokem 1922 byla Hostivař samostatnou obcí, která se ale začala čím dál víc přibližovat Praze. Toto sbližování zahájila především výstavba železnice Františka Josefa z Vídně přes České Budějovice až do Prahy. Ta zahájila provoz v roce 1871 a vedla právě přes Hostivař. Nádraží tu ale vyrostlo až v roce 1882, a s ním i průmysl. Zmiňme například Papírny Hlavatý, Strojírny Podhájský, které vyvážely až do Japonska, a Pražské sklárny. Za továrnami samozřejmě směřovali i dělníci, kteří potřebovali někde bydlet. A tak zatímco v roce 1890 žilo v Hostivaři jen 1326 lidí, v roce 1930 měla už 5118 obyvatel.

Švehla tu chodil na kávu

Mezi její obyvatele patřil i muž 28. října Antonín Švehla. Na tohoto vrcholného politika první republiky jsou obyvatelé patřičně hrdí. I proto se podle předsedy Agrární strany jmenovaly místní sokolovna, náměstí, ulice, sad a donedávna i společnost, která si vzala za cíl šířit mezi občany povědomí o demokratickém odkazu Antonína Švehly.

Ale i za svého života byl hostivařský rodák mezi místními populární a nejednou pořádal besedy v hostinci U České koruny, kam rád chodil na kávu. „Nikdy nezapomenu večerních besed s panem Švehlou v hostinci U České koruny, kde sedával jsem s ním dvakrát, třikrát týdně,“ vzpomínal na něj učitel Rudolf Pech.

Hostivař ale ještě proslavily filmové ateliéry Host, které zde vyrostly v roce 1934 jako konkurence známějších Barrandovských. První snímek byla reklama pro Baťovy závody pojmenovaná Slon zachráncem, ale brzy se začaly natáčet i celé filmy. Ateliéry však měly neustále finanční potíže, a tak je nakonec roku 1939 odkoupil Jan Antonín Baťa.

Za okupace o ně ale přišel a nacisté roku 1943 ateliér spojili s Barrandovským studiem, a tak to zůstalo dodnes. Chybělo však málo a mohly zaniknout úplně. Na konci roku 1945 totiž vzplály a skoro lehly popelem. Tehdy požáru přihlížel například básník Vítězslav Nezval, který ateliéry roku 1946 znovu slavnostně otevřel. Od té doby zde byly natočeny například filmy jako Byl jednou jeden král, Šest medvědů s Cibulkou či Božská Ema.

Výbuch bomby

Dalším nevysvětleným případem zůstává výbuch trhaviny na Hostivařské přehradě v roce 1990. Osudného 2. srpna se na břehu přehrady příliš rekreantů nevyskytovalo. Přesto však nálož zahrabaná do země zranila několik výletníků. Jednalo se o stejného pachatele, který o dva měsíce dříve odpálil podobnou nálož na Staroměstském náměstí a zranil tak 18 lidí, z toho jedna turistka přišla o oko.

V obou případech se jednalo o 30 cm dlouhou kovovou trubku, jejíž dno pachatel opatřil víčkem, a tubus naplnil střelným prachem a kousky sekaného železa a olova. Vyšetřovacích verzí bylo několik. Od duševně nemocného člověka po zastánce bývalého režimu, který chtěl přerušit blížící se volby.

V roce 2004 sice policisté dopadli jistého důchodce, kterého podezřívali z několika bombových útoků, ale ten se několikrát bodl do krku a po týdnu v kómatu zemřel. „Já osobně si myslím, že to bylo několik motivů dohromady a že je pachatel už mrtvý,“ domnívá se tehdejší kriminalista Josef Doucha.

Co říká starosta Prahy 15 Milan Wenzl?
close Starosta Prahy 15 Milan Wenzl. info Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek zoom_in
Rok 2018 se nesl v duchu oslav 950 let od první zmínky o Hostivaři. K této příležitosti jsme pořádali na Kozinově náměstí Den Hostivaře, kde byla pokřtěna kniha Toulky Prahou 15, Hostivař, Horní Měcholupy. Nechtěli jsme opomenout ani 100 let od vzniku Československa, a proto jsme vydali i knihu Ze srdce a kamene, pomníky Antonínu Švehlovi.

close Místní lidé - Hostivař. info Zdroj: Deník zoom_in

Věděli jste, že …

… bývalý hostinec U Posledního groše skoro zničilo padající letadlo. 20. dubna 1945 byl nad Hostivaří sestřelen americký letoun Mustang, který spadl kousek od hostince. Pilot Francis J. O’Connel se stačil katapultovat, ale byl zajat nacisty.

 … divadlo má v Hostivaři dlouhou tradici. Od roku 1932 hrálo několik souborů v místní sokolovně, kterou navštívili i Spejbl s Hurvínkem, ale nejznámějším bylo Malé divadlo. To se dokonce účastnilo festivalu Jiráskův Hronov v roce 1941, na kterém získalo třetí místo.

Kam se podíváme příště?
Příští pátek se seriál Jak jsme žili v Československu podívá do Horních Měcholup. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 1918 až 1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese redakce.prazsky@denik.cz.