Hlubočepy byly dlouho cílem výletníků kvůli svojí nedotčené krajině v okolí vsí Zlíchova, Hlubočep, Klukovic, Žvahova a barrandovské pláně. „V sousedství krásné a velebné Prahy jest krajina, jež svou půvabností a zdravostí nad jiné vyniká a k pěkným výletům vábí.“ čteme v historických análech.

Zatímco vyjmenované části stojí na základech původních vsí, které se spojily, aby se v roce 1922 připojily k Velké Praze, Barrandov býval pustým místem, kterému vládla příroda. Jeho mladou historii však vyvažuje prvorepublikový rozvoj.

Ve 20. letech minulého století začala výstavba reprezentativní vilové čtvrti a slavných filmových ateliérů. Na volné planině pak v 80. letech vyrostlo moderní sídliště, kde dnes bydlí většina obyvatel celého katastrálního území.

Továrny a luxus

Stejně jako Smíchov, i Hlubočepy mají tovární tradici. Na Zlíchově našla svůj domov sklárna Josefa Inwalda, Fischlův lihovar nebo Hergetova vápenka, v Prokopském údolí dodnes najdeme pozůstatky chemické továrny Hydroxygen. Do výrobních dějin se podepsalo podnikání pánů Bárty a Tichého, kteří měli své podniky na zpracování vápna snad v každé části Hlubočep.

V kontrastu se zlíchovskými továrnami začal ve 20. letech realizovat svůj velkolepý plán mladý inženýr Václav Maria Havel, otec prezidenta Havla. Na Barrandovské skále staví podle projektu architekta a režiséra Maxe Urbana restauraci a kavárnu Terasy.

Součástí barrandovského zahradního města se pak ve třicátých letech stává ještě bar Trilobit, plavecký bazén, vilová čtvrť a filmové ateliéry. Inspirován Amerikou, vytvořil Havel na Barrandově malý Hollywood. V nedalekých luxusních vilách našla svůj domov nejedna významná československá osobnost.

Zánik kostela

Hlubočepy se z velké části rozkládají na vápencovém podloží. Právě to se stalo osudným prastarému poutnímu místu. Na vrcholu vápencových skal v Prokopském údolí stával kostelík zasvěcený sv. Prokopovi. Kostel nechal postavit hrabě Schwarzenberg na počest světce a poustevníka, který obýval jednu z tamějších jeskyní.

Intenzivní těžba vápence po roce 1945 ale vedla k demolici kostelíku. „Zbourán byl z důvodu statického narušení v polovině 60. let a dnes po něm, stejně jako po svatoprokopské jeskyni, nic nezbylo. Pomalu se také vytrácí i z paměti místních obyvatel,“ popisuje zánik místa historik Prahy 5 Pavel Fabini.

Zápotocký spojil břehy

Mezi Hlubočepy a Braníkem se rozkládá jedna z nejdůležitějších a nejsložitějších pražských komunikací. Se zvyšující se automobilovou dopravou potřebovala Praha nový most přes řeku Vltavu.

Most Antonína Zápotockého byl slavnostně otevřen v roce 1983 a do dnešní podoby byl dokončen v roce 1988. Jen pár let si most udržel své původní jméno. V roce 1990 byl přejmenován na most Barrandovský.

Složitý mostní systém není jen praktická komunikace, ale i umělecké dílo „Estetický rozměr mostu umocnily betonové plastiky od Josefa Klimeše. Na pravém břehu se jedná o Rovnováhu, zatímco levý břeh zdobí betonové mísy nazývané „hroší lázeň“ nebo „krmítko pro slony,“ uzavírá Fabini.

Pavel Richter, starosta městské části Praha 5 „Ačkoliv si dnes v případě Hlubočep vybaví většina Pražanů sídliště Barrandov, nesmíme zapomínat na to, že původní Hlubočepy jsou krásná, klidná čtvrť s rodinnými domky, téhož času jedna z nejvyhledávanějších v Praze.“

Pavel Richter

Místní lidé - Hlubočepy.

Věděli jste, že…

… Barrandov je pojmenovaný podle geologa Joachima Barrandeho, který zde učinil celosvětově významné objevy?
… mezi významné barrandovské rezidenty patřila herečka Adina Mandlová? V jejím domě dnes bydlí stomatolog a moderátor Roman Šmucler. Své rodinné sídlo zde má bývalý premiér Jan Fischer.
… po otevření Barrandovských teras v roce 1929 dovážely denně autobusy z Václavského náměstí na Barrandov přes 3000 návštěvníků?
… na rozhraní Radlic a Hlubočep leží vrch Děvín? Kopec dostal svůj název podle pověsti o dívčí válce. Dívky si podle legendy postavily svůj hrad na Děvíně a muži na Vyšehradě.

Kam se podíváme příště? Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsme žili v Československu podívá do Radlic a Jinonic. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 19181992? Pošlete nám je i s komentářem na e-mailovou adresu: redakce.prazsky@denik.cz.

Slavnostní otevření objektu Dynamica v areálu Waltrovka.