VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme žili v Československu. Břevnov - bývalá vesnice s několika unikáty

Pražský deník přináší cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme na Břevnov.

28.4.2018
SDÍLEJ:

Hon. Podzimní hon Švehlova sboru selské jízdy v Praze Břevnově, který proběhl 10. října 1937.Foto: ČTK

Když se řekne Břevnov, každý si vybaví monumentální klášter, který založili benediktini na sklonku 10. století. Tato městská čtvrť se ale rozkládá na mnohem větším prostoru. Na východě začíná Strahovem, táhne se přes Dlabačov, usedlosti Kajetánku, Petynku a Malovanku až k Ústřední vojenské nemocnici a na Větrník. Odsud pokračuje na Sídliště Petřiny a přes Vypich se sváží k Ladronce a ulici Bělohorská a Patočkova, které jsou základními dopravními tepnami celého Břevnova.

Jizva na duši Břevnova 

Břevnov snoubí místa nejstarší české historie s pokrokovou architekturou nedávného socialismu. Ta si ovšem vybrala svou daň. „Historické centrum Břevnova bylo kolem Radimovy ulice nedaleko Ústřední nemocnice. To ale v 70. letech zaniklo, když na jeho místě komunisté začali stavět sídliště pro zaměstnance ministerstva vnitra a strhli kvůli tomu všechny staré domy. Zbourali starou romantiku Břevnova. Zanikl řezník, zelinář a další drobnější obchody. Zmizeli spolužáci, kteří v domcích bydleli. Režim přesunul celé rodiny někam na druhý konec Prahy,“ vzpomíná na přerod severovýchodní části Břevnova místní obyvatel Jakub Krupka. Dodneška se ze Starého Břevnova zachovala pouze kaplička uprostřed sídliště a hrstka původních domků.

To vilky postavené za první republiky v jižní části Břevnova tak devastační minulost nemají. Ani sídliště Petřiny ze 60. let nezanechalo na duši Břevnova takový šrám, bylo totiž postavené na zelené louce. „Rodiče mi vyprávěli, že za jejich dětství byl Břevnov konec Prahy. Za klášterem už byla jen pole, louky a sady, které obhospodařovali dva sedláci pan Heliman a Lounek,“ pokračuje ve vyprávění rodinných pamětí Jakub Krupka.

Aby se hrdí vlastníci nových bytů na Petřinách dostali domů, musela být protažená tramvajová trať. Právě při její stavbě se gymnaziální studenti sbližovali s dělnickou třídou. Pokládkou kolejí si měli vyzkoušet těžkou práci pracujícího lidu.

Hlídač střílel po dětech vzduchovkou 

Odpočinek od překotné výstavby Břevnovští vždy nalezli v zahradách místního kláštera. Horní zahrada je dnes otevřená nepřetržitě, dolní se zavírá na noc. „Nebylo to tak, ale vždycky. V 60. letech se zavírala i horní část zahrady. Hlídač tam strážil ovocné stromy před dětmi. Ty chodily na ovoce a nerudný dozorce po nich střílel vzduchovkou. Takový adrenalin to byl,“ směje se Jakub Krupka a dodává, že dalším oblíbeným místem dětských her byla síť chodeb pod klášterem, do kterých se lezlo z rozpadající se břevnovské oranžerie.

I samotný klášter byl ale v minulém století v tristním stavu a po revoluci potřeboval opravit. S rekonstrukcí se začalo hned po revoluci a ukončena byla v roce 1993. Vyvrcholila v ní tisíciletá tradice trvání tohoto místa. Opravu a výročí milénia provázela i jedna z největších společenských události - slavnostní pouť. „Byla to obří slavnost. Sjela se kvanta lidí z celé republiky i ze světa. Davy se hrnuly do kláštera a z kláštera,“ vypráví dál Jakub Krupka.

Do kina k sousedům 

Dalším místem, kde se pravidelně scházely davy lidí byl strahovský stadion. Do konce 40. let se zde slétali sokolové. Častokrát byl přítomný i tehdejší prezident Tomáš Garrigue Masaryk se svým koněm Hektorem. V 2. polovině 20. století se tu pak s pětiletými odstupy konaly československé spartakiády. Po revoluci stadion opět opanovaly Všesokolské slety.

Menší, ale pro Břevnovské významnější akce se konaly v domě U Kaštanu. „Všechny kulturní akce, které se tady děly, se děly v domě U Kaštanu. Bylo to takové kulturní centrum. Do kina jsme ale chodili na Ořechovku. Až když v 80. letech postavili Dlabačov - dnešní hotel Pyramida - začalo se chodit do kina tam a nakrátko se tam přesunulo i kulturní dění. Nebylo to tam ale ani zdaleka tak hezké, jako na Ořechovce nebo U Kaštanu, takže jsme se brzy vrátili na původní místa,“ uzavírá vyprávění Jakub Krupka.

Petr Kolář, starosta Prahy 6 „V Břevnově je například nejstarší mužský klášter v Čechách, část jednoho z prvních panelových sídlišť v republice Petřin. Byla zde založena česká sociální demokracie. A také je tu největší stadion, který široko daleko najdeme Strahovský.“ 

Místní lidé - Břevnov.

Věděli jste, že…

  • Břevnov byl před připojením k Velké Praze povýšen na město samotným císařem Františkem Josefem I. Nejspíš ale šlo o císařovo přeřeknutí během projevu k Břevnovským, který starosta pohotově využil a okamžitě odpověděl, že děkuje Jeho císařské Milosti za to, že ráčil ves Břevnov povýšit na město.
  • Územím Břevnova prochází poutní cesta z pražské Lorety do kláštera v Hájku. Cesta byla lemována dvaceti kapličkami. Dodnes se dochovalo dvanáct z těchto kaplí, pět z nich stojí na území Břevnova.
  • Mezi významné osobnosti, které v Břevnově žili patří zakladatel skupiny The Plastic People of the Universe Milan Hlavsa, architekt Otto Rothmayer, filozof a mluvčí Charty 77 Jan Patočka nebo poslední arciopat kláštera Jan Anastáz Opasek.
  • Pohřeb Jana Patočky na břevnovském hřbitově byl tichým protestem proti komunistické zlovůli. Tehdejší činovníci na protest odpověděli hlasitě. V momentě ukládání těla do hrobu začaly túrovat motorky na nedaleké závodní dráze na Markétě.

Kam se podíváme příště? Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsem žili v Československu podívá na Veleslavín a do Vokovic. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 1918-1992 nebo byste chtěli vyprávět a podílet se tak na vzniku seriálu? Obraťte se na nás na e-mailové adrese: redakce.prazsky@denik.cz.

Veleslavín.

Autor: Eliška Černá

Místo události:
28.4.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 35 000 Kč

Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Za Brumlovkou 1559/5, Praha 4 - Michle, Způsob prvního kontaktu : e-mailem - Vladislav.gogulinsky@sellbytel.cz, Kontaktní osoba : pan Vladislav Gogulinský , Upřesňující informace a požadavky : , Vysoce kvalifikovaná práce v oblasti prodeje a získávání kontaktů pro další potencionální prodej., Na tuto pozici hledáme specialisty se zkušeností v oblasti zákaznické podpory, pre-sales a after-sales, account managementu a zkušeností udržování pravidelného vztahu s byznys partnery , Požadované jazykové znalosti : arabština na úrovni rodilého mluvčího, angličtina C1, Zaměstnanecké výhody : stravenky, dovolená navíc. Pracoviště: Sellbytel group gmbh, organizační složka - 002, Za Brumlovkou, č.p. 1559, 140 00 Praha 4. Informace: Vladislav Gogulinský, +420 296 736 800.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 25 000 Kč

Stavební technici provozní Koordinátoři klientských změn - junior. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt pro uchazeče: emailem na jan.skoda@consultora.cz nebo telefonicky každý všední den 8:30 - 17:00 na tel.: 608 913 596, , NÁPLŇ PRÁCE:, , koordinace klientských změn, schůzky a komunikace s klienty, zajištění vykreslení projektové dokumentace, popř. samotné vykreslení požadovaných změn, ocenění klientských změn, popř. koordinace ocenění prací od subdodavatelů, kompletace projektu a ceny klientské změny, účast na kontrolních dnech, v případě práce na plný úvazek možno kombinovat s prací projektového/cenového manažera, , POŽADUJEME:, , vysokoškolské vzdělání stavebního směru (vhodné i pro studenty od 3. ročníku VŠ), znalost čtení výkresů, obecné znalosti rozpočtování staveb a cenového managementu, zájem učit se procesnímu řízení a naslouchat radám zkušenějších, časovou flexibilitu, samostatnost, cílevědomost a loajalitu, , NABÍZÍME:, , samostatné vedení jednotlivých klientských změn, kompletní zaškolení a pomocnou ruku, možnost rozvíjet se a učit se novým věcem, práci v mladém kolektivu, vlastní pracovní prostor (kanceláře na adrese Litvínovská 609/3, Praha 9), v případě částečného úvazku možný posun do hlavního pracovního poměru, telefon s neomezeným voláním, SMS, daty a notebook (pro úvazek na HPP), , , Zam. výhody: Telefon s neomezeným voláním, SMS a daty a notebook. Pracoviště: Consultora s.r.o., Litvínovská, č.p. 609, 190 00 Praha 9. Informace: Jan Škoda, +420 608 913 596.

Potravinářství - Hledáme opravdové milovníky masa! 28 000 Kč

Hledáme opravdové milovníky masa! Míst, kde se prodává maso, těch najdeš po Praze spoustu, ale jen jedno je to Pražské! Do práce nechodíme, že musíme, ale protože nás to baví. Teď už nám chybíš jen ty! Ozvi se nám: Vít Morkus.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Libocká 6/43, Praha 6, Prvotní kontakt tel. 734 435 114, Domov sv. Rodiny poskytuje celoroční pobytové služby pro dospělé osoby s mentálním a kombinovaným postižením s nabídkou běžných příležitostí k sociálnímu začleňování. Posláním Domova je vytvářet láskyplné prostředí a podmínky pro plnohodnotný, smysluplný život klientů a naplňování jejich seberealizace, přispívat k rozvoji jejich osobnosti a posilovat křesťanskou atmosféru v celém Domově. , Arcidiecézní charita Praha, která je zřizovatelem Domova svaté Rodiny, hledá do pracovního týmu domova uklízeče/ uklízečku na plný úvazek (místo Libocká 6, Praha 6), který/á:, - bude pracovat v provozním týmu podporujícím sociální službu a bude se podílet na realizaci našeho poslání, Požadujeme :, - pracovní nasazení, - ochotu pracovat v širším kolektivu, - pečlivost, , Nabízíme : , - zázemí silné fungující společnosti a přátelský kolektiv, - práci na plný úvazek po zkušební době osobní ohodnocení, - po zapracování smlouva na dobu neurčitou, Zaměstnanecké výhody:, benefity (mimořádné odměny, dotovaná strava, příspěvek na kulturu a sport, možnost supervize, bezplatné masáže, možnost dalšího vzdělávání, zvýhodněné půjčky zaměstnancům, příspěvek na rekreaci dětí, dovolená 5 týdnů). Pracoviště: Arcidiecézní charita praha, domov sv. rodiny, Libocká, č.p. 6, 162 00 Praha 616. Informace: Tomáš Biňovec, +420 734 435 114.


Kuchař podezřelý ze zpronevěry.
3

Kuchař dostal služební mobil. Pak se ztratil jako pára nad hrncem

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT