VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme žili v Československu: Braník čtvrť divadla Sklep i dvou mostů

/RASTR/ Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Braníka.

19.1.2018
SDÍLEJ:

Pražané chytají v létě 1962 sluneční paprsky u Branického železničního mostu (lidově přezdívaného most Inteligence). Sedící pár v popředí fotky jsou rodiče editora Pražského deníku. Poznáte i vy někoho na fotce?Foto: ČTK

Braník se stejně jako Podolí a Hodkovičky stal součástí Prahy v roce 1922. V té době zde už stál novorománský kostel, ledárny, branický pivovar a obecní vápenka pod Branickou skálou. Po připojení Braníku k Velké Praze nastal rozvoj komunikací a soudobé výstavby. Dodnes můžeme v Braníku najít vedle staveb z 20. století i původní skromné domky což dává starému Braníku své specifické kouzlo.

„Když jsem chodil do školy, tak tu stál statek. Jmenoval se U Klímů, po majiteli. Pan Klíma tu měl krávy, koně, kozy. Tady to byla dřív vesnice a všude tu byli zelináři, kteří prodávali svoji vypěstovanou zeleninu,“ vzpomíná branický rodák Josef Bartoš.

Konec války přivezl střelbu a smrt 

S končící II. světovou válkou se idylickým Braníkem tvrdě prohnaly dějiny. Pan Bartoš, který v Braníku žije 82 let, dále vzpomíná: „Pamatuji si, jak na konci války utíkalo z Pankráce přes Braník k vodě strašně moc lidí. V Branické skále bylo ukryté německé kulometné hnízdo. Všechny ty chlapy, kteří se tehdy nalodili na veslici, tím kulometem postříleli.“

Na konec II. světové války a odplatu na Němcích vzpomíná také Hana Lobkowiczová, která prožila v Braníku celé dětství: „Pamatuji si, jak jsem šla pěšky do Braníku a před tunelem byly vytrhané dlažební kostky. Byli tam nahnané německé ženy. Byly oholené dohola a na hlavách měly šátky. Pod dozorem komandérů musely nosit těžké kostky a dláždit silnici.“

Branické mosty 

Komunistický režim se v Braníku kromě panelového sídliště Novodvorská podepsal dvěma výraznými stavbami. Branickým viaduktem a Barrandovským mostem. Železniční most, známý také jako most Inteligence, se začal stavět v 50. letech.

Pracovala na něm řada vzdělanců (tzv. inteligence), kteří byli s novým režimem nuceni nastoupit do dělnických a pomocných profesí. „Mohl byste mi podat cihlu, pane doktore?“… „Zajisté, pane profesore.“ I tak mohl vypadat běžný rozhovor zedníků na stavbě tohoto mostu.

V 70. letech se začalo se stavbou dnes nejrozsáhlejšího mostního díla v Praze Barrandovského mostu. „Slavnostní otevření celého mostu se konalo 3. listopadu 1988 za účasti četných politických a vládních představitelů té doby. Most byl pojmenován po Antonínu Zápotockém, někdejším prezidentovi Československé republiky a čelním představiteli komunistického režimu,“ zaznamenala historička Eva Hrubešová, která dále doplňuje: „Přejmenování na Barrandovský most schválila 24. ledna 1990 rada Národního výboru hlavního města Prahy.“

Kulturní inkubátor

Braník je místem se silnou kulturní tradicí. Od roku 1975 našel v Branickém divadle azyl „génius a největší Čech“ Jára Cimrman. Branické divadlo se stalo na osm let domovskou scénou divadelních představení o tomto českém velikánovi. V hospodě Na Staré Kovárně vznikla v roce 1985 hudební skupina Tři sestry. Braníkem inspirované písně Na Kovárně to je nářez a Ave Braník se staly legendárními. Na samém okraji Branické skály pak stojí divadlo Dobeška, domovská scéna divadla Sklep, založeného v roce 1971 Davidem Vávrou a Milanem Šteindlerem.

Co říkají místní. Infografika

Slavní obyvatelé Braníku
Jednou z osobností, která zanechala v Braníku svou trvalou stopu, je architekt, herec a zakladatel divadla Sklep David Vávra.
„Celý život jsem prožil v magickém branickém trojúhelníku mezi kulturním domem Dobeška, dřevěným evangelickým kostelem a magickou skálou, jejíž kubistické tvary se navěky usadily v mé mysli.“
David Vávra.


Život v Braníku prožil i režisér Tomáš Vorel. „V Braníku jsem se narodil, strávil dobrodružné dětství, hrál s tátou loutkové divadlo, poznal divadla Járy Cimrmana, Ypsilonku, Bolka Polívku a Sklep. V Braníku i umřu.“
Režisér Tomáš Vorel.

Vedle těchto osobností v Podolí žili nebo stále žijí malíř a kolážista Jiří Kolář, režisér Jan Svěrák, básník Jiří Žáček či malíř a autor panoramatu Bitvy u Lipan Luděk Marold.
Režisér Jan Svěrák.

Kam se podíváme příště?Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsme žili podívá do Hodkoviček. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 1918 - 1992? Pošlete nám je i s komentářem na e-mailovou adresu redakce.prazsky@denik.cz.

Autor: Eliška Černá

19.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ester Ledecká je překvapivá vítězka Super-G
20

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Ester Ledecká je zlatá!
20

Ledecká je zlatá! Na OH šokovala vítězstvím v super-G. Na lyžích

Češi bojovali jako lvi. Kanadu porazili 3:2 po nájezdech

/FOTOGALERIE/ Čeští hokejisté v druhém zápase olympijského turnaje porazili Kanadu 3:2 po samostatných nájezdech. Národní tým předvedl mnohem lepší výkon než proti Koreji a rázně vykročil do čtvrtfinále.

AKTUALIZOVÁNO

Český velký pátek pokračuje. Sáblíková vybojovala stříbro

Zlato z toho sice není, zato medaile ano. Rychlobruslařská legenda Martina Sáblíková si na své oblíbené olympijské trati pět kilometrů vybojovala skvělé stříbro.

Růžová kola na Libeňském mostě jdou z ruky do ruky

Možnosti půjčit si kolo na překlenutí zavřeného Libeňského mostu využívá stále víc lidí. Denně se jich na růžových kolech půjčených od firmy Rekola sveze několik set. Zájem je tak veliký, že lidé v ranních a odpoledních špičkách mnohdy čekají u prázdných stojanů, až dorazí někdo z druhé strany.

Rekonstrukce orloje se protáhne. Spuštěn bude až na konci října

Orloj se bude opravovat skoro deset měsíců. Rekonstrukce astronomických hodin je nejdelší od konce druhé světové války.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT