VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak jsme žili v Československu: Braník čtvrť divadla Sklep i dvou mostů

/RASTR/ Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme do Braníka.

19.1.2018
SDÍLEJ:

Pražané chytají v létě 1962 sluneční paprsky u Branického železničního mostu (lidově přezdívaného most Inteligence). Sedící pár v popředí fotky jsou rodiče editora Pražského deníku. Poznáte i vy někoho na fotce?Foto: ČTK

Braník se stejně jako Podolí a Hodkovičky stal součástí Prahy v roce 1922. V té době zde už stál novorománský kostel, ledárny, branický pivovar a obecní vápenka pod Branickou skálou. Po připojení Braníku k Velké Praze nastal rozvoj komunikací a soudobé výstavby. Dodnes můžeme v Braníku najít vedle staveb z 20. století i původní skromné domky což dává starému Braníku své specifické kouzlo.

„Když jsem chodil do školy, tak tu stál statek. Jmenoval se U Klímů, po majiteli. Pan Klíma tu měl krávy, koně, kozy. Tady to byla dřív vesnice a všude tu byli zelináři, kteří prodávali svoji vypěstovanou zeleninu,“ vzpomíná branický rodák Josef Bartoš.

Konec války přivezl střelbu a smrt 

S končící II. světovou válkou se idylickým Braníkem tvrdě prohnaly dějiny. Pan Bartoš, který v Braníku žije 82 let, dále vzpomíná: „Pamatuji si, jak na konci války utíkalo z Pankráce přes Braník k vodě strašně moc lidí. V Branické skále bylo ukryté německé kulometné hnízdo. Všechny ty chlapy, kteří se tehdy nalodili na veslici, tím kulometem postříleli.“

Na konec II. světové války a odplatu na Němcích vzpomíná také Hana Lobkowiczová, která prožila v Braníku celé dětství: „Pamatuji si, jak jsem šla pěšky do Braníku a před tunelem byly vytrhané dlažební kostky. Byli tam nahnané německé ženy. Byly oholené dohola a na hlavách měly šátky. Pod dozorem komandérů musely nosit těžké kostky a dláždit silnici.“

Branické mosty 

Komunistický režim se v Braníku kromě panelového sídliště Novodvorská podepsal dvěma výraznými stavbami. Branickým viaduktem a Barrandovským mostem. Železniční most, známý také jako most Inteligence, se začal stavět v 50. letech.

Pracovala na něm řada vzdělanců (tzv. inteligence), kteří byli s novým režimem nuceni nastoupit do dělnických a pomocných profesí. „Mohl byste mi podat cihlu, pane doktore?“… „Zajisté, pane profesore.“ I tak mohl vypadat běžný rozhovor zedníků na stavbě tohoto mostu.

V 70. letech se začalo se stavbou dnes nejrozsáhlejšího mostního díla v Praze Barrandovského mostu. „Slavnostní otevření celého mostu se konalo 3. listopadu 1988 za účasti četných politických a vládních představitelů té doby. Most byl pojmenován po Antonínu Zápotockém, někdejším prezidentovi Československé republiky a čelním představiteli komunistického režimu,“ zaznamenala historička Eva Hrubešová, která dále doplňuje: „Přejmenování na Barrandovský most schválila 24. ledna 1990 rada Národního výboru hlavního města Prahy.“

Kulturní inkubátor

Braník je místem se silnou kulturní tradicí. Od roku 1975 našel v Branickém divadle azyl „génius a největší Čech“ Jára Cimrman. Branické divadlo se stalo na osm let domovskou scénou divadelních představení o tomto českém velikánovi. V hospodě Na Staré Kovárně vznikla v roce 1985 hudební skupina Tři sestry. Braníkem inspirované písně Na Kovárně to je nářez a Ave Braník se staly legendárními. Na samém okraji Branické skály pak stojí divadlo Dobeška, domovská scéna divadla Sklep, založeného v roce 1971 Davidem Vávrou a Milanem Šteindlerem.

Co říkají místní. Infografika

Slavní obyvatelé Braníku
Jednou z osobností, která zanechala v Braníku svou trvalou stopu, je architekt, herec a zakladatel divadla Sklep David Vávra.
„Celý život jsem prožil v magickém branickém trojúhelníku mezi kulturním domem Dobeška, dřevěným evangelickým kostelem a magickou skálou, jejíž kubistické tvary se navěky usadily v mé mysli.“
David Vávra.


Život v Braníku prožil i režisér Tomáš Vorel. „V Braníku jsem se narodil, strávil dobrodružné dětství, hrál s tátou loutkové divadlo, poznal divadla Járy Cimrmana, Ypsilonku, Bolka Polívku a Sklep. V Braníku i umřu.“
Režisér Tomáš Vorel.

Vedle těchto osobností v Podolí žili nebo stále žijí malíř a kolážista Jiří Kolář, režisér Jan Svěrák, básník Jiří Žáček či malíř a autor panoramatu Bitvy u Lipan Luděk Marold.
Režisér Jan Svěrák.

Kam se podíváme příště?Příští pátek se seriál Pražského deníku Jak jsme žili podívá do Hodkoviček. Máte doma zajímavé snímky této čtvrti z let 1918 - 1992? Pošlete nám je i s komentářem na e-mailovou adresu redakce.prazsky@denik.cz.

Autor: Eliška Černá

19.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 35 000 Kč

Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Za Brumlovkou 1559/5, Praha 4 - Michle, Způsob prvního kontaktu : e-mailem - Vladislav.gogulinsky@sellbytel.cz, Kontaktní osoba : pan Vladislav Gogulinský , Upřesňující informace a požadavky : , Vysoce kvalifikovaná práce v oblasti prodeje a získávání kontaktů pro další potencionální prodej., Na tuto pozici hledáme specialisty se zkušeností v oblasti zákaznické podpory, pre-sales a after-sales, account managementu a zkušeností udržování pravidelného vztahu s byznys partnery , Požadované jazykové znalosti : arabština na úrovni rodilého mluvčího, angličtina C1, Zaměstnanecké výhody : stravenky, dovolená navíc. Pracoviště: Sellbytel group gmbh, organizační složka - 002, Za Brumlovkou, č.p. 1559, 140 00 Praha 4. Informace: Vladislav Gogulinský, +420 296 736 800.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební technik 25 000 Kč

Stavební technici provozní Koordinátoři klientských změn - junior. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt pro uchazeče: emailem na jan.skoda@consultora.cz nebo telefonicky každý všední den 8:30 - 17:00 na tel.: 608 913 596, , NÁPLŇ PRÁCE:, , koordinace klientských změn, schůzky a komunikace s klienty, zajištění vykreslení projektové dokumentace, popř. samotné vykreslení požadovaných změn, ocenění klientských změn, popř. koordinace ocenění prací od subdodavatelů, kompletace projektu a ceny klientské změny, účast na kontrolních dnech, v případě práce na plný úvazek možno kombinovat s prací projektového/cenového manažera, , POŽADUJEME:, , vysokoškolské vzdělání stavebního směru (vhodné i pro studenty od 3. ročníku VŠ), znalost čtení výkresů, obecné znalosti rozpočtování staveb a cenového managementu, zájem učit se procesnímu řízení a naslouchat radám zkušenějších, časovou flexibilitu, samostatnost, cílevědomost a loajalitu, , NABÍZÍME:, , samostatné vedení jednotlivých klientských změn, kompletní zaškolení a pomocnou ruku, možnost rozvíjet se a učit se novým věcem, práci v mladém kolektivu, vlastní pracovní prostor (kanceláře na adrese Litvínovská 609/3, Praha 9), v případě částečného úvazku možný posun do hlavního pracovního poměru, telefon s neomezeným voláním, SMS, daty a notebook (pro úvazek na HPP), , , Zam. výhody: Telefon s neomezeným voláním, SMS a daty a notebook. Pracoviště: Consultora s.r.o., Litvínovská, č.p. 609, 190 00 Praha 9. Informace: Jan Škoda, +420 608 913 596.

Potravinářství - Hledáme opravdové milovníky masa! 28 000 Kč

Hledáme opravdové milovníky masa! Míst, kde se prodává maso, těch najdeš po Praze spoustu, ale jen jedno je to Pražské! Do práce nechodíme, že musíme, ale protože nás to baví. Teď už nám chybíš jen ty! Ozvi se nám: Vít Morkus.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce: Libocká 6/43, Praha 6, Prvotní kontakt tel. 734 435 114, Domov sv. Rodiny poskytuje celoroční pobytové služby pro dospělé osoby s mentálním a kombinovaným postižením s nabídkou běžných příležitostí k sociálnímu začleňování. Posláním Domova je vytvářet láskyplné prostředí a podmínky pro plnohodnotný, smysluplný život klientů a naplňování jejich seberealizace, přispívat k rozvoji jejich osobnosti a posilovat křesťanskou atmosféru v celém Domově. , Arcidiecézní charita Praha, která je zřizovatelem Domova svaté Rodiny, hledá do pracovního týmu domova uklízeče/ uklízečku na plný úvazek (místo Libocká 6, Praha 6), který/á:, - bude pracovat v provozním týmu podporujícím sociální službu a bude se podílet na realizaci našeho poslání, Požadujeme :, - pracovní nasazení, - ochotu pracovat v širším kolektivu, - pečlivost, , Nabízíme : , - zázemí silné fungující společnosti a přátelský kolektiv, - práci na plný úvazek po zkušební době osobní ohodnocení, - po zapracování smlouva na dobu neurčitou, Zaměstnanecké výhody:, benefity (mimořádné odměny, dotovaná strava, příspěvek na kulturu a sport, možnost supervize, bezplatné masáže, možnost dalšího vzdělávání, zvýhodněné půjčky zaměstnancům, příspěvek na rekreaci dětí, dovolená 5 týdnů). Pracoviště: Arcidiecézní charita praha, domov sv. rodiny, Libocká, č.p. 6, 162 00 Praha 616. Informace: Tomáš Biňovec, +420 734 435 114.


Kuchař podezřelý ze zpronevěry.
3

Kuchař dostal služební mobil. Pak se ztratil jako pára nad hrncem

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT