Rozsáhlou anketu nejen mezi Pražany, ale i mezi odborníky nyní připravuje hlavní město. A co je jejím tématem?

Nic „menšího“ než Staroměstské náměstí a jeho podoba, která se stala nekonečným tématem veřejných diskuzí. Podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) je nutné, aby si lidé sami řekli, co v historicky tak významném prostoru postrádají.

„Byla by to celorepubliková výzva, protože Staroměstské náměstí nepatří jenom Pražanům. Psaly se tam dějiny této země, vnímám to tak, že o jeho podobě se jedná s lehkou nadsázkou „od stvoření světa“ a názorů a návrhů byla celá řada. Ale já bych chtěl slyšet úplně obecný názor lidí. Jestli je podle nich dobře, co tam v současnosti je, zda by si přáli, aby se vrátila historická podoba náměstí, nebo zda by mělo dostat nějakou moderní tvář,“ domnívá se pražský primátor.

Finální podoba Staroměstského náměstí pak bude stejně v rukou odborníků. Veřejnost bude mít „poradní“ hlas.

„Pro mě je informace, co si o podobě Staroměstského náměstí myslí lidé, důležitá,“ sdělil Deníku primátor Bohuslav Svoboda.

Dopis s dotazy

A jak si Praha představuje, že osloví veřejnost? Šéf magistrátního odboru pro památkovou péči Jan Kněžínek v současnosti připravuje znění dopisu, který chce zaslat odborníkům z celé České republiky.

„Sestavujeme adresář lidí, kteří mají blízko k architektuře, historii a kultuře. V dopise samozřejmě budou dotazy o tom, zda se podle jejich názoru má dostavět Staroměstská radnice, zda na náměstí vrátit Mariánský sloup či Krocínovu kašnu,“ nastínil obsah otázek Kněžínek.

Dopisy hodlá odeslat například děkanům a rektorům univerzit či vedení historického ústavu.

„Sestavujeme adresář asi dvou set odborníků,“ dodal ředitel pražských památkářů s tím, že by měl být hotový do poloviny prosince. Odpovědi odborníků magistrát očekává do konce ledna. Teprve pak osloví i běžnou veřejnost.

„Ještě nemáme jasno, zda to bude formou ankety, nebo zda si zadáme sociologický průzkum,“ doplnil Kněžínek. Podle něj je zásadní rozpor v názorech veřejnosti a názorech odborníků.

Ti většinou volají po dostavbě radnice.

Podle ankety, kterou Deník provedl mezi Pražany v létě, si ale Pražané už na „nedostavěnou“ radnici zvykli. Nová architektonická soutěž je podle nich zbytečná i z ekonomických důvodů.

„Můj názor na dostavbu Staroměstské radnice je stejný jako na pořádání olympijských her v Praze, tedy dostavbu si nepřeji,“ sdělil Deníku Radek Soběslavský z Prahy 4. Podle Zdeňka Skalického z Prahy 10 je vypsání nové architektonické soutěže mrhání penězi.

„Myslím, že v současnosti jsou finanční prostředky potřeba jinde,“ řekl Deníku Skalický. Město se ale ideové soutěže na podobu náměstí nevzdává.

Vrátí se repliky staveb?

„Chceme ji vypsat v příštím roce,“ potvrdil Deníku Jan Kněžínek s tím, že podle památkářů je nutné rozhodnout, zda se mají na náměstí vrátit repliky staveb, které tam v minulosti byly. Jedná se hlavně o Krocínovu kašnu a Mariánský sloup.

Kateřina Bečková z Klubu Za starou Prahu se domnívá, že všechny prvky obnovit nelze. „Podporujeme obnovu Mariánského sloupu. Ale nechceme Krocínovu kašnu, protože na náměstí stojí jiná dominanta a tou je Husův pomník,“ vysvětlila Bečková.

Navíc by podle ní ani Krocínova kašna nešla obnovit, protože její zbytky uložené v lapidáriu nejsou úplně kompletní.