Na rozdíl od Pražského hradu ale izraelská zástava nad vchodem magistrátu nezavlála. Ze svého okna ji vyvěsil lidovecký zastupitel Jan Wolf. „Vyvěšení pouze izraelské vlajky na budovách magistrátu není vhodné. Naopak takovéto jednostranné deklarace bezpodmínečné podpory přispívají k eskalaci rozepře,“ zdůvodnil Hřib.

Podle něj je důležité si uvědomit, že konflikt, kterého jsme nyní v Izraeli svědky, není černobílý. Je nutné nenechat se v této otázce unášet pocity a dojmy a přistupovat k celé věci kriticky, objektivně, a především podpořit obě strany v hledání mírového řešení. 

„Z tohoto důvodu jsem si vyslechl vyjádření zástupců obou stran konfliktu. Při hovoru jak s izraelským, tak s palestinským velvyslancem jsem důrazně vyjádřil nutnost hledání mírového řešení. Oběma velvyslancům jsem nabídl, že mírová jednání byl mohla probíhat v Praze," doplnil Hřib. 

Na stranu Izraele se nicméně postavila výrazná většina velkých městských částí. „S hlubokým znepokojením sledujeme teroristické útoky na Izrael, včetně našeho partnerského města Rosh Ha’ayin. Naše izraelské partnery a přátele jsme ubezpečili, že jsme v těchto těžkých chvílích s nimi a že jsme připraveni jim pomoci,“ komentovalo vedení Prahy 1 vyvěšení modro-bílé vlajky.

„Na důkaz solidarity se státem Izrael, který čelí v posledních dnech raketovým útokům ze strany Palestinců, vyvěšuje městská část izraelskou vlajku,“ uvedla Praha 2, která navíc veřejnosti nabídla možnost podepsat „proizraelské“ prohlášení ve foyer radnice.

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář vyjádřil Izraeli osobní podporu „v jeho neutuchajícím boji za svobodu. Tato země je jedinou skutečnou demokracií v blízkovýchodním regionu a naším zcela přirozeným a zásadním spojencem,“ prohlásil Kolář.

„K napadení od teroristických skupin a k masivnímu narušení civilního života nemůžeme mlčet. Stát Izrael je fungující demokracií s fungujícími institucemi a samosprávami. Stojíme na jeho straně,“ vysvětlila vyvěšení vlajky Praha 10.

Neshody v Praze 3

Na „trojce“ nakonec vyřešili neshodu uvnitř koalice v podobném stylu jako zastupitel Wolf. Vlajku s Davidovou hvězdou svěsili z okna kanceláře zastupitelé jednoho ze tří koaličních klubů v čele se starostou Jiřím Ptáčkem.

„V pátek jsme se jako klub TOP 09/STAN trochu kousnuli s koaličními partnery na tom, zda na radnici vyvěsit vlajku Izraele. Jasně, tohle není nosné téma komunální politiky. Naše koalice na tom nestojí a ani nepadá. Navíc je nám jasné, že žádný konflikt není černobílý a představuje velké utrpení pro civilisty na obou stranách,“ napsal Ptáček s dovětkem, že „přesto chceme dát jasně najevo, že za státem Izrael, který od svého vzniku bojuje o své místo na zemi, stojíme,“ dodal.

Lídr koaličního klubu Zelení a nezávislí vysvětlil neochotu podpořit „oficiální“ proizraelské gesto „extrémní složitostí a nepřehledností“ izraelsko-palestinského konfliktu, který podle Matěje Michalka Žaloudka provází zavádějící zprávy ze všech stran. „Čím více o něm člověk ví, tím méně se k němu má chuť vyjadřovat, protože vidí, jak je komplikovaný. Nemyslím si, že bychom měli přilévat do ohně a podporovat jednu ze stran konfliktu, i když si stokrát můžeme myslet, že právě ona je v právu,“ poznamenal.

Osmička se nepřipojí

Po určitém váhání se pro vyvěšení izraelské vlajky rozhodla Praha 7, která chce ale gestem především vyjádřit „sounáležitost s lidmi, kteří trpí válečným konfliktem v regionu“ a kvůli akcentaci mírového řešení přidává také vlajku OSN.

Praha 8 se jako jeden z mála „centrálních“ pražských obvodů k symbolické podpoře nepřipojí. „Vlajky vyvěšujeme k historickým událostem, například v Den romského holocaustu, nikoliv k aktuální situaci ve světě. Nicméně městská část stojí již tradičně na straně Izraele,“ vysvětlil mluvčí Martin Šalek.

Výrazně proizraelské postoje pražských radnic vynikají ve srovnání se západní Evropou, kde jsou podobná gesta spíše ojedinělá.