Mimo jiné je definitivně potvrzeno, že v úterý před polednem zemřela pod koly osobní soupravy CityElefant mířící z Prahy do Benešova skutečně bulvárem propíraná zpěvačka. V sobotu to uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

„Kriminalisté již disponují výsledky genetického srovnání DNA, které jednoznačně potvrdilo totožnost zemřelé. Vyšetřovatelé již znají rovněž první výsledky soudní pitvy, která prokázala, že žena zemřela v důsledku devastujících poranění způsobených při střetu s vlakovou soupravou," shrnula Zoulová fakta, která kriminalisté k případu uvolnili.

„O těchto skutečnostech policie informovala pozůstalé 48leté ženy již v průběhu včerejšího dne," vysvětlila důvod televizními štáby zaznamenané páteční návštěvy kriminalistů u vdovce Josefa Rychtáře. Vyhodnocení vzorků odebraných k toxikologickým testům bude k dispozici později.

Případ policie prověřuje jako sebevraždu, nadále ale mapuje pozadí skutku. Šetření zatím není uzavřeno - a ještě to nějakou dobu bude trvat. Zoulová potvrdila, že v souvislosti s úmrtím zpěvačky policie přijala celou řadu podání i trestních oznámení, které ze zákona musí prošetřit. Z taktických důvodů se však k jednotlivým úkonům nebude vyjadřovat, jakkoli jde o mediálně jednu z nejsledovanějších kauz roku.

Spor o pohřeb

Mnohé nicméně napovídá fakt, že okolnosti události nyní mapují detektivové 1. oddělení obecné kriminality kriminálky ze IV. obvodu pražské policie. Na obvodu přitom zůstávají mimo jiné právě případy úmrtí, kdy lze předpokládat sebevražedné jednání; pokud je podezření na účast další osoby a spáchání násilného trestného činu, přebírají šetření kriminalisté z celopražského ředitelství.

I v případě sebevražd je ale standardem prověřovat motiv činu a další okolnosti - včetně mapování, nakolik lidé v okolí dané osoby o plánovaném skutku věděli, mohli mu zabránit (či případně svým počínáním naopak sami přispěli k rozhodnutí sebevraha učinit všem trápením konec).

V souvislosti s úmrtím Ivety Bartošové je aktuálně v médiích nejpropíranějším tématem chystaný pohřeb. Zatímco její manžel Josef Rychtář plánuje pompézní obřad ve strašnickém krematoriu přístupným novinářům i fanouškům, pokrevní příbuzenstvo by dalo přednost skromnému rozloučení jen v rodinném kruhu, a to nejlépe v rodišti zpěvačky Frenštátě pod Radhoštěm.

V pátek nejbližší příbuzní - syn zesnulé, její matka a sourozenci - zveřejnili prohlášení, že Rychtářem zamýšlených „dožínek pro bulvár" se členové rodiny nezúčastní. Vdovec Rychtář ale trvá na svém: důstojnou tečkou za turbulentním životem Ivety Bartošové bude podle jeho představ pohřeb, na který jí mohou přijít vzdát hold a říci sbohem všichni zájemci.

Ivetě Bartošové můžete zapálit svíčku k uctění její památky ZDE.