Bývalý učitel, posléze ředitel školy. Primátorův náměstek Ivan Kabický (ODS) ale v kompetenci školství nemá. Proč? Do politiky ho před šesti lety přivedla vláda bývalého starosty Letňan Josefa Dobrého. Za dva roky ho ve starostenském křesle vystřídal.

Jste narozen ve znamení Blížence, má to pro vás zvláštní astrologický význam?
Já tomu pevně věřím, protože jsem celkem činorodý. O Blížencích se říká, že do všeho jdou s vervou a občas se stává, že nedotáhnu věci do konce, protože jsou ve znamení dva. V tom se občas spatřuju. Ne až tak v té pracovní činnosti, ale v rodinném životě.

Vstoupil jste do politiky v roce 2004, co vás k tomu dovedlo a proč jste si vybral zrovna ODS?
Stal jsem se ředitelem školy jako poměrně mladý, jako první jsem zdědil právní subjektivitu a úspěšně jsem ji rozvíjel. V Letňanech čtyři volební období vládl starosta sociální demokrat Josef Dobrý, který byl velmi autoritativní. Pan starosta jednoho dne začal z moci své autority brutálně zasahovat do škol. Dokonce začal porušovat školský zákon. Zjistil jsem, že není jiná šance než se mu postavit v politickém boji. To byla moje motivace. V roce 2006 jsem kandidoval na starostu.

Dlouhodobě jste působil ve školství, jednak jako učitel, později jako ředitel školy. Proč nemáte školství ve své kompetenci?
Jak se říká, raději bych dostal lehčí otázku. V tuto chvíli můžu pouze říct, že v rámci vyjednávání, kdy ODS prostě nevyhrála volby, a po ztroskotání jednání s TOP 09 bylo se sociální demokracií toto dohodnuto. Přijímám to jako politické rozhodnutí. Jsem samozřejmě rád, že mám také na starosti volnočasové aktivity, které mají k pedagogice blízko. S kolegou Weinertem vycházíme velmi dobře.

Jak moc se liší pozice primátorova náměstka a starosty?
Pozice primátorova náměstka je mnohem náročnější na čas a spoustou pracovních úkolů. V té první fázi se člověk seznamuje s chodem úřadu, který se mi zdá příliš složitý. Pokud se mi jako starostovi něco nelíbilo, tak to šlo hodně rychle. Tady důsledek podobného rozhodnutí přijde až za delší časové období.

A co je pro vás nové?
Je to velký úřad, informací je hodně, jednotlivá oddělení vykonávají své kompetence a samozřejmě se prolínají. Když jsem se zabýval ekonomikou příspěvkových organizací, snažil jsem se, aby všechny účty byly na jedné hromadě. Tady je něco v tomto a něco v jiném odboru.

V Letňanech jste ještě navíc starostou. Jak to budete stíhat?
Poté, co bude schválený rozpočet hlavního města, opustím místo starosty a zůstanu v Praze 18 pouze radním. Mým zájmem je, aby se Letňany dále rozvíjely. Budu mít na starosti ekonomiku.

Jaký obor jste v rámci učitelství studoval?
Vystudoval jsem přírodní vědy, a protože jsem vždycky hodně sportoval, studoval jsem na pedagogické fakultě tělocvik a biologii a byl jsem zároveň studentem i na přírodovědecké fakultě. Přírodní vědy se mi strašně líbí, v novodobé historii člověka se nejdynamičtěji rozvíjejí.

Nechybí vám učitelství?
Mně se to strašně líbilo, ale máme s mojí milovanou ženou tři holky, které už jsou dospělé. Vzhledem k rodinné situaci jsem se zúčastnil konkurzu na ředitele školy, kde byl v nabídce čtyřpokojový byt. A tak jsme se stěhovali do Letňan.

Říkáte, že dcery jsou dospělé?
Nejstarší je 23 a dvojčatům je 21 let.

Po dvou letech dvojčata, to je dost vysilující.
No, nečekali jsme to a dost nás to překvapilo. Všechny jsou ve znamení Panny, tedy vánoční děti.

Opožděný Ježíšek?
Tak nějak…

Máte v kompetenci zdravotnictví. Chystají se pro letošní rok nějaké škrty?
Na provozních nákladech se šetřit nebude. Ohledně kapitálových výdajů se rozhodlo, že se nebudou chystat nové projekty, ale že se dokončí ty, které byly připraveny. Dokončí se výstavba nového sídla záchranné služby v Troji. Příprava stavby je teď ve fázi územního rozhodnutí a počítám, že do půl roku by se mělo podařit získat stavební povolení. V letošním roce se bude ještě dokončovat lůžková část v nemocnici na Bulovce.

Vznikne z Bulovky Metropolitní nemocnice?
Je to v dlouhodobých záměrech. Praha v areálu nemocnice skutečně vlastní 92 procent veškerých pozemků a zhruba 73 procent budov. Zadal jsem vypracovat studie, které by zjistily, jaký druh péče by Metropolitní nemocnice měla vůbec nabízet. Samozřejmě jedním ze záměrů je, že by zaměstnanci podniků hlavního města měli v této nemocnici nějaké nadstandardy.

Na starosti máte také výstavnictví. Jedním z dlouhodobých problémů, které Praha má, je smlouva s nájemcem Výstaviště v Holešovicích.
Do června tohoto roku Praha jednoznačně stanoví koncepci výstavnictví. Velké výstavy se ve světě příliš nerozvíjejí. Spíše se směřuje ke kongresové politice. Velké výstavy podle mě nemají na Výstavišti místo, a to z důvodu špatné dopravní obslužnosti. Co se týče smlouvy s Inchebou, obnovil jsem takzvaný dohlížecí výbor. Pokud bude platit 60 milionů ročně, bude vše v pořádku. Pokud nebude plnit dohody, jsem připraven navrhnout ukončení smlouvy. Což je ovšem nevýhodný risk, který by řešili právníci. Raději bych volil formu dohody.

Jaká je podle vás budoucnost Kongresového centra?
Situace je složitá. Už teď je jasné, že do dubna musí rada rozhodnout, zda poskytne nějaké finance, případně, zda bude hrozit insolventní řízení. Představenstvo i ředitel se skutečně snaží, viděl jsem plán kongresových výstav na rok 2011. Co vydělají, to investují do budovy. Od roku 2005 nedala Praha do centra ani korunu.

Chystáte propojení botanické a zoologické zahrady v Troji?
Největší akcí pro rozvoj zoologické zahrady je dokončení hrošince a slonince, které si vyžádá 300 milionů korun. K projektu propojení zahrady se nedokážu zas tak vyjádřit. Seznámil jsem se s plánem rozvoje botanické zahrady a to území je obrovské. Využita z něj je opravdu jen malá část. Projekty jsou krásné, přilákaly by spoustu návštěvníků, ale bohužel stojí hodně peněz. Myslím, že oba tyto celky jsou naprosto soběstačné. A kdyby se měly propojit, měla by tomu předcházet ekonomická rozvaha, proč se to vůbec má stát. Když jsem byl učitel a chodil jsem s dětmi do botanické zahrady, tak to vždy zabralo půl dne. Nedovedu si představit, že bych ještě stihl jít do zoologické.

Připravujete v obou zahradách nějaké novinky?
Co bych rád prosadil jak v zoologické, tak v botanické jsou audiopasy. Půjčíte si zařízení, které přečte čárkový kód umístěný třeba před květinou, a dozvíte se o kytce podrobnosti. Mnohdy bývají cedulky zašpiněné a nelze je přečíst.

Přežije podle vás současná koalice na magistrátu celé funkční období?
Já myslím, že určitě.

K vašim zálibám patří cestování. Máte nějaký sen, kam byste se chtěl podívat?
Mám radši adrenalinové akčnější sporty, minimálně jezdím s cestovní kanceláří. Rád se podívám tam, kde je dobrá zábava, příjemní lidé a něco poznám. Jako malý kluk jsem byl s otcem čtyři roky v Indii, pak v Íránu, kde pracoval. Že bych prahnul, že musím jet tam nebo onam, to ani ne. Ale rád bych viděl americké národní parky.

Ivan Kabický
Ivan Kabický (48) - jako náměstek primátora má na starosti oblast zdravotnictví, volný čas a výstavnictví. Od roku 2006 je starostou městské části Praha 18 – Letňany. Původní profesí je učitel, byl ředitelem základní školy Tupolevova 525 v Letňanech. Je ženatý, má tři dospělé dcery.

Čtěte také:
Primátor Svoboda ordinuje, když je unavený z vládnutí
Antonín Weinert: Čunkovy kontejnery rozšíří kapacitu školek