Jako první šli na „odstřel" ve čtvrtek odvolaný Svobodův náměstek pro dopravu Josef Nosek a také starosta Prahy 13 David Vodrážka (oba ODS). Vodrážka byl „odejit" z dozorčí rady dopravního podniku na základě blíže nespecifikované dohody, Nosek musel tentýž orgán opustit kvůli údajné neuspokojivé dosavadní činnosti. Potvrdil to člen dozorčí rady za TOP 09 Marek Doležal.
Další občanští demokraté, jako například Marie Kousalíková, Pavel Hurda či Andrea Vlásenková v dozorčí radě dopravního podniku zůstávají.
Podobně to včera probíhalo i v městem stoprocentně vlastněném Obecním domě. Z pozice předsedy jeho dozorčí rady byl včera odvolán Petr Zeman, zatímco Jana Černochová (oba ODS) je dál členkou orgánu.
Bohuslav Svoboda, ale i jeho stranický rival Boris Šťastný (oba ODS) v tom spatřují snahu rozštěpit pražskou ODS, respektive její zastupitelský klub. Jeho část, která je dlouhodobě ve sporu se Svobodou, by pak prý mohla spolu se sociálními demokraty hlasovat pro jednobarevnou menšinovou vládu TOP 09, případně pro takzvanou duhovou koalici (TOP 09, ODS a ČSSD).
Připraveni jednat?
Šéf zastupitelského klubu a lídr kandidátky TOP 09 pro příští komunální volby Jiří Vávra včera poznamenal, že TOP 09 je stále připravena jednat s ODS. Stále prý ale trvá na funkci primátora a dál chce i sedm radních.
„Uvolnili jsme gesci prvního náměstka primátora pro zdravotnictví, která, si myslím, by mohla být pro ODS zajímavá," uvedl Vávra s tím, že by se do této funkce nejlépe hodil Bohuslav Svoboda.
Jednotná ODS?
Ten ale reagoval podrážděně. TOP 09 se prý spolu s vlivným podnikatelem Tomášem Hrdličkou (ODS) snaží „rozštěpit a rozbít" pražskou ODS. „Je zde patrné počínající napojení na lobbistické a vekslácké skupiny. Jestli si někdo myslí, že bude politicky korumpovat moje lidi, kteří stáli vždy za mnou, místy v dozorčích radách městských společností, či politickými nabídkami, tak se plete," komentoval včerejší dění v městských akciovkách i návrh TOP 09 Svoboda.
Svobodův stranický rival Boris Šťastný šel ještě dál, když vyzval členy pražské ODS k „odchodu do jasné opozice i k opuštění kompletně všech pozic v městem vlastněných firmách".
Uvolněná místa?
Stále zůstává otevřenou otázkou, „pro koho jsou zmiňované posty v městských akciovkách uvolňovány?" Předseda zastupitelského klubu ČSSD Miroslav Poche, i místopředseda téhož klubu Karel Březina v uplynulých dnech v souladu s „doporučeními" nejvyššího vedení sociální demokracie avizovali, že jsou spíše naklonění variantě podpořit menšinovou vládu TOP 09.
Nepřímo ale naznačují, že svou případnou neúčast v městské radě by mohli chtít kompenzovat právě obsazením klíčových míst v dopravním podniku a dalších městských společnostech. Pokud by se prý ucházeli o místa v radě, pak by zřejmě šlo o méně exponované gesce, jako je školství či sociální služby.
Petr Zeman (ODS), včera odvolaný z postu šéfa dozorčí rady Obecního domu, má jasno – jde podle něj o jasný politický akt. Podobně smýšlí i občanští demokraté odvolaní z dozorčí rady dopravního podniku, David Vodrážka a Josef Nosek.
TOP 09 toto odmítá. Vávra ujistil, že cílem včerejší změny v Obecním domě je snížení počtu zaměstnanců, respektive členů dozorčí rady a s tím související asi tři čtvrtě milionová roční úspora. Z dopravního podniku se pak prý odvolávalo kvůli údajné „pasivitě při řízení firmy."
Upevnění moci?
Pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) včera naopak předvedl v otázce dopravního podniku slibovanou aktivitu.
„Pověřili jsme jeho vedení jednáním o změně kontraktu na nákup nových tramvají za 19,2 miliardy," sdělil Hudeček. TOP 09 podle něj dále pověřila svého člena – náměstka primátora Pavla Richtera – řešením dostavby předraženého tunelu Blanka.
Právě financování Blanky a dopravního podniku bylo jedním z klíčových problémů, kvůli kterým v uplynulých čtyřech měsících vázla dohoda uvnitř již neexistující magistrátní koalice ODS a TOP 09.
Náměstek Richter bude mít, vedle vyjednávání odkupu akcií v Pražské plynárenské, nově na starosti rovněž Pražskou energetiku Holding, Pražskou teplárenskou Holding, Pražskou vodohospodářskou společnost, Úpravnu vody Želivka a Zdroj pitné vody Káraný.
„V pátek jsme rovněž zrušili právo primátora a jeho náměstků uplatnit právo veta, tedy stáhnout z jednání kterýkoliv materiál i v průběhu projednávání materiálu bez hlasování," dodal Hudeček, ve čtvrtek dočasně pověřený řízením hlavního města.