Čeští studenti se levitujícího muže například zeptali, jak působení nižší gravitace ovlivňuje jeho tělo. „Hezká věc je, že moje břicho je menší. Moje nohy jsou tenčí a obličej více plochý, mám méně slz v očích, méně tlaku v hlavě, první dny mě z toho bolela hlava. Je to typické pro astronauty a nejtěžších je prvních 7 dní, nyní se cítím mnohem lépe, tělo se adaptuje na jinou gravitaci,“ popsal kosmonaut, jenž je v kosmu poprvé.

Další z otázek směřovala na atmosféru v kosmu. „Jsou v ní ještě nějaké atomy kyslíku, nacházíme se stále na orbitu nedaleko atmosféry Země. Problém tu ale může představovat srážka s věcmi, které tu zanechal člověk, jako jsou úlomky starých raket či vyřazené satelity,“ vysvětlil Maurer, který je vzděláním materiálový vědec.

Zdroj: Youtube

Během dvacetiminutového spojení otázky kosmonautovi pokládali i studenti z Irska a Německa. Řeč přišla na výcvik kosmonautů či budoucnost kosmických aktivit. Na dotaz, jaký experiment jej nejvíce vzrušuje či naplňuje, odpověděl, že je to výzkum stavebních materiálů ve vesmíru, především technologie betonu.

Maurer na ISS pobývá společně se třemi kolegy, jsou to Američané Raja Chari, Thomas Marshburn a Kayla Barronová. Nejzkušenější z astronautů je Marshburn. Ve vesmíru je už potřetí. Barronová i Maurer letí rovněž poprvé. Kromě nich jsou na stanici i Rusové Pjotr Dubrov a Anton Škaplerov a další Američan Mark Vande Hei.

Nemocnice Motol.
Nemocnice v Motole a na Bulovce pozastavují plánované operace

ISS obvykle obíhá ve výšce mezi 418 a 422 kilometry. Pohybuje se rychlostí 7,66 kilometru za sekundu. Zemi tak oběhne za necelých 93 minut. Za den to znamená téměř 16 úplných oběhů. Stanice měří na délku 73 a na šířku 109 metrů. Její hmotnost je necelých 441 tun. Je rozdělená na dva hlavní segmenty. Provozují je Spojené státy a Rusko.