Jedním z jeho hlavních úkolů bylo vypracování nové územního, takzvaného metropolitního plánu, který stanoví, co se kde v hlavním městě může stavět. Praha jej musí mít schválen nejpozději do roku 2020. Příprava nového plánu město dosud stála asi 50 milionů korun. Minulý týden ho IPR předložil k posouzení úředníkům.

Hledá se odborník a moderátor

„Kvalitní územní plán je nezbytným nástrojem pro zajištění rozumného a udržitelného rozvoje Prahy. Zatím jsme ale teprve v půlce cesty – teď končí fáze intenzivní přípravy návrhu nového Metropolitního plánu. Před námi jsou ještě čtyři roky neméně intenzivní společenské diskuse nad tím návrhem," uvedl ředitel IPR Petr Hlaváček.

Náměstkyně Kolínská se o odchodu šéfa sekce dozvěděla až dodatečně. „Pan Koucký nerezignoval a nevím, proč pan ředitel Hlaváček vypsal výběrové řízení. Mně věc pouze oznámil," řekla.

Institut teď podle něj hledá na pozici šéfa sekce odborníka, který bude diskusi nad metropolitním plánem spíše moderovat. „Nyní nastává fáze, kde je snad více než odbornost a vizionářství potřeba schopnost smiřovat různé pohledy a hledat konsenzuální řešení," dodal Hlaváček. Přihlášky zájemců IPR přijímá do konce července, jméno vítěze by mělo být podle Švejdy známo nedlouho poté.

Spekulace o odvolání Koutského a Hlaváčka

O odvolání Kouckého, který je hlavním zpracovatelem metropolitního plánu, ale i ředitele Hlaváčka se už v médiích spekulovalo. Vedení IPR kritizovala i primátorka.

„Nikdo nezpochybňuje, že je Petr Hlaváček odborník. Bohužel audit ukázal, že IPR není řízen a postrádá schopného manažera. Pochybení byla opravdu zásadní. To, co bude určující pro další fungování IPR, je stav metropolitního plánu," uvedla Adriana Krnáčová (ANO). Za Hlaváčka se v petici postavilo přes 1800 lidí, brání ho i podřízení.

IPR vznikl z Útvaru rozvoje města za primátora Tomáše Hudečka (nestr., tehdy TOP 09). Institut má za úkol mimo jiné připravit nový územní plán a plánovat rozvoj města. IPR se profiluje jako odborné pracoviště se zaměřením na výzkum v oblasti architektury, urbanismu, rozvoje, tvorby a správy města. Roční rozpočet je asi 300 milionů korun.

Čtěte také: Ředitele IPR Hlaváčka proti odvolání brání zaměstnanci i petice