Podle Babiše mají jeho současné návštěvy pražských nemocnic souvislost s požadavkem primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) na výstavbu nové nemocnice v Letňanech. Navštívit chce ještě Všeobecnou fakultní nemocnici, která má podle něj také objekty ve špatném stavu.

Nejurgentnější v Thomayerově nemocnici je podle Babiše rekonstrukce objektu plicní kliniky, jejíž stav označil za „absolutní katastrofu". „Projekt je hotový, nejpozději začátkem roku 2021 se začne stavět. Hotovo by mělo být v roce 2023," řekl premiér.

Některé budovy jsou památkově chráněné

Nejstarší budovy nemocnice v pocházejí z konce 20. let minulého století, jsou navíc památkově chráněné. Plicní klinika je podle ředitele nemocnice Zdeňka Beneše v Česku unikátní, stará se o pacienty s tuberkulózou.

Podle ministra zdravotnictví jsou připravené také projekty na zateplení z Operačního fondu Životní prostředí za půl miliardy korun. Měnit by se měla okna, topení a zateplovat fasády.

U nemocnice by měla být stanice metra

Velkou investicí, která měla v roce 2015 odhadované náklady asi 850 milionů korun, je stavba plánovaného urgentního příjmu u vstupu do areálu nemocnice.

Podle Babiše musí vedení nemocnice dodat aktualizovaný projekt, odhadovaná současná cena je asi miliarda korun. V blízkosti nemocnice by měla být stanice připravovaného metra D, kterou nemocnice plánuje propojit s novým urgentním příjmem.

V plánu je nákup přístrojů i sanitek

Plánuje se také pořízení nových přístrojů nebo sanitek, které převážejí pacienty mezi jednotlivými pavilony nemocnice. „Diskutovali jsme také o přístavbě ke gynekologicko-porodnickému oddělení za 250 milionů korun," dodal Babiš.

Ve čtvrtek premiér a ministr navštívili Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde podpořili záměr výstavby objektu traumacentra, kam by se centralizovala akutní péče. Odhadované náklady jsou asi sedm miliard korun, premiér je přislíbil hledat v rozpočtu na investice, případně v nově vznikajícím rozvojovém fondu plněném bankami.