Meteorologové nevyslali obyvatelům hlavního města dobrou zprávu.

Podle jejich dlouhodobé předpovědi bude až do konce listopadu naše území trápit nízká oblačnost a s ní i inverze, ve které se mohou zhoršit rozptylové podmínky.

Nízkou oblačností budou Pražané trpět až do konce týdne. Zhoršené ovzduší se dá očekávat zejména v noci, ráno a v dopoledních hodinách. Teploty se budou pohybovat lehce nad nulou.

Poplach pro poruchu

Včera vysoké limity prachu hlásily dvě pražské stanice, a to v Suchdole a ve Vršovicích. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu jde ale v případě Vršovic o chybu na měřicí stanici. Limity jsou prý v této městské části mnohem nižší.

Měřicí stanice v jiných částech metropole ukazují nižší hodnoty prachu v ovzduší. Čtyřiadvacetihodinový limit byl mírně překročen například na náměstí Republiky, v Riegrových sadech, ve Vysočanech či v Suchdole. Pod 50 mikrogramy se již denní koncentrace pohybovaly mimo jiné v Kobylisích a Braníku.

Viníkem jsou auta

Podle zástupců Strany zelených může za kritickou situaci v hlavním městě zejména masový automobilismus.

„Snížení rychlosti, zavedení mýta a nízkoemisních zón musí jít ruku v ruce s robustní podporou veřejné dopravy a rozvojem zelených ploch. Ochranu ovzduší však nevyřeší jen obce. Stát musí vymáhat dodržování zákonných limitů znečištění, motivovat k výrobě energie z obnovitelných zdrojů,“ domnívá se bývalý radní pro životní prostředí Petr Štěpánek s tím, že podle něj je nutné konečně přesunout kamionovou dopravu na koleje.