Výsledkem by měla být vstřícnost

„Výsledkem by měla být vstřícnost policie. Mnoho žen nám vypráví, že se je policisté snažili odradit od podávání trestních oznámení na násilníky. Vypráví jim, že šlo pouze o malou úroveň teroru,“ uvedla včera koordinátorka intervenčního centra Marie Šusterová. Oběti násilí tak podle ní ztrácejí odvahu situaci řešit.

Od začátku letošního roku má policie právo vykázat agresora na deset dní z domova. Ten se sice nesmí vrátit do společné domácnosti, ale zákaz kontaktu se svou obětí nemá. „Od začátku roku evidujeme 39 případů, kdy policie na žádost oběti vykázala agresora z domu,“ potvrdil radní pro sociální záležitosti Jiří Janeček (ODS).

Podle Šusterové jde ale jen o špičku ledovce: s domácím násilím se totiž někdy setkalo 38 procent žen, ale jen malá část z nich se rozhodne svou situaci řešit. „Velmi dlouho jim trvá, než se odhodlají požádat o pomoc. Ta doba je pět až patnáct let,“ vysvětlila Šusterová.

Ženy se v intervenčním centru přiznávají, že je násilníci často provokují. Posílají jim například velmi vulgární sms zprávy. V takovém případě doporučuje intervenční centrum, že se má oběť okamžitě obrátit na policii. Lze totiž soudně dosáhnout i zákazu kontaktu. Kdyby agresor tento zákaz porušil, mohl by být obviněn i z trestného činu.

Pokud žijí v domácnosti děti, měla by oběť zažádat o jejich svěření do péče a požádat soud o předběžné opatření. „I ve školce nebo škole by měli o situaci v rodině vědět, aby například nevydali dítě vykázanému členovi rodiny,“ zdůraznila Šusterová.

Intervenční centrum funguje v hlavním městě od 1. ledna. Jeho úkolem je poskytovat sociálně právní poradenství a zprostředkovávat návštěvu psychologa nebo azylové ubytování.

Na bezplatnou pomoc intervenčního centra mají nárok všechny oběti domácího násilí bez ohledu na to, zda byl násilník vykázán z domu nebo ne. Roční provoz centra stojí magistrát 1,2 milionu korun, ministerstvo práce a sociálních věcí přispívá 570 tisíci korunami.

Čtěte dále související článek . . .