Alena Vlková, obyvatelka pražského Suchdola, se společně s dalšími dvěma obyvateli této městské části stala členkou zajímavého uskupení. Díky projektu Dobří sousedé pomáhá suchdolským obyvatelům najít k sobě cestu.

„Byla jsem oslovena kamarádkou Petrou, zda bych neměla zájem se s ní a jejím manželem na projektu a spolku Dobří sousedé podílet. Nápad se mi zalíbil, přišel mi aktuální, neboť i já sama jsem měla zájem o navázání nových vztahů ve svém okolí a hned jsme začali na projektu pracovat," popisuje Vlková.

Spolek spojuje sousedy 

Nakonec vznikl spolek a webové stránky www.dobrisousede.cz. Členové projektu chtěli navázat na komunitní a dobrovolnická centra, která velmi úspěšně fungují v zahraničí a kterými byli pozitivně ovlivněni.

„Prvotním impulzem bylo najít cestu, jak se více spřátelit se svými sousedy, najít kamarády pro své malé děti a celkově utvářet dobré sousedské vztahy. Tuto ideu jsme dále společně rozvíjeli, až jsme dospěli ke společné koncepci využití moderních technologií k usnadnění reálného setkávání lidí," vysvětluje Vlková.

Začínají fungovat i další skupiny lidí 

Spolek má tři členy, kteří se angažují v jeho různých záležitostech. Dále se na aktivitách Dobrých sousedů podílejí obyvatelé městské části Praha -Suchdol, kteří internetovou stránku navštěvují a hledají mezi sousedy výpomoc a vazby.

„Doposud díky našemu projektu vzniklo několik menších skupin, jako například běžecké skupiny nebo skupiny pro společné venčení psů," dodává Vlková.

Cílem spolku je tedy vytvořit z městské části místo, kde si budou lidé navzájem pomáhat a každý si zde najde „parťáka" pro aktivity, které mu jsou blízké.

Pokud by koncept fungoval, členové spolku by rádi nabídli projekt i okolním městským částem. Do budoucna by se spolek chtěl věnovat například dobrovolnictví.

Čtěte také: Mezinárodní den seniorů: Seniorem roku se stala Libuše Žamberská