Hluk motorů těch nejluxusnějších aut prodchnul v poledne Pařížskou ulici na Starém Městě, která se proměnila ve startovní plochu pro obávaný „tajný“ závod Diamond Race 2009.

Nablýskané Mercedesy, Ferrari či Porsche za miliony korun se za hlasitého doprovodu hudby, nadšeného komentáře pořadatele a značného zájmu milovníků autotuningu vydaly na čtyřdenní cestu Evropou.

Kam závod povede?

Do poslední chvíle nikdo kromě těch nejzasvěcenějších netušil, jakým vlastně směrem. Až kolem čtrnácté hodiny, tedy krátce po odstartování bylo patrné, že milionáři ve svých drahých „miláčcích“ zamířili po dálnici D5 na Plzeň a dále směrem na Německo. Předtím projeli Smíchovem a Zličínem.

Pražská dopravní policie dávala podle slov jejího šéfa Pavla Švrčuly bedlivý pozor na to, aby nikdo z účastníků neohrozil bezpečnost na pražských silnicích. Závodníci dostáli závazku, který krátce před startem stvrdili svým podpisem v hotelu Corinthia Towers na Pankráci. „Všichni přihlášení podepsali prohlášení, ve kterém se jasně hovoří o nutnosti dodržování dopravních předpisů,“ zdůraznil na tiskové konferenci před zahájením závodu Markovič.

Vrtulník zůstal na zemi

„Věříme, že to myslí vážně. Pro všechny případy ale nasazujeme do akce služební motorky s technikou umožňující snímat rychlost a registrační značky vozidel. Jsme v kontaktu s policejním prezidiem pro případ, že bychom potenciálního viníka nezachytili. Údaje o případných přestupcích budeme předávat kolegům v dalších krajích,“ řekl včera dopoledne Deníku šéf pražské dopravní policie Pavel Švrčula. Podle něj nebude nutné nasazovat do akce policejní vrtulník.

Závodníci překročili hranice hlavního města po čtrnácté hodině. Průjezd městem se podle mluvčí policie Andrey Zoulové obešel bez problémů. „Nezaznamenali jsme žádné přestupky na trase,“ konstatovala včera odpoledne Zoulová.

Obdivovatelé i odpůrci

Mezi zvědavci, kteří se v poledne přišli pokochat pohledem na auta, o kterých si mohou nechat jenom zdát se našlo i několik odpůrců podobných podniků. „Ohrožují bezpečnost všech kolem sebe. Jsou to sobečtí snobi. Tvrdí, že to je benefice. Proč si nenajmou okruh?“ ptal se rozčílený šedesátník v Pařížské ulici.

V hlučícím davu ale jednoznačně převažovali zájemci o motorismus. Kupodivu zde bylo mnoho mladých dívek. „Auta jsou nádherná. A jedou pro dobrou věc. Fandím jim,“ vylíčila své pocity sedmnáctiletá Martina Spilková z Vršovic, která kvůli startu závodu oželela poslední vyučovací hodinu ve škole.

Dobročinné pozadí „závodu milionářů“, jak se také Diamond Race přezdívá, hlásali jeho pořadatelé dlouho dopředu. „Podporujeme opuštěné děti. Vybrali jsme pro ně dvě stě tisíc,“ pochlubil se dále ředitel Markovič.

Dar museli odmítnout

Dar ale dětský domov v Plzni musel odmítnout. „Po loňských zkušenostech, kdy jsme byli za přijetí peněz v médiích hodně kritizováni, jsem se ptala na názor zřizovatele, tedy krajského úřadu, a respektuji ho. Peníze by se nám pochopitelně hodily, v době krize se obtížně shánějí sponzoři,“ uvedla ředitelka dětského domova Domino Naďa Erbová.

Podle plzeňského radního pro oblasti školství, mládeže a sportu Jiřího Stručka by nebylo dobré podporovat pololegální závod. „Není to charita. Pro závodníky je to v každém případě reklama, když peníze přijmeme i když je nepřijmeme. Takhle by nám mohl zavolat někdo z Kolumbie, že mu zbyly peníze z drogových obchodů a že nám je dá na školu. Až to bude legální závod, můžeme se bavit dál,“ podotkl Struček.

Projet se ve Ferrari

Děti se přesto na startu objevily. Některým se dokonce splnil sen, projet se ve Ferrari.

Komfortu si závodníci neužijí jen při jízdě drahými vozy. Pořadatelé předem zajistili ubytování v nejšpičkovějších hotelech s oceněním Spa Diamond Award, či občerstvení v restauracích, pyšnících se označením Michelin.

JAKUB KRUPKA, EVA PLEVKOVÁ

Ředitel závodu Diamond Race Milan Markovič v rozhovoru pro Deník tvrdí:

Hlavním smyslemakce je charita

Účastníci závodu museli podepsat prohlášení, ve kterém slibují, že budou dodržovat předpisy. Proč?

Chceme tím uklidnit veřejnost i policii. Závodníci jsou slušní lidé. Nechtějí porušovat zákony.

Je možné při závodu dodržet maximální povolenou rychlost?

Je to možné. Závod není o rychlosti. Je spíše podobný orientačnímu běhu. Záleží na chytrosti účastníků. Vítěz dostane diamant.

Prohlašujete, že závod je hlavně charitativní záležitostí. Jak to myslíte?

To je hlavní smysl akce. Podpora opuštěných dětí v dětských domovech. Například pro náš partnerský domov Domino v Plzni jsme shromáždili finanční dar ve výši dvě stě tisíc. Bohužel krajský úřad nedoporučil vedení Domina peníze příjmout. Je nám to líto. Víme totiž, že Domino peníze nutně potřebuje na rekonstrukci budovy.

Prý se jedná o peníze z ilegálního závodu. Proto peníze nechtějí?

Pravděpodobně ano. Nedá se nic dělat, ale dar jim nemůžeme vnucovat.